do 100 oseb na shodih

Hojs od ustavnega sodišča pričakuje, da bodo predstavili "drugačne epidemiološke ukrepe"

C.E.
16. 4. 2021, 14.45
Posodobljeno: 16. 4. 2021, 20.08
Deli članek:

Minister za notranje zadeve Aleš Hojs je z žalostnim in na trenutke zajedljivim glasom predstavil odločitev ustavnega sodišča o začasnem zadržanju odloka v delu, ki prepoveduje prireditve, shode in zborovanja.

STA
Aleš Hojs je bil vidno razočaran nad odločitvijo ustavnega sodišča.
Pobudo na ustavno sodišče sta vložila Sanja Fidler in Irfan Beširević, ki ju zastopa Odvetniška pisarna Zakonjšek in Zakonjšek.

Hojs je odločitev ustavnega sodišča razumel, kot da je zdaj »pravica do protestiranja nad pravico do zdravja«, da je »prioritetno izražanje mnenj, pred zajezitvijo širjenja virusa«. Ob tem je razložil, da je vlada omejevanje okoli shodov in prireditev, porok in ostalih slavji, odredila le zato, da se v največji meri zajezi medsebojna druženja in preprečimo širjenje koronavirusa.

Vlada bo sledila ustavnemu sodišču. Od ponedeljek bo tako ob upoštevanju epidemioloških ukrepov dovoljeno zbiranje do 100 ljudi na organiziranih shodih. V zaprtih prostorih bo njihovo število omejeno na eno osebo oz. gospodinjstvo na 30 kvadratnih metrov, obvezno bo nošenje mask.Tudi na prostem je zgornja dopustna meja števila udeležencev 100. Obenem bo število omejeno na eno osebo oz. gospodinjstvo na 10 kvadratnih metrov, pri čemer se bodo morali udeleženci držati medosebne razdalje 1,5 metra. Maske ob zagotavljanju ustrezne medosebne razdalje ne bodo potrebne, je povedal minister. Kot so sporočili po dopisni seji vlade, bo moral organizator javnega shoda na zahtevo pristojnega nadzornega organa predloži dokazilo o prijavi shoda oziroma dovoljenje zanj.

Hojs je bil začuden, da so ustavni sodniki zapisali, da obstajajo »različni epidemiološki ukrepi, s katerimi bi bilo pri shodih mogoče preprečiti nastanek škodljivih posledic za zdravje ljudi.« Zato bo vlada z zanimanjem prisluhnila in upoštevala gradivo, ki jim ga bo poslalo ustavno sodišče. Hojs odgovornost za učinkovitost teh ukrepov prelaga na ustavno sodišče.

Hojs je ob tej priložnosti postregel še s podatki o presojah primerljivih sodišč v Nemčiji in Franciji, ki da dokazujejo, da je omejitev na 100 udeležencev shoda povsem primerljiva. Pri tem pa je izpostavil, da so bila odločitve v omenjenih dveh državah sprejete v bistveno manj kritičnih epidemioloških razmerah, kot so danes v Sloveniji.

Ustavno sodišče je sicer še zapisalo. »S splošnim aktom, kot je odlok vlade, je za shode mogoče določiti podobne pogoje kot za kolektivno uresničevanje verske svobode, mogoče pa je tudi določiti maksimalno število udeležencev shoda. Mogoče je opredeliti minimalno razdaljo ter uporabo mask in razkuževalnih sredstev. Poleg tega se epidemiološka slika ves čas spreminja, s tem pa se ves čas spreminja tudi potreba po obsegu in strogosti ukrepov,« so zapisali.

Ministru za notranje zadeve se v tem kontekstu ne zdi smiselno, da bi bile druge oblike združevanja, kot so poroke in slavja, obravnavane drugače.