Slovenija

Po novem krajši čas aktivacije helikopterjev in hitrejša oskrba poškodovanih

Ljubljana, 06. 10. 2022 12.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ministri za obrambo, notranje zadeve, zdravje in infrastrukturo so podpisali posodobljen Načrt aktiviranja in uporabe državnih zrakoplovov za nujne naloge zaščite, reševanja in pomoči. S spremembami naj bi poskrbeli za krajši čas aktivacije, kar posledično pomeni bistveno hitrejšo oskrbo poškodovanih in obolelih. Jasneje so določeni tudi postopki medsebojnega obveščanja in primarne pristojnosti helikopterskih ekip.

Vse večje potrebe po uporabi helikopterjev in letal v različnih nalogah zaščite in reševanja so terjale posodobitev Načrta aktiviranja in uporabe državnih zrakoplovov za nujne naloge zaščite, reševanja in pomoči ob naravnih in drugih nesrečah, za nujno medicinsko pomoč ter za iskanje in reševanje zrakoplovov, ki je bil sprejet pred skoraj 12 leti.

Pri prenovi načrta so sodelovali poveljnik Civilne zaščite, predstavniki Ministrstva za obrambo, Ministrstva za notranje zadeve, Ministrstva za infrastrukturo, Ministrstva za zdravje, Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje, Slovenske vojske, Policije, Javne agencije za civilno letalstvo in Gorske reševalne službe. Medresorsko usklajevanje je v več fazah potekalo med ministrstvi za obrambo, zdravje, notranje zadeve in infrastrukturo. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Krajši čas aktivacije in hitrejša oskrba poškodovanih

Ena najpomembnejših sprememb je vezana na vzpostavitev dispečerskih centrov zdravstva. Spremenil se je način aktiviranja helikopterjev za helikoptersko nujno medicinsko pomoč, za prevoz obolelih oz. poškodovanih do zdravstvene službe oz. med bolnišnicami, kjer se pristojnost za aktiviranje helikopterjev prenaša iz Uprave RS za zaščito in reševanje oz. Centra za obveščanje RS na dispečersko službo zdravstva oz. dispečerska centra v Ljubljani in Mariboru. "Na ta način se bo bistveno skrajšal čas aktivacije zrakoplovov in posledično bo krajši tudi čas do prihoda ekip na intervencijo, kar pomeni bistveno hitrejšo oskrbo poškodovanih in obolelih," so zapisali na vladi.

Jasneje so določeni tudi postopki medsebojnega obveščanja med centri za obveščanje, operativno-komunikacijskimi centri Policije, dispečerskimi centri zdravstva in združenim operativnim centrom Slovenske vojske. 

Policija s svojimi helikopterji redno sodeluje v nalogah reševanja v gorah. Zanje je pomembno, da se je definirala prisotnost policista v posadki za gorsko reševanje v sezoni in izven nje, ko to presodi Operativno-komunikacijski center. 

Policijski helikopter gasi na Krasu.
Policijski helikopter gasi na Krasu. FOTO: Policija

Načrt je bil dopolnjen tudi z vsebinami s področij medbolnišničnih prevozov in prevozov otrok z inkubatorji. Sestave reševalnih ekip so bile dopolnjene na način, da sledijo različnim vrstam aktivnosti (reševanje ob naravnih in drugih nesrečah, s poudarkom na reševanju v gorah, helikopterska nujna medicinska pomoč, medbolnišnični prevozi, prevozi otrok z inkubatorji ter iskanje in reševanje zrakoplovov) ter vrsti razpoložljivega helikopterja. 

V posodobljenem načrtu so določene primarne pristojnosti helikopterskih ekip. Slovenska vojska bo primarno izvajala helikoptersko nujno medicinsko pomoč ter reševanje ob naravnih in drugih nesrečah, Letalska policijska enota pa iskanje zrakoplovov. V primeru dodatnih potreb iz naslova HNMP ali kadar helikopterji Slovenske vojske niso na voljo, te prevoze izvajajo helikopterji Letalske policijske enote, če so na razpolago. 

Postopke iskanja in reševanja zrakoplova so uskladili s predpisi o letalstvu, predvsem z Uredbo o izvajanju službe iskanja in reševanja zrakoplova. Za potrebe zaščite, reševanja in pomoči se bodo lahko uporabljali tudi zrakoplovi iz tujine. 

Načrt je bil dopolnjen tudi s podatki o dodatni bazi helikopterske nujne medicinske pomoči v Mariboru.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tomaz Zemva
06. 10. 2022 17.19
lol, pa kaj je to en vladni PR al kaj? Par papirjev so spremenil pa je vse reseno... Po naslovu sem mislil da so vsaj 3 nove namenske helikopterje kupili...
Najpametnejši
06. 10. 2022 15.12
Lep korak naprej.
anonimcek
06. 10. 2022 15.54
+1
Cepetanje na mestu. To ni nikakršen kotak naprej! Korak naprej bo, ko bo zdravstvo imelo svoje namenske 3 helikopterske baze, ki jih bo aktiviral DCZ direktno. Sedaj s tem pa verjemite bo samo še večja zmeda. V ozadju pa itak ostaja vse tako kot je bilo…
Stol
06. 10. 2022 18.35
anonimcek
06. 10. 2022 13.29
+2
Spet pesek v oči davkoplačevalcev! A ne dojamejo, da večnamenskega helikopterja ni? Ne moreš en helikopter hkrati imeti za 5 služb. Kaj nuca hitrejša aktivacija, če helikopterja ni? In kje je tretja baza, ki so jo obljubljali?
abc123def456
06. 10. 2022 13.37
+0
>Kaj nuca hitrejša aktivacija, če helikopterja ni? prej umress ..... sem tudi zze videl, kako ressujejo z velikim vojasskim helikopterjem - najprej s ceste z ressilcem do nekje, kjer velik vojasski helikopter lahko pristane ....
helixa
06. 10. 2022 14.11
-2
Samo da vam razjasnim, so samo večinoma večnamenski helikopterji, striktno namenski pa so večinoma specialno vojaški (apač, kobra, ka52,...). Vsi helikopterji SV in policije so večnamenski. Gre samo zato, kateri modul daš noter.
helixa
06. 10. 2022 14.15
-4
Kjer lahko pristane ali zato, ker tam ni mogel pobrati ponesrečenca, ker je teren prezahteven za reševalce (kako naj pristane v gozdu ali sredi naselje kjer ni prostora). Naslednja stvar pa je, da je ponesrečenca pogosto potrebno oskrbeti in to storijo v avtu. osnova je, da je najprej stabilen in pripravljen za prevoz. Spet kavč strokovnjaki , pa že ob 14:00!!!
anonimcek
06. 10. 2022 15.49
+3
Pojem “večnamenski” je mišljen, da paralelno en helikopter opravlja naloge za 5 služb. In to moraš priznati kot strokovnjak, da ne pije vode. Če si na akciji GRS, ne moreš na gašenje. Če si na sekundarnem prevozu, ne moreš na primarno akcijo prometne nesreče. Tudi osnovno vozilo WV transporter je večnamensko. Vendar, ko ga predelaš v reševalno vozilo je to za reševanje življenj in ga ne more uporabljati gasilec ali policist za specifične lastne naloge. Pa še eno vprašanje zate strokovnjak: Kaj je prinarna naloga SV? Reševanje ali bojevanje? Situacija v EU ni varna. Če boste morali vojaki na fronto, s čim bomo reševali civilno prebivalstvo?
Malek
06. 10. 2022 15.50
+3
A ti ves kaksna je razlika med osebnim avtom in prikolicarjem? Osebni avto gre v ozko ulico, prikolicar ne more. Enako je s helikopterji.EC 145 ti lahko pristane pred blokom na parkiriscu, Cougar pa niti pod razno, ker ima premocan motor in izpodriv zraka ga lahko nabije na tla. Zakaj mislis, da v tujini uporabljajo EC 145 in ne Cougarjev? Ker lahko pristanejo povsod. V Slovenjegraski bolnisnici imajo helioport, kjer Cougar ne sme pristati in paciente vozijo z resevalnimi vozili na letalisce, kjer ga spet prelozijo. Res ne vem, koga moti, da bi nabavili EC 145, ki bi bili namenjeni samo zdravstvu, kot v tujini. Nemesto Boxerjev, bi jih lahko kupili 60.
Malek
06. 10. 2022 15.52
+3
Pa se to, v Avstriji letijo ti helikopterji 24 ur na dan, pri nas pa samo podnevi, zjutraj start ob 9.00 ob 17.00 pa zapiramo.
popay34
06. 10. 2022 16.52
-1
Zelo dobro napisano. Če je helikopter na nalogi GRS, sekundarni prevoz, …, ga res ne moreš aktivirat ker pomaga drugim državljanom ( davkoplačevalcem). Zdaj pa mi ti anonimček razloži kaj narediti ko reševalno vozilo ni prosto za nujni prevoz na perifernih krajih ( vasi v Goricah, prekmurje, Gorjanci, Bovec,…..). Se reševalno vozilo VW razpolovi??? Verjetno ne. Zelo lepo retoriko uprabljaš za dosego določenega cilja. In SV ni samo za bojevanje temveč tudi za pomoč lastnim državljanom. Toliko o spoštovanju slovenskih fantov, kateri se trudijo v letalstvu in pomagajo na različne načine davkoplačevalcem. Fantje odlični ste, nadaljujte z odličnim delom in ne nasedajte tem “strokovnjakom” kateri niso niti malo ponosni na vas. Ne komentiram veliko, to pa me zmoti.
anonimcek
06. 10. 2022 19.34
+0
Kaj storimo? Aktiviramo drugo reševalno vozilo. 2 helikopterja za 2 mio davkoplačevalcev je premalo! In kdo nas bo reševal če bo vojna in bodo helikopterji SV na bojnih nalogah? In ne pozabi! HNMP je zdravstvena dejavnost, ki bi jo morala plačati ZZZS. Zdaj pa se zdravstvena dejavnost zažira v vojaški proračun. Je to po tvoje OK? Mi našteješ še kakšno državo razen CRO, kjer HNMP ( ne SAR) izvaja vojska? Hvala!
Ariaxx
06. 10. 2022 13.19
-2