Foto: Reuters
Foto: Reuters

Nemška policija je prejšnji teden aretirala 25 ljudi, ki jih sumijo vmešavanja v poskus zarote. Številni med njimi so bili člani skrajno desne skupine Državljani rajha, ki zanika obstoj sodobne nemške države. Načrtovali so strmoglavljenje vlade in teroristični napad na parlament, hkrati pa nameravali svojega člana imenovati za novega voditelja države.

Hrvaški Jutranji list je danes poročal, da je gibanje orožje za svoje teroristične akcije pred nekaj leti kupovalo na Hrvaškem, eden od domnevnih članov gibanja pa je tam tudi živel.

Hrvaška policija in Urad za preprečevanje korupcije in organiziranega kriminala (USKOK) sta medtem po poročanju Jutarnjega lista v okviru preiskave nabave orožja v sodelovanju z nemško policijo prijela več deset ljudi, med katerimi so bili tudi hrvaški državljani. Glede na ugotovitve je bil del orožja, ki ga je omenjena skupina kupila, namenjen za likvidacije političnih nasprotnikov desničarjev v Nemčiji.

Nekdanji carinik nabavljal orožje v Zadru

Priznanje hrvaškega državljana Martina M., predvsem pa tajno prisluškovanje pogovorom tihotapcev orožja, ki ga je izvedel hrvaški USKOK, sta privedli do nedavne obsodbe Aleksandra Reichla, Martina M. in še enega pripadnika Državljanov rajha pred sodiščem v Münchnu.

Reichl, nekdanji nemški carinik, je bil najprej član radikalne desničarske Nacionaldemokratske stranke Nemčije (NPD), leta 2016 se je pridružil desničarski stranki Alternativa za Nemčijo (AfD), povezal pa se je tudi z Državljani rajha iz Bavarske. Reichl je glede na pričevanje Martina M. imel ženo v Zadru, od koder naj bi tudi nabavljal orožje, še navaja časopis.

Hrvaška policija je na začetku leta 2018 pridobila informacije, da Reichl kupuje velike količine orožja, ki je na Hrvaškem ostalo iz časa vojne, in da ga s pomočjo nekaj pomagačev prevaža v Nemčijo, kjer to orožje dobavlja članom desničarskih skupin, vključno z Državljani rajha.

V sodelovanju z nemško policijo so hrvaški organi sprožili tajno preiskavo in posneli telefonske pogovore med osumljenci. Iz teh pogovorov izhaja, da so se med drugim dogovarjali za nakup avtomatskih in ostrostrelskih pušk, pištol, strojnic, ročnih granat in šibrovk.

Na Hrvaškem so aretirali skupno 16 ljudi, ki so jih na podlagi USKOK-ove obtožbe obtožili, da so Reichlu dobavljali orožje, še navaja časopis.

Berlin namerava zaostriti orožarsko zakonodajo

Sorodna novica Kdo je princ Heinrich XIII. in kakšno nevarnost predstavlja za nemško demokracijo?

Nemška notranja ministrica Nancy Faeser je v intervjuju za Bild am Sonntag posvarila, da gibanje Državljani rajha predstavlja naraščajočo grožnjo za Nemčijo, njihovo število se je v zadnjem letu povečalo za 2000, na 23.000. "To niso neškodljivi nori ljudje, temveč teroristični osumljenci, ki so zdaj v predsodnem pridržanju," je dejala.

Tožilci so sporočili, da so med osumljenci posamezniki z orožjem in znanjem, kako ga uporabiti. Poskusili so tudi rekrutirati zdajšnje in nekdanje člane vojske, našli pa so tudi zaloge orožja.

Vsi organi morajo izvajati največji mogoči pritisk, da bi jim orožje odvzeli, je dejala ministrica, ki je ob tem tudi dejala, da bo vlada "v kratkem še dodatno zaostrila zakonodajo glede orožja".

Že pred prijetji ta teden so oblasti zasegle orožje več kot 1000 članov gibanja Državljani rajha. Ob tem pa naj bi jih še okoli 500 imelo dovoljenje za orožje, kar je sicer v Nemčiji precejšnja redkost.

Kdo so Državljani rajha?