V razpravi o interpelaciji opozicija in koalicija na različnih bregovih glede ocene vodenja Kustečeve

V razpravi o interpelaciji o delu ministrice za izobraževanje, znanost in šport Simone Kustec, ki se bo predvidoma zavlekla pozno v noč, opozicijski poslanci opozarjajo predvsem na ministričino katastrofalno vodenje in nestrokovne odločitve. V koaliciji pa izpostavljajo pravilnost odločitev Kustečeve.

Ministrica Simona Kustec Foto: Sta
Ministrica Simona Kustec Foto: Sta

LJUBLJANA > Marko Koprivc (SD) je ministrici Simoni Kustec povedal, da v odzivu na interpelacijo od nje niso dobili niti enega samega odgovora. “Govorili ste o splošnih stvareh, sicer pomembnih glede zdravstvene situacije, a bi pričakoval, da bi to govoril minister za zdravje ali pa mogoče direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje. V drugem delu ste pobrali po direktoratih področja, kaj se je naredilo v zadnjem letu na ministrstvu,” je dejal. Očital ji je, da je šolo od samega začetka epidemije covida-19 puščala ob strani in da smo imeli eno izmed najdaljših zaprtij šol v Evropi. Šole bi se morale zapirati zadnje in odpirati prve, je poudaril.

Matej T. Vatovec: Ministrstvo za izobraževanje dejansko vodi nekdo drug

Med drugim je opozoril na sum koruptivnega ravnanja zaradi razpisa za podelitev koncesij visokošolskim študijskim programom. Prepričan je, da si s tem razpisom ministrica kupuje podporo pri največji vladni stranki in tako rešuje svojo karierno prihodnost.

Matej T. Vatovec (Levica) je izpostavil, da ministrstvo za izobraževanje dejansko vodi nekdo drug, ne ministrica Kustečeva, ki da je izgubila stik z realnostjo tako kot vlada. Če bi prisluhnili šolskemu sindikatu Sviz, ki že leto in pol teži, da se ustanovi skupina za koodinacijo ukrepov, bi bile stvari po njegovem mnenju boljše. Tudi, če bi poslušali ravnatelje ob določenih zadevah in skušali priti na skupni imenovalec, bi tudi bile situacije boljše in ne bi bili primorani že drugič v interpelacijo, je ocenil. Problem je v ministričini nesposobnosti in ne napačna stran v politiki, je dejal.

Kustečeva ugotavlja, da je bilo kar veliko vsebin in vprašanj, ki ne sodijo v interpelacijo. Pojasnila je, kako se je komuniciralo pred šolskim letom in med drugim spomnila, da so poleti pripravljali novo osveženo publikacijo o izvajanju pouka, pri čemer so sodelovali tudi ravnatelji osnovnih in srednjih šol.

Ministrica: Njihove kritike slonijo na tem, kako utišati žensko

“Na ministrstvu je tudi v času posebnih razmer ostala naša osnovna skrb zagotavljanje enakih možnosti izobraževanja na daljavo in omogočanje nemotenega izobraževalnega procesa za vse otroke, tudi tiste iz najbolj ranljivega socialnega okolja,” je dejala. Po njenem mnenju so vse njene aktivnosti transparentne, tudi kadar je v tujini.

V zvezi s slabo komunikacijo in okrožnicami v času epidemije covida-19 je povedala, da je ministrstvo za ukrepe konec oktobra namenilo 133,4 milijona evrov. O tem, da ni dorasla svoji funkciji, kot ji očita opozicija, pa je dejala, da “njihove kritike slonijo na tem, kako utišati žensko”.

Da ministrica nima svoje besede niti vizije, kako voditi ta resor, je prepričana Lidija Divjak Mirnik (LMŠ). Očitala ji je, da je najslabša ministrica, da je danes pokazala še oholost, napihnjenost, sprenevedanje ter igrala žrtev in zlorabila ženske. Njeno delo v odsotnosti opravljajo državni sekretarji, tudi tisti v kabinetu predsednika vlade, je dejala. Ministrico je pozvala, naj odstopi in ohrani vsaj nekaj osebnega dostojanstva.

Nataša Sukič: Ukrepi so bili mnogokrat za izobraževalni sistem vprašljivi oziroma nepremišljeni

Nataša Sukič (Levica) je med drugim opozorila, da je ministrica z ukrepi slepo sledila vladnim ukrepom, ki so bili mnogokrat za izobraževalni sistem vprašljivi oziroma nepremišljeni, saj so prizadeli otroke. Sredi največje krize pa je dopuščala politizacijo šolskega prostora preko zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, poseganjem v Pedagoški inštitut itd. Meni, da bi morala odstopiti tudi zaradi katastrofalnega vodenja v času epidemije.

Jožef Horvat (NSi) je stopil v bran ministrici. “Moj poklon, cenimo vaše delo, zato vas podpiramo,” je dejal. Po njegovih besedah je prevzela ministrski resor v najtežjih časih, s prikazom podatkov pa da je dala “šah mat” nasprotnikom. Interpelacijo je označil za “krik” iz obupa, saj vedo, da v DZ ne bodo dobili 46 glasov, je dodal.

Danes je po mnenju Monike Gregorčič (SMC) žalosten dan za slovensko prosveto. Opozorila je, da je interpelacija dokaz obupa opozicije, ki želi zrušiti vlado, da uporabljajo tudi epidemijo v politične namene in da ministrica dela odlično.

Tudi v SAB po navedbah Vojka Starovića ocenjujejo, da so bili nekateri rezi v šolstvu zgrešeni in nimajo zveze s pandemijo. Teh zgrešenih rezov je bilo preveč in politična odgovornost leži na ministrstvu, je dejal.

Branislav Rajić (NeP) je izpostavil, da politika nima kaj iskati v šoli in da ministrica ni dovolj odločno odigrala svoje vloge in ubranila šolstva.

Tomaž Lisec (SDS) je ocenil, da je interpelacija smešna, v nekaterih delih tudi patetična. Prepričan je, da gre v njej za politične in osebne sodbe ter “eklatantne laži”.


Najbolj brano