Mars. Foto: Reuters
Mars. Foto: Reuters

"Globoko obžalujemo vse žrtve in tragične posledice agresije v Ukrajini," so sporočili iz Ese, ki je potrdila prekinitev misije ExoMars. Misija je sicer bila načrtovana za september, ko naj bi z rusko nosilno raketo in pristajalnim modulom na Mars poslali rover, katerega naloga bi bila iskanje znakov življenja.

Svet Ese je v izjavi sporočil, da bo njen generalni direktor izvedel študijo, da bi bolje opredelil razpoložljive možnosti za nadaljnjo izvedbo misije. Izstrelitev misije je bila sicer prvotno načrtovana za leto 2020, vendar je bila zaradi pandemije prestavljena.

Da bi rover Rosalind Franklin, poimenovan po angleški kemičarki in pionirki na področju DNK, brez ruske pomoči spravili v vesolje, bi bilo verjetno treba izvesti velike spremembe, je sporočila agencija.

Rogozin: Odločitev Ese sramotna

Moskva je že izrazila obžalovanje glede odločitve Ese o prekinitvi misije. "To je zelo grenka odločitev za vse navdušence nad vesoljem," je na Telegramu dejal vodja ruske vesoljske agencije Roskozmos Dimitrij Rogozin, ki je odločitev označil za sramoto. Dodal je tudi, da bo Moskva sama skušala izvesti misijo.

Roskozmos se je na sankcije EU-ja zaradi ruskega napada odzval tako, da je odpovedal vse načrtovane izstrelitve raket v vesolje, ki jih z evropskimi partnerji izvaja v Francoski Gvajani, in umaknil več kot 100 svojih delavcev. Prav tako so bile prekinjene vse preostale misije Ese, ki uporabljajo rusko raketo Sojuz.

Vodja Roskozmosa Rogozin je sicer že opozoril, da bi zahodne sankcije proti Rusiji lahko povzročile propad Mednarodne vesoljske postaje. Pojavili pa so se tudi strahovi, da bi zaradi naraščajočih napetosti med ZDA in Rusijo na postaji lahko obtičal ameriški astronavt Mark Vande Hei.