Finci prvič v zgodovini zavzeli olimpijski hokejski prestol

Peking, 20. 02. 2022 07.17 |

M.J., STA
8

V finalu olimpijskega hokejskega turnirja v Pekingu sta se pomerili reprezentanci Rusije in Finske. Rusi so v prvi tretjini povedli, v drugi in tretji pa so po en zadetek dosegli Finci in se tako po zmagi z 2:1 veselijo prvega zlata na OI v zgodovini. Finci so tako v tretjem poskusu le prišli do najbolj sijajnega leska medalje na olimpijskem turnirju, Rusi, ki so branili naslov iz Južne Koreje 2018, pa ostajajo pri devetih osvojenih lovorikah. Junak tekme je bil Hannes Björninen, ki je bil vpleten v vse tri gole. Najprej je bil izključen, ko so Rusi v prvem delu igre povedli, potem je podal za izenačujoči zadetek, na koncu pa v 41. minuti sam poskrbel za končni izid tekme.

Ekipi sta v tekmo zaradi velikega vložka, ki ga je prinašala, vstopili zadržano, vseeno pa se je mreža prvič zatresla še pred polovico prvih 20 minut igre. Mihail Grigorenko je Ruse popeljal v vodstvo v osmi minuti, ko je po 18 sekundah igre z igralcem več zadel od strani ob desni vratarjevi vratnici. Če so do takrat Rusi proti nasprotnemu vratarju sprožili več strelov (7:2), so pozneje do konca prvega dela igre močno prevladovali Finci, ki so proti Ivanu Fedotovu skupaj sprožili 15 strelov, a bili venomer neuspešni. Rusi so ostali pri sedmih strelih. Finci so do zadetka in izenačenja prišli v 24. minuti, ko je prvi gol na teh igrah dosegel Ville Pokka. Strel branilca z modre črte je bil sicer bolj podaja kot strel, a je plošček našel pot v mrežo pokritega Fedotova. Tudi pri tem golu je bil vpleten Hannes Björninen, tokrat s podajo. Če sta se prvi dve tretjini začeli mirno, so Finci že po 31 sekundah zadnjega dela igre zadeli za 2:1. Marko Antilla je s ploščkom zadrsal izza ruskega gola in sprožil z razdalje, palico pa je pred nasprotnimi vrati spretno podstavil junak tekme Björninen. Dobrih šest minut pred koncem so Finci zadeli vratnico. Ob koncu tekme so Rusi poskusili tudi z igro brez vratarja, a je ostalo pri 2:1 za končno finsko veselje.

Končno razmerje v strelih je bilo 31:17 za Finsko, ki ji je trem naslovom svetovnega prvaka (1995, 2011 in 2019) letos uspelo dodati še olimpijsko krono. Pred tem so finski hokejisti v finalu igrali dvakrat, a obakrat izgubili, leta 1988 proti Sovjetski zvezi, leta 2006 pa proti Švedski. Rusi, ki letos nastopajo pod zastavo Ruskega olimpijskega komiteja, ostajajo pri devetih naslovih, ki so jih osvojili pod različnimi zastavami. Finci so na letošnjih igrah dobili vse svoje tekme, v finalu pa so premagali branilce naslova iz leta 2018, s čimer so v velikem slogu dosegli tisto, kar jim je še manjkalo.

Dvoboj za bron so že v soboto dobili Slovaki, ki so za svoje prvo odličje na olimpijskih turnirjih s 4:0 premagali Švedsko.

Na letošnjem turnirju sicer niso igrali najboljši hokejisti iz severnoameriške lige NHL.