Proruski separatisti na vzhodu Ukrajine so danes obtožili ukrajinsko vojsko, da obstreljuje civiliste z naprednimi raketnimi sistemi in havbicami, ki jih je Kijev prejel od zahodnih držav. Dobavo tovrstnega orožja Ukrajini so nedavno napovedale ZDA in več evropskih držav, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Iz Evrope nenehno prihaja novo orožje

ZDA so v začetku meseca napovedale, da bodo Ukrajini dobavile napredne raketne sisteme, vključno s sistemom srednjega dosega himars, ki lahko hkrati izstreli več natančno vodenih raket z dosegom okoli 70 kilometrov. S tem naj bi ukrajinski vojski omogočili uničenje ruskih sil, medtem ko sama ostane zunaj njihovega dosega.

Več evropskih držav, med njimi Francija in Nemčija, pa je v minulih tednih Ukrajini dobavilo havbice. “Nove havbice in sistem himars že delujejo proti civilnemu prebivalstvu na našem ozemlju,” je za ruske tiskovne agencije povedal Roman Vedmedenko, namestnik notranjega ministra v proruski separatistični regiji Lugansk. Kot je dodal, iz Evrope nenehno prihaja novo orožje.

Teh trditev sicer ni bilo mogoče neodvisno preveriti, poroča AFP. Proruski uporniki ukrajinske sile pogosto obtožujejo, da obstreljujejo civiliste na območjih pod njihovim nadzorom.

Po trditvah Moskve v ruskem ujetništvu 6000 ukrajinskih vojakov

Rusija zadržuje več kot 6000 ukrajinskih vojnih ujetnikov, je današnje navedbe tiskovnega predstavnika ruskega obrambnega ministrstva Igorja Konašenkova povzela francoska tiskovna agencija AFP. Konašenkov je domnevno število vojnih ujetnikov razkril dan po doslej največji izmenjavi vojnih ujetnikov med Rusijo in Ukrajino.

Tako Rusija kot Ukrajina sta namreč v sredo vsaka izpustili 144 pridržanih vojakov. “To je največja izmenjava ujetnikov od začetka obsežne ruske invazije,” so na Telegramu v sredo sporočili iz glavnega obveščevalnega direktorata ukrajinskega obrambnega ministrstva. Ob tem so dodali, da je med osvobojenimi ukrajinskimi vojaki tudi 95 nekdanjih branilcev železarne Azovstal iz pristaniškega mesta Mariupolj na jugu Ukrajine, ki je trenutno v ruskih rokah.

Kijev in Moskva sta sicer od začetka vojne v Ukrajini že večkrat izmenjala ujetnike.

Izmenjavo je na Telegramu potrdil tudi ukrajinski predsednik vlade Denis Šmihal, ki je ob tem zapisal, da je bilo delo za osvoboditev ujetnikov zapleteno, medtem ko je vodja doneških separatistov Denis Pušilin dejal, da se je 144 vojakov iz Rusije in ozemelj pod nadzorom proruskih separatistov v Ukrajini “vrnilo domov”.

Po navedbah ukrajinskega ministrstva je bila večina izmenjanih vojakov hudo ranjenih zaradi krogel ali drobcev izstrelkov, drugi pa so utrpeli opekline in zlome. 43 osvobojenih vojakov je pripadnikov skrajno desničarskega bataljona Azov. Tudi iz ruskega obrambnega ministrstva so sporočili, da naj bi bili vsi ruski vojaki, ki so jih ukrajinske sile vrnile, lažje ali težje ranjeni.

Ruske oborožene sile zapustile Kačji otok

Rusija je danes sporočila, da so se njene sile umaknile s Kačjega otoka v Črnem morju, ki so ga zasedle ob začetku invazije na Ukrajino. V Moskvi so navedli, da gre za “gesto dobre volje“, ki da bo Ukrajini omogočila izvoz žita in kmetijskih pridelkov. Umik ruskih sil je potrdila tudi ukrajinska stran.

Ruske oborožene sile so 30. junija v znak dobre volje končale svoje naloge na Kačjem otoku in umaknile tam nameščeno garnizijo,” je v izjavi zapisalo rusko obrambno ministrstvo, ki ga povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Kot so navedli, ta poteza kaže mednarodni skupnosti, da Rusija “ne ovira prizadevanj Združenih narodov za organizacijo humanitarnega koridorja za prevoz kmetijskih pridelkov iz Ukrajine“. Moskva je pri tem opozorila, da je “žogica zdaj na strani Ukrajine” in sosednjo državo obtožila, da še vedno ni razminirala svoje črnomorske obale.

Umik potrdila tudi Ukrajina

Umik ruskih sil s Kačjega otoka so po poročanju britanskega BBC potrdili tudi ukrajinski predstavniki. Vodja urada ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, Andrij Jermak, je na Twitterju sporočil, da na Kačjem otoku ni več ruskih vojakov. “Naše oborožene sile so opravile odlično delo,” je zapisal.

Južno vojaško poveljstvo Ukrajine pa je na Facebooku zapisalo, da je Rusija ponoči “na hitro evakuirala ostanke svoje garnizije” z otoka po “napadih ukrajinskih raketnih in topniških enot”. Kot so navedli, je otok v ognju, poročali pa so tudi o eksplozijah. Ob tem so objavili tudi fotografijo, ki naj bi prikazovala otok, na katerem se dvigajo oblaki dima, poroča AFP.

Ukrajina je v preteklih tednih izvedla več napadov na ruske sile na otoku v zahodnem delu Črnega morja, ki velja za strateško postojanko in so ga ruske sile zavzele na začetku invazije konec februarja.

Ukrajina sicer Rusijo še vedno obtožuje kraje njenega žita, kar prispeva k svetovnemu pomanjkanju hrane, ki ga povzroča blokada izvoza žita in drugih kmetijskih pridelkov iz ukrajinskih pristanišč. Ruske oblasti pa vztrajajo, da so pripravljene sodelovati pri reševanju krize glede izvoza ukrajinskega žita, za grozečo svetovno prehrambeno krizo pa so obtožile Ukrajino, ki naj bi minirala svoja pristanišča.

STA