Nočejo nositi mask

FOTO: Upor v srednji šoli v Zagorju: po malici so odšli domov, zbralo pa se je okoli 200 protestnikov

R.T.
1. 10. 2021, 10.39
Posodobljeno: 1. 10. 2021, 16.19
Deli članek:

Del dijakov se je odločil, da zaščitnih mask pri pouku ne bo nosil. Sprožili so upravni spor in upravnemu sodišču predlagali začasno odredbo. Pred šolo je danes potekal protest. Zbralo se je okoli 200 ljudi.

K.E.
Zbralo se je več kot 200 ljudi.

V ponedeljek se je razvedelo, da so se nekateri dijaki Srednje šole Zagorje uprli nošenju zaščitnih mask. Ena od dijakinj je na družabnem omrežju Facebook tako zapisala, da jim grozijo, da bi zapustili razred, in da pouka ne izvajajo.

Na omenjeni srednji šoli se izobražujejo bodoči zdravstveni delavci, trgovci, kuharji, natakarji, hotelirji in gospodinjski pomočniki. Stavkajoča mladina uživa podporo številnih drugih dijakov, staršev in enako misleče javnosti. Po naših informacijah vodstvo šole staršev dijakov v tem času ni obvestilo o dogajanju, četudi dijaki brez zaščitnih mask ogrožajo svoje vrstnike. Zato se je dogajalo, da so nekateri, ki okužbe niso hoteli tvegati, šolsko poslopje raje zapustili.

Po celotedenski stavki je bil za 12. uro napovedan shod pred šolo, da bi stavkajočim izrazili podporo. Dijaki so v dopoldanskih urah prejeli obvestilo, da gredo po malici vsi domov. Na shodu se je nato zbralo okoli 200 ljudi. Med množico je bilo poleg dijakov šole moč videti njihove starše, sošolce in protestnike, ki so s pozivom "Maske dol!" izrazili svoje nestrinjanje z ukrepom, ki zapoveduje nošnjo zaščitnih mask in ga označila za neustavnega ter škodljivega človekovemu zdravju, poroča spletna stran Radia Kum. Med zbranimi je bilo sicer moč slišati veliko kritičnih besed na račun politike predsednika vlade Janeza Janše ter ministra za zdravje Janeza Poklukarja. Slednji je po njihovem mnenju za opravljanje svojega dela nekompetenten in so ga zato pozvali k odstopu, protikoronske ukrepe pa so označili za sredstva politične zlorabe in škodljivega vnašanja diskriminacije v šolski sistem. Del kritike je letel tudi na medije, ki naj bi ljudi v času koronske krize zavajali z napačnimi informacijami in poročali preveč enostransko.

Zajem zaslonske slike
Zapis osebe, vpletene v dogajanje.

Varno za vse

Aljaša Urbanija, ravnateljica Srednje šole Zagorje, nam je pojasnila, da stavkajo dijaki 4. letnika poklicno tehniškega izobraževanja, ki so bili v prejšnjem tednu zaradi okužbe v razredu v karanteni, zaradi česar so imeli organiziran pouk na daljavo. Ko so se v ponedeljek vrnili v šolo, je 11 dijakov tega oddelka pri pouku snelo maske »in izrazilo zahtevo, da bodo pri pouku brez mask«. Kot je še pojasnila ravnateljica, so bili dijaki »že v začetku septembra na prvi razredni uri seznanjeni s potekom pouka po modelu B, ki predvideva pouk z upoštevanjem ukrepov. Dijaki so sprožili upravni spor in predlagali upravnemu sodišču začasno odredbo, da jim šola dopusti obiskovanje pouka in omogoči izvajanje izobraževalnega programa brez nošenja mask«. Ravnateljica je za te dijake odredila pouk na daljavo do odločitve sodišča.

Za konec je dejala še, da si želi predvsem, »da bi lahko izvajali pedagoški proces mirno in v varnem okolju za vse udeležence, dijake in zaposlene«.

K.E.
Shod v podporo zagorskim dijakom.

Ministrstvo ni vpleteno

Na ministrstvu za šolstvo sicer niso vpleteni v reševanje problematike. Kar se tiče njih, se pouk izvaja normalno, ravnateljica pa ukrepe sprejema sama. Da so učenci zapustili pouk, niso bili obveščeni.

Sviz: Ravnanje vodstva šole in učiteljev povsem podpiramo

Na dogajanje so se odzvali tudi v Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (Sviz). Kot so sporočili, se je Sviz prek svoje sindikalne zaupnice na šoli in predsednice območnega odbora Sviz Zasavje seznanil z razmerami. Po informacijah sindikata se je nošenju mask uprlo 15 dijakov od skupno 290, ki obiskujejo šolo, pod tožbo pa se jih je podpisalo 11. Zaposleni na šoli in ravnateljica vztrajajo pri edinem ustreznem stališču, da je treba predpisane ukrepe in navodila, ki jih sprejema velika večina dijakov in dijakinj, spoštovati.

Ob tem Sviz na podlagi informacij, ki jih ima, zavrača govorice, da naj bi del učiteljstva dijake podprl, kot povsem izmišljene in neresnične. "Ravnanje vodstva šole in zaposlenih je bilo do zdaj povsem ustrezno in ga Sviz v celoti podpira," so zapisali.

Pričakuje tudi, da bo ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport v zvezi s tožbami, ki so glede nošenja mask vložene proti šoli, zagotovilo ravnateljici in zaposlenim vso potrebno pomoč. Prav tako sindikat ministrstvo hkrati poziva in od njega zahteva, naj aktivno zaščiti zaposlene, ki so zato, ker želijo spoštovati veljavne predpise, izpostavljeni šikaniranju nasprotnikov cepljenja in nošenja mask.

Sviz je zaposlenim na Srednji šoli Zagorje prek sindikalne zaupnice že zagotovil, da jim bo stal ob strani in jim zagotavljal pomoč, ki bi jo potrebovali.