Jelena Ribakina je v polfinalu oddala samo dve igri. Foto: EPA

Finale bo v nedeljo ob 18. uri.

Ribakina, trenutno 25. na lestvici WTA, je polfinale začela izjemno in si priigrala prednost s 5:0, prvi niz pa sklenila po vsega 35 minutah. V drugem nizu je Bogdan, ki je v osmini finala izločila Tamaro Zidanšek, zaigrala bolje, a vseeno ni našla odgovora na igro Ribakine. Ta je še do treh odvzemov servisa prišla v tretji, peti in sedmi igri, znova dobila niz s 6:1 ter po uri in 24 minut odločila prvo finalistko.

"Razmere so bile zelo zahtevne, povsem drugačne, kot smo jih bile tukaj vajene. Prav tako občutek pri izmenjavah. Igre so bile zelo izenačene, ampak servirala sem dobro in igrala agresivno, s čimer sem zelo zadovoljna. Lepo je igrati tu v finalu, Portorož je lep kraj in tu zares uživam. Veselim se že finala," je takoj po dvoboju dejala Ribakina.

Za 23-letno Kazahstanko bo to jubilejni deseti finale na najvišji ravni, tretji letos (Adelajda) in prvi po zmagi v Wimbledonu na začetku julija. Predtem je turnirski zmagi slavila še v Bukarešti 2019 in Hobartu 2020. Šest finalnih obračunov je izgubila.

Uspešen dvojni spored za Siniakovo

Uvod v soboto je bil še zadnji četrtfinalni dvoboj, v katerem si je zadnja mesto med najboljšo četverico zagotovila Siniakova, ki je bila s 6:2, 3:6 in 7:6 (5) boljša od lanske zmagovalke, Italijanke Jasmine Paolini. Obračun bi moral biti odigran že v petek, a so ga bili organizatorji zaradi dežja primorani preložiti. Po dveh urah in 35 minutah se je zmage veselila Siniakova, zmagovalka na nedavnem Odprtem prvenstvu ZDA med dvojicami v paru z rojakinjo Barboro Krejčikovo.

Nekaj ur pozneje je bila 82. igralka sveta uspešna še v polfinalu. Od samega začetka je proti Anni-Leni Friedsam narekovala ritem in si zmago v prvem nizu zagotovila po 29 minutah. V drugem sta bili tekmici bolj izenačeni, Nemka je ubranila pet priložnosti za zmago, šeste pa ni mogla, s čimer se je po uri in pol 26-letna Čehinja veselila preboja v sedmi finale v karieri.

Olimpijska prvakinja iz Tokia med dvojicami bo naskakovala tretjo turnirsko zmago. Do zdaj je pokal dvignila v Šenzenu in Bastadu, obakrat leta 2017. Nazadnje je v finalu igrala v Bad Homburgu v Nemčiji junija lani in tam izgubila proti domačinki Angelique Kerber. Siniakova je sicer šestkratna zmagovalka turnirjev za grand slam med dvojicami, letos je poleg New Yorka zadovoljna zapuščala tudi Melbourne in Wimbledon.

"Sem malce utrujena, ampak gotovo se bom borila do konca tudi jutri v finalu. Trenutno sem zelo samozavestna, zadnji dnevi so zame zelo čustveni. Zmaga na OP-ju ZDA in vrnitev na vrh WTA-lestvice med dvojicami sta nekaj, česar ne znam opisati. Tukaj nisem pričakovala finala, prišla sem sem, uživala v lepem okolju in šla tekmo za tekmo. Za mano je nekaj res izjemnih dni," je povedala Siniakova.

V finalu dvojic v Portorožu se bosta Ukrajinka Marta Kostjuk in Čehinja Tereza Martincova pomerili s špansko-slovaško navezo Cristina Bucsa-Tereza Mihalikova.