Zimski športi

Kranjec brez odličja na svetovnem prvenstvu, zmaga Odermatta

Courchevel, 17. 02. 2023 10.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Slovenski alpski smučar Žan Kranjec je osvojil šesto mesto na tekmi v veleslalomu na svetovnem prvenstvu v alpskem smučanju v Franciji. Na težkem terenu L'Eclipse ali sončev mrk v Courchevelu mu je sanje o prvi kolajni na SP odnesla napaka v finalu. Po prvi vožnji je bil tretji najhitrejši.

Zmagal je Švicar Marco Odermatt. Po smuku je na prvenstvu v Courchevelu osvojil tudi veleslalom. Na vrhu sta dva Švicarja. Loic Meillard je za srebro zaostal 32 stotink sekunde. Tretje mesto je osvojil Avstrijec Marco Schwarz (+0,40), ki je vodil po prvi vožnji.

Žan Kranjec, ki je meril na odličje, je na šestem mestu zaostal 1,34 sekunde. Šesti je bil tudi v paralelnem veleslalomu.

"V poziciji, v kateri sem letošnjo sezono, je bil cilj sigurno medalja. Glede tega ne morem biti zadovoljen," je dejal najboljši slovenski veleslalomist.

"Prva vožnja je bila v bistvu tri četrt dobra, zadnji del sem malo preveč izgubil, druga vožnja ni bila dobra, čeprav sem se je skušal lotiti maksimalno," je bil samokritičen Kranjec.

"Že takoj, ko se je začelo zares, nisem dobil pravega ritma, zgodila se mi je tudi mala napaka. Ni bilo lahko smučati. Poskusil sem napadati, ampak nisem bil v ritmu, da bi dobival hitrost," je opisal dogajanje na finalni progi.

Kazalo je, da mu je prav napaka, vzela nekaj zagona. "V preteklosti me napake niso vrgle iz tira, velikokrat sem po napakah vozil še boljše, ampak sigurno je tam šlo nekaj časa."

Kranjec sicer ugotavlja, da se verjetno tudi brez napake ne bi izšlo za kolajno. "Ko gledam za nazaj, nisem našel tistega ritma in tudi brez napake bi verjetno bil malo bližje, ampak še vedno ne dosti blizu."

"Nekaj mi je zmanjkalo, ni bila dobra vožnja, to je šport, smučanje, za čisti vrh moraš narediti dve vrhunski vožnji, danes je bilo to tri četrt moje vožnje. Cilj ni bil izpolnjen, ampak to je šport," je dejal Kranjec. Veleslalom je bila njegova glavna tekma na prvenstvu.

Po SP ga čaka končni obračun ter boj za najvišja mesta v svetovnem pokalu. V posebnem seštevku discipline je po šestih veleslalomih od desetih s 330 točkami tretji veleslalomist. Od drugouvrščenega Norvežana Henrika Kristoffersena ga loči 60 točk, od vodilnega Odermatta pa 130 točk.

Marco Odermatt
Marco Odermatt FOTO: AP

Veleslalomiste po prvenstvu čaka pot čez veliko lužo, kjer bo 25. februarja veleslalom na prizorišču Palisades Tahoe v ZDA. Kranjec se bo domači slovenski publiki predstavil 11. in 12. marca, ko bosta v dveh dneh Pokala Vitranc v Kranjski Gori dva moška veleslaloma. V Soldeu v Andori bo sklepni moški veleslalom zime na sporedu 18. marca.

Za prvo kolajno se Kranjcu ni izšlo niti na šestem članskem SP. Pred dvema letoma v Cortini d'Ampezzo je bil prav tako šesti, v Areju leta 2019 pa peti.

Še naprej se trije Slovenci ponašajo z osvojeno vsaj eno kolajno na veleslalomih na SP, Boris Strel (bron 1982), Mateja Svet (srebro 1987, bron 1989) in Tina Maze (srebro 2009, 2013 in zlato 2011), ki je edina Slovenka z naslovom svetovne prvakinje v tej disciplini.

Kranjec je lani februarja na Kitajskem dokazal, da je ustvarjen za velike tekme, ko je z drugim mestom osvojil svoje prvo olimpijsko odličje srebrnega sijaja. Hitrejši od Kranjca je bil zgolj Odermatt, ki je zablestel tudi v Courchevelu.

Švicarski as tako kot Kranjec še ni imel odličja s SP. Za razliko od Odermatta pa Kranjec ne nastopa v hitrih disciplinah.