IKT

Uvajanje 5G je treba pospešiti, sicer bomo v Evropi zamudniki

Mobilne tehnologije pete generacije prinašajo ključne tehnološke prednosti za nove digitalne produkte, storitve in poslovne modele v številnih panogah

Podporniki obveščajo

FINANCE
IKT
Prisedite k Roku Pirnatu, B2 BI, in Tonetu Stanovniku, Špica
IKT
Podkast Bi na rumeni stol?
IKTPodpornik projekta Prisedite k Roku Pirnatu, B2 BI, in Tonetu Stanovniku, Špica

Slišali boste razpravo o pomenu prilagajanja tržnim trendom, nenehnemu izboljševanju in vlogi, ki jo igra umetna inteligenca v prihodnosti tehnologije in poslovanja.

FINANCE
IKT
Varnost digitalnega okolja v šolah – ključ do uspešnega izobraževanja v digitalni dobi
IKT
TRETJI RAVNATELJEV ZAJTRK
IKTRedakcija IKT Varnost digitalnega okolja v šolah – ključ do uspešnega izobraževanja v digitalni dobi

Na tretjem ravnateljevem zajtrku, ki ga je organiziralo podjetje eŠola, je bil izpostavljen pomen zagotavljanja varnega digitalnega okolja za šole.

FINANCE
IKT
NIL je pridobil certifikat ISO 22301 za upravljanje neprekinjenosti poslovanja
FINANCE
IKT
Znani so trije finalisti za nagrado Feniks
IKT
POSLOVNO SVETOVANJE
IKTPodpornik projekta Znani so trije finalisti za nagrado Feniks

Nagrada se podeljuje najboljšim projektom s področja poslovnega svetovanja

FINANCE
IKT
Skupina Actual I.T. ima novo vodstvo
IKT
SPREMEMBE
IKTPodpornik projekta Skupina Actual I.T. ima novo vodstvo

Pavle Jazbec je prevzel strateško vodenje v okviru upravnega odbora, novo operativno vodstvo pa bodo sestavljali Mitja Buda, Tjaša Peroša in Igor Hostnik.

07.10.2022 00:00
Dopolnjeno: 07.10.2022 14:38
Čas branja: 4 min

Zaradi velikih zmogljivosti prenosa podatkov, nizkih zakasnitev in možnosti izmenjave velike količine podatkov v realnem času, kar drastično izboljšuje analitične zmogljivosti, mobilne tehnologije pete generacije (5G) omogočajo napredek na področju uporabe umetne inteligence in interneta stvari (IoT). Vse to prispeva k učinkovitosti in optimizaciji delovnih procesov, povečanju produktivnosti in konkurenčnosti organizacij, so povzeli sodelujoči na dogodku, ki je potekal na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS). Organizirali so ga Združenje za informatiko in telekomunikacije pri GZS, IKT horizontalna mreža in Digitalno inovacijsko stičišče Slovenije (DIHS).

Govorci so predstavili stanje razvoja in trende 5G v EU in svetu, pojasnili kakšne so prednosti v primerjavi z WiFi omrežji, kakšne možnosti izboljšav se s to tehnologijo odpirajo za industrijska podjetja, logistiko, mobilnost, pametna mesta, javno varnost ter druge panoge oziroma področja, slišali pa smo tudi nekaj primerov dobrih praks.

Prihajajo korenite spremembe

Matjaž Pušnik, strokovni direktor podjetja za poslovno svetovanje KPMG, je poudaril, da ima tehnologija 5G v primerjavi s tehnologijo 4G prepričljive prednosti, saj, na primer, omogoča desettisočkrat več prometa in stokrat več povezanih naprav. Prenos videoposnetkov v živo bo potekal desetkrat hitreje, zakasnitev prenosa podatkov je »nevidna«, samo eno milisekundo, baterije imajo desetletno življenjsko dobo, stroški delovanja pa so nižji.

»Kombinacija hitrosti, odzivnosti in dosega bi lahko sprostila zmožnosti drugih aktualnih tehnoloških trendov ter spodbudila razvoj za samovozeče avtomobile, brezpilotna letala, robotiko, masovno komunikacijo strojev, rešitve za zdravljenje bolnikov na daljavo, virtualno resničnost in internet stvari. Tehnologija 5G prinaša korenite spremembe v komunikaciji, ki bodo vplivale na državne inštitucije, podjetja in končne uporabnike, hkrati pa zagotavlja široko stopnjo varnosti pred kibernetskimi napadi,« je povzel.

Podjetja z lastnim mobilnim omrežjem

S to tehnologijo bodo podjetja oziroma pametne tovarne lahko imele zasebna mobilna omrežja, ki bodo povezovala pametne stroje, dejavnosti avtonomnih vozil, upravljanje logistike in oskrbovalne verige ter drugo, kar bo omogočalo hitro, optimizirano, učinkovito in prilagodljivo proizvodnjo brez prekinitev.

»Ko podjetja razmišljajo, kateri model zasebnega omrežja 5G naj sprejmejo, imajo dve možnosti: razviti omrežje, ki ga bodo lahko upravljali sami, ali pa sodelovati z obstoječimi telekomunikacijskimi ponudniki, s skupnim upravljanjem omrežja. Do nedavnega so se operaterji počasi odzivali na zahteve podjetij po zasebnih omrežjih, danes pa se intenzivno osredotočajo na ta trg,« je zaključil Matjaž Pušnik.

V Evropi še zaostajamo

Normunds Egle, direktor pri programu Digitalna Evropa, pa je spregovoril o tem, kaj se na področju vpeljave in uporabe tehnologije 5G dogaja v Evropi. Razkril je, da je tehnologija dosegla že 66 odstotkov evropske populacije, v Sloveniji 36 odstotkov, seveda pa je tehnologija skoncentrirana v mestih, na podeželju pa je je le za vzorec, v evropskem merilu okoli dva odstotka. »Tehnologija je dostopna, druga plat pa je, koliko populacije jo res že uporablja. Prav tako ni podatka, koliko je tehnologija 5G že dostopna na cestnem ali železniškem omrežju,« je še dejal.

Čeprav si Evropa, tako kot je bilo to pri 4G tehnologiji, želi biti vodilna, zaenkrat ni, kar zgovorno pove že podatek, da je prihodek na uporabnika v EU za dve tretjini manjši kot v ZDA in več kot za polovico manjši kot na Japonskem. Glavni dejavniki, ki Evropo ovirajo, , so premajhno število uporabnikov, visoke investicije v tehnologijo ter premajhna cena za potrošnike.

Da bi Evropa postala vodilna, bi bila po Eglejevem mnenju potrebna boljša skupna evropska politika glede povezljivosti s tehnologijo 5G, investicije v postavitev mreže bi morale biti prednostne, nemudoma je treba izkoristiti razpoložljiva sredstva in odstraniti administrativne prepreke, pa tudi fizične meje za širitev/povezljivost omrežja, ki nastajajo na meddržavnih mejh. Več tehnologije 5G je trenutno le v logistiki in transportu in v obmorskih pristaniščih.

Kot primere dobre prakse že vzpostavljenih zasebnih 5G omrežij je izpostavil Letališče Frankfurt, ki je zgradil največjo zasebno omrežje 5G v Evropi. Zelo napredna je še Koreja, kjer omrežje 5G vzpostavljajo tudi že v javnem sektorju.

Tudi Slovenija mora prestaviti v višjo prestavo

Dogodek je zaokrožila okrogla miza akterjev slovenske implementacije tehnologije 5G. Matjaž Beričič, direktor tehnologije in razvoja v družbi S&T Iskratel, je med drugim dejal, da v njihovem podjetju dajejo poudarek rešitvam za zasebna mobilna omrežja za korporativno uporabo. To je osrednja tema na vseh svetovnih konferencah, svetovalnih srečanjih in delavnicah o 5G. »Ta omogoča avtomatizacijo, kar pomeni prihranek energije, časa, manj napak, skratka na splošno boljše rezultate proizvodnje oziroma delovanje podjetij,« je dejal Beričič.

Peter Ceferin, tehnični direktor v podjetju Smart Com, je prepričan, da so za razširitev katerekoli tehnologije pomembni trije dejavniki: tehnologija sama, ljudje in procesi znotraj sistemov, saj je s tehnologijo treba upravljati na organiziran način, ki je prilagojen posameznemu podjetju.

Prof. dr. Niko Herakovič z ljubljanske fakultete za strojništvo​ je dejal, da mora biti nova tehnologija preizkušena, preden jo uporabnik kupi, to pa je to, kar delajo v njihovih testnih laboratorijih.

Mojca Jarc, sekretarka v službi vlade za digitalno preobrazbo, je dobila vprašanje, ali je s strani države predvidena kakšna finančna spodbuda za hitrejšo širitev 5G. Pojasnila, da je v okviru njene službe v finančni perspektivi do leta 2030 predvidenih 3,9 milijona evrov za izgradnjo odprtih baznih postaj. Pri tem se je z omizja slišala pripomba »le«, na kar je Jarčeva odvrnila, da so imeli večje apetite, a so žal morali pristati na trdih tleh realnosti.

Valter Leban, predsednik uprave Kolektorja, je poudaril, da je treba tehnologijo razumeti in jo učinkovito implementirati v svoje okolje. Dr. Mitja Štular, član uprave za tehnologijo v Telekomu Slovenije, pa je dejal, da je 5G prvo partnersko omrežje, ki IKT vpeljuje v vse mogoče naprave, sisteme in industrije. Partnerstvo razume v smislu, da tehnologijo operaterji uvajajo z nekom, ki se spozna na potrebe uporabnika te tehnologije. Pri vsakem uvajanju novih tehnologij je pomembno, kdaj se zanjo odločimo, prezgodaj ali prepozno. »Menim, da je zdaj pravi čas za vse akterje, da povečajo aktivnosti pri uvajanju 5G, sicer bodo zamudniki,« je sklenil.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Zakaj je energetska samooskrba za podjetja tako pomembna in kakšne so rešitve na trgu?

Sončne elektrarne nudijo podjetjem cenovno ugodno, trajnostno in zanesljivo oskrbo z energijo, kar pomembno zmanjšuje stroške, še...

FINANCE
Manager
Zakaj 5G svoje prednosti ali vrednosti še ni dokazal
Manager
ManagerMatjaž Ropret Zakaj 5G svoje prednosti ali vrednosti še ni dokazal 1

Pri zakasnitvenih časih se velik napredek še ne pozna, saj prenos podatkov poteka prek novega radijskega vmesnika (5G), medtem ko je jedrno omrežje starejšega datuma - zgrajeno oziroma prilagojeno za 4G.

FINANCE
IKT
(Intervju) Tehnološki razvoj poenostavlja življenje in poslovanje
IKT
IKTRedakcija IKT (Intervju) Tehnološki razvoj poenostavlja življenje in poslovanje 3

Z uvajanjem vedno novih tehnologij se krepi digitalizacija na vseh ravneh, kar prinaša mnoge prednosti. O tem smo se pogovarjali s Samom Turkom, direktorjem Razvoja poslovanja v Telekomu Slovenije.

FINANCE
Kako nam bo EU podražila internet
Finance
Simona Toplak Kako nam bo EU podražila internet 9

Evropski telekomi zahtevajo, da velika tehnološka podjetja plačujejo poseben davek in prispevajo k izgradnji infrastrukture. Lobiranje, ki ga je komisija EU v normalni tržni ekonomiji desetletje zavračala, je danes – v pokoronski državni solidarnostni in redistribucijski politiki in ekonomiji – dobilo zagon. Če bo dodatna obveznost, bo prevaljena na končne kupce.

FINANCE
IKT
Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!
IKT
SPLETNO POSLOVANJE
IKTFinance PRO Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!

Z izborom želimo ozaveščati o pomenu in koristih digitalizacije medpodjetniškega poslovanja ter predstaviti slovenske dobre prakse spletnega poslovanja na področju B2B

Tovarna
Novice
Ali prihaja začetek post-digitalne dobe?
Tovarna leta
NoviceJanez Škrlec Ali prihaja začetek post-digitalne dobe?

In kaj bi ta lahko prinesla?

FINANCE
IKT
S tehnologijo proti inflaciji – česarkoli
IKT
IKTMiran Varga S tehnologijo proti inflaciji – česarkoli 1

V Microsoftu so prepričani, da se s trenutno krizo oziroma krizami lahko uspešno spoprimemo le ob pomoči tehnoloških inovacij

Tovarna
Partnerji sporočajo
Inovativna rešitev industrijskega interneta stvari (IIoT) za višjo razpoložljivost in nižje obratovalne stroške strojev
OGLAS
Tovarna leta
Partnerji sporočajoFinance PR Inovativna rešitev industrijskega interneta stvari (IIoT) za višjo razpoložljivost in nižje obratovalne stroške strojev (OGLAS)

Vabljeni na predstavitveni dogodek, ki bo potekal 19. oktobra v prostorih Gospodarske zbornice Slovenije v organizaciji Združenja kovinske industrije GZS, Telekoma Slovenije in Metronika

FINANCE
IKT
Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!
IKT
SPLETNO POSLOVANJE
IKTFinance PRO Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!

Z izborom želimo ozaveščati o pomenu in koristih digitalizacije medpodjetniškega poslovanja ter predstaviti slovenske dobre prakse spletnega poslovanja na področju B2B