Na udaru so zaposleni in pacienti

Pomanjkanje kadrov v javnem zdravstvu je vse bolj pereče, treba je čim prej najti rešitev, sicer se lahko sistem sesuje, so danes znova opozorili v Novi Gorici ob obisku zdravniške zbornice.

Petra Kokoravec Foto: Mitja Marussig
Petra Kokoravec Foto: Mitja Marussig

NOVA GORICA > Da pomanjkanje kadrov v zdravstvu povzroča resne težave po Sloveniji, je jasno že dolgo. Tega na svoji koži ne čutijo le zaposleni, ampak tudi, pogosto pa predvsem pacienti. Nič drugače ni na Goriškem, kjer se je o razmerah v bolnišnici in novogoriškem zdravstvenem domu prišla prepričat predsednica zdravniške zbornice Bojana Beovič z ekipo.

“Skrbi nas obremenjenost v urgentnih centrih, predvsem kirurških in internističnih strok, veliko je pomanjkanje urgentnih in družinskih zdravnikov. Skrbijo nas projekcije, upokojitve, priliva mlajših specialistov ni. Za zdaj še zmoremo opravljati zastavljeno delo. Če pa bi se ponovile zgodbe s hospitalizacijami zaradi covida in če se bodo dogajali odhodi zdravnikov iz javnega zdravstvenega sistema, je veliko tveganje za normalno delovanje bolnišnice,” potrjuje direktor Dimitrij Klančič.

Z Beovičevo se strinjata, da je treba spodbuditi zanimanje za specializacije, ki so življenjskega pomena za delovanje bolnišnice, in zagotoviti kadre, ki so nujno potrebni. “Čakamo na ministrstvo. Zaenkrat izvaja ukrepe, namenjene skrajševanju čakalnih vrst, ki so velik, a ne edini problem. Bojimo se, da bo razpadlo to, kar je za prebivalstvo najbolj pomembno, torej službe, ki neposredno rešujejo življenja,” pravi Beovičeva, prepričana, da je treba za kadre na področju zdravstva in socialnega varstva nameniti več denarja in obenem mlade pritegniti z boljšimi pogoji dela. Ter povečati tudi priliv kadrov iz tujine.

Zdravstveni domovi so najbolj na udaru zaradi izrazitega pomanjkanja družinskih zdravnikov, tudi stanje na področju pediatrije in ginekologije ni rožnato. Direktorica ZD Nova Gorica Petra Kokoravec pravi, da jim na Goriškem že zdaj manjka pet do deset družinskih zdravnikov. Ki jih ni kje dobiti: “V petih letih jih bo 14, vključno s koncesionarji, izpolnjevalo pogoje za upokojitev. Računamo, da bodo trije specializanti družinske medicine v štirih do petih letih zaključili specializacijo in prevzeli del programov.”

A če težav ne bodo odpravili, se lahko zgodi, da bi kar 5000 ljudi lahko v kratkem ostalo brez zdravnika. “Morali bomo poiskati rešitve, da v kratkem pridobimo dovolj zdravnikov družinske medicine. Nekaj let še imamo, časa pa ni veliko. Ta trenutek je zadnji čas, da aktivno pristopimo k reševanju,” pravi.


Najbolj brano