Pravilnika

Se uvaja obvezno cepljenje na ravni delodajalca?

S.R./STA
27. 1. 2022, 16.13
Posodobljeno: 27. 1. 2022, 17.54
Deli članek:

Predlog po oceni inštituta za medicino dela za zaposlene ne prinaša nujno uvedbe obveznega cepljenja proti covidu-19, bolj verjetno je, da bo cepljenje po vzoru gripe priporočeno.

STA
/

V zadnjih dnevih je med prebivalstvom za nekaj razburjenja poskrbel predlog pravilnika o določitvi programa cepljenja in zaščite z zdravili za leto 2022, ki ga je pripravil Nacionalni inštitut za javno zdravje in ga posredoval ministrstvu za zdravje. Od tam so ga poslali v javno razpravo in medresorsko usklajevanje, ki se je zaključila v začetku tedna. Kot je v sredo dejal minister za zdravje Janez Poklukar, je bilo pripomb na predlog veliko, zato ne more napovedati, kdaj bo predlog sprejet.

Predlog med drugim prinaša spremembe v poglavju Program cepljenja za zaposlene, kjer je med ostale navedene boleznimi dodan tudi covid-19. To bi omogočilo, da se cepljenje proti covidu-19 opravi v skladu z izjavo o varnosti z oceno tveganja delovnih mest pri osebah, ki so pri opravljanju dela izpostavljene nalezljivim boleznim, in osebah, ki lahko pri delu prenesejo okužbo na druge osebe. Poklukar je pojasnil, da bo "vse skupaj odvisno od stroke, ki bo presojala od delovnega mesta do delovnega mesta", torej od specialistov medicine dela.

Po vzoru gripe?

Kot navajajo na Kliničnem inštitutu za medicino dela, prometa in športa pri oblikovanju predloga programa cepljenja za leto 2022 niso sodelovali.

Po predlogu programa cepljenja za leto 2022 bi bilo v trenutni situaciji cepljenje proti covidu-19 svetovano večini zaposlenim, ocenjujejo na Kliničnem inštitutu za medicino dela. Možnost morebitne ureditve cepljenja proti covidu-19 v skladu z oceno tveganja po njihovi oceni še ne pomeni nujno obveznega cepljenja. "Bolj je verjetno, da bi se delodajalci po vzoru nekaterih drugih sezonskih bolezni, na primer gripe, odločali za to cepljenje kot priporočeno in poskušali v sodelovanju s strokovnjaki s področja zdravja in varnosti pri delu zaposlene spodbujati k cepljenju s pristopi promocije zdravja," so pojasnili.

Odgovornost za ocenjevanje tveganja, tudi v primeru nalezljivih bolezni, po njihovih besedah nosi delodajalec, ki se mora pred sprejemom izjave o varnosti posvetovati z delavci oziroma njihovimi predstavniki, v postopek priprave ocene tveganja pa lahko vključi izvajalca medicine dela in strokovnega delavca za varnost pri delu.

Izpostavljeni so vsi

Kot so pojasnili na inštitutu, se trenutno cepljenje v skladu z izjavo o varnosti z oceno tveganja proti določeni nalezljivi bolezni večinoma priporoča zaposlenim, ki so pri opravljanju dela izpostavljeni nalezljivim boleznim ali lahko okužbo prenesejo na druge osebe.

Ko gre za covid-19, pa je "glede na aktualno situacijo malo delovnih mest, ki tega pogoja ne bi izpolnjevala", so pojasnili in dodali, da je covid-19 epidemiološki problem celotne populacije in ne specifičen dejavnik tveganja kateregakoli delovnega mesta. Ker se širi med populacijo ne glede na delovno mesto, so izpostavljeni vsi poklici.

Če se bo obveznost cepljenja določala na ravni delodajalca, bi lahko zelo verjetno prihajalo do razhajanj v ureditvi cepljenja med posameznimi delodajalci s sicer podobnimi ali celo enakimi tveganji, opozarjajo na inštitutu. Temu se je po njihovih navedbah mogoče izogniti, če se obveznost cepljenja za posamezne poklicne skupine kot pogoj za opravljanje poklica določi na nacionalni ravni, kot je to praksa v primeru cepljenja proti covidu-19 v nekaterih državah Evropske unije.