Po današnji napovedi je funt zrasel, donos na britanske državne obveznice pa je padel. Foto: EPA
Po današnji napovedi je funt zrasel, donos na britanske državne obveznice pa je padel. Foto: EPA

"Spremenili bomo skoraj vse davčne ukrepe, ki so bili napovedani v načrtu za rast pred tremi tedni in še niso v parlamentarnem postopku," je sporočil Hunt. Pozneje bo nove načrte vlade predstavil še v parlamentu. "Glavni cilj naše države zdaj je stabilnost," je poudaril.

Vlada premierke Liz Truss se tako med drugim odpoveduje za prihodnji april napovedanemu znižanju osnovne stopnje dohodnine za eno odstotno točko, na 19 odstotkov.

Vlada se je odpovedala tudi načrtu, da turisti iz tujine pri nakupih ne bi plačevali davka na dodano vrednost, poleg tega ne bodo znižali davka na dividende in zamrznili trošarin na alkohol. Prav tako ne bodo odpravili pred časom napovedanega zvišanja davka na dobiček podjetij.

Pomoč gospodinjstvom zaradi visokih cen energentov pa bo v veljavi le do aprila, ne pa dve leti, kot je bilo načrtovano. Hunt je danes dejal, da bodo vmes preučili nov pristop za pomoč tistim, ki jo bodo še potrebovali.

Dodal je, da je v prihodnje pričakovati še "druge težke odločitve" tako glede proračunskih izdatkov kot na strani davkov.

Vladni program, ki temelji na znižanju davkov, mrtev

Po pisanju BBC-ja je z današnjo napovedjo finančnega ministra vladni program, ki ga je predstavila premierka Truss in je temeljil na znižanju davkov, dejansko mrtev.

So se pa trgi na današnjo napoved nemudoma odzvali pozitivno, funt je zrasel, donos na britanske državne obveznice pa je padel.

Predlog proračuna z znižanjem davkov, ki ga je septembra predstavil Kwarteng in naj bi državo do leta 2026 stal 45 milijard funtov, je povzročil pretrese na trgu, funt je močno padel, z odkupom državnih vrednostnih papirjev je morala posredovati celo centralna banka.

Premierka Truss je prejšnji teden, da bi pomirila napetosti, Kwartenga odstavila in na njegov položaj imenovala Hunta.

A v državi medtem že ugibajo, kako dolgo se bo lahko premierka, ki je na položaju komaj od septembra, še lahko obdržala na položaju. Časopisa Sunday Times in Sunday Express sta v nedeljo poročala, da so konservativni poslanci in poslanke podali že približno sto pisem, v katerih premierki izrekajo nezaupanje.

Nasprotniki Liz Truss znotraj njene lastne stranke naj bi se dogovarjali o njeni zamenjavi z nekdanjim finančnim ministrom Rishijem Sunakom, ki je bil njen protikandidat za vodenje konservativne stranke in vlade po odhodu Borisa Johnsona, ali kom drugim.