FOTO: Slovesna podelitev Murkove nagrade, Murkovih priznanj in Murkove listine

18.11.2022 | 09:40

FOTO: Slovesna podelitev Murkove nagrade, Murkovih priznanj in Murkove listine

Slovensko etnološko društvo je eno izmed najbolj dejavnih stanovskih društev, ki združuje etnologe in kulturne antropologe ter ljubitelje le-te že od leta 1975. Že od leta 1986 pa podeljuje tudi stanovske nagrade, ki so poimenovane po utemeljitelju etnologije kot znanosti Matiji Murku (1861—1952). 

Slovesno podelitev vsako leto organizirajo pri nagrajencu/ki preteklega leta, tako je za leto 2022 bila na vrsti dr. Irene Rožman Pišek, upokojena sodelavka različnih strokovnih in znanstvenih ustanov, ki izhaja iz Posavja, svojo karierno pot pa je začela v Posavskem muzeju Brežice.

Zato je slovesna podelitev Murkove nagrade, Murkovih priznanj in Murkove listine za leto 2022 bila v petek, 11. novembra 2022, ob 17. uri v Posavskem muzeju Brežice.

Zbrane je najprej nagovorila Alenka Černelič Krošelj, predsednica Slovenskega etnološkega  društva in direktorica Posavskega muzeja Brežice. S strani Občine Brežice je zbrane nagovorila še direktorica občinske uprave Občine Brežice, Patricia Čular. Slavnostna govornica je bila dr. Irene Rožman Pišek, lanskoletna (2021)  Murkova nagrajenka za življenjsko delo. Program je povezovala Ivanka Černelič Jurečič (Kulturno društvo Stane Kerin Podbočje), z glasbo so ga pospremili profesorji Glasbene šole Brežice: Karolina Vegelj Stopar, Niko Ogorevc, Pierina Cavaliere Mršić, Marjetka Podgoršek Horžen, Petra Uršič Novaković, Mihaela Komočar Gorše, Svjetlana Mulc, Igor Požar, Miran Petelinc, Daniel Ivša, Berislav Cerinski in Anamarija Šimičić.

Murkove nagrajence za leto 2022 je predstavil dr. Tomaž Simetinger, predsednik Komisije SED za Murkove nagrade, Murkova priznanja in Murkove listine.

Murkovo listino je prejela Anuša Babuder za dosežke in širše študentsko udejstvovanje na Oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani. Murkovo priznanje je prejela dr. Ana Beno Vrtovec za sodelovanje pri revitalizaciji Salona Ozbič v Postojni.

Med letošnjimi Murkovimi nagrajenci so tudi Posavci, saj je Murkovo priznanje prejela projektna skupina v sestavi Srečko Ocvirk, župan, Mojca Sešlar, vodja oddelka za družbene dejavnosti in Lidija Udovč, višja svetovalka za družbene dejavnosti, z Občine Sevnica; konservatorka Božena Hostnik z Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota Celje; kustosinja etnologinja Stanka Glogovič, akademski restavrator, višji konservator Aleš Vene in konservatorsko-restavratorska sodelavka Nives Slemenšek iz Posavskega muzeja Brežice za revitalizacijo Brivsko-frizerskega salona Kreutz v Sevnici. Obnova edinstvenega več kot sto let starega Brivsko-frizerskega salona Kreutz je primer dobre prakse, v kateri so s skupnim, neprekinjenim, zelo uspešnim dveletnim sodelovanjem vse tri ustanove z rezultati pokazale, da ne gre zgolj za prenovo lokala, temveč za spoštovanje obrtniške tradicije, kulturne dediščine ter individualnega in kolektivnega spomina lokalne skupnosti. S prenovo salona Kreutz vračajo skupnosti del izjemne kulturne dediščine. Vsi trije partnerji so se vključili v projekt z namenom, da predstavijo in ohranijo dragoceno lokalno dediščino ter s tem vsaj delno oživijo tudi brivsko-frizersko obrt. Ponovno obujeni Brivsko-frizerski salon Kreutz s svojo muzejsko podobo in situ, v kateri se prepletajo različna časovna obdobja njegovega delovanja, predstavlja pomembno kulturno dediščino Sevnice ter Slovenije. Projektna skupina je s skupnim prizadevanjem, delom ter spoštovanjem strokovnosti in kompetenc izvedla projekt, ki predstavlja dosežek in presežek v slovenskem prostoru ter bogati, promovira, pozicionira in osmišlja snovno in nesnovno dediščino.

Murkovo nagrado za izjemne znanstvene dosežke je prejela dr. Marija Mojca Terčelj, ki ima korenine iz Posavja. Kot etnologinja in kulturna antropologinja vidno vpeta v mednarodni znanstvenoraziskovalni prostor. Razdalja med njeno matično državo in terensko raziskovalnim prostorom ni bila ovira, da si ne bi nabrala bogatih terenskih izkušenj ter delovala tako v različnih državah Južne Amerike kot doma. Že leta 1989 je izdala monografijo Etnološka topografija slovenskega etničnega ozemlja – 20. stoletje: Občina Sevnica.

Slovesno podelitev so zaokrožili s pogostitvijo in druženjem v grajski kleti.

Posavski muzej Brežice

Galerija

_Murkove nagrade (01)
_Murkove nagrade (02)
_Murkove nagrade (03)
_Murkove nagrade (04)
_Murkove nagrade (05)
_Murkove nagrade (06)
_Murkove nagrade (07)
_Murkove nagrade (08)
_Murkove nagrade (09)
_Murkove nagrade (10)
_Murkove nagrade (11)
_Murkove nagrade (12)
_Murkove nagrade (13)
_Murkove nagrade (14)
_Murkove nagrade (15)
_Murkove nagrade (16)
_Murkove nagrade (17)

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava