Zelenski od Zahoda želi tudi rakete dolgega dosega in bojna letala

Nemškemu kanclerju in ameriškemu predsedniku se je zahvalil za napovedano pošiljko tankov. Rusi svarijo, da se zahod s tem vpleta v konflikt.
Fotografija: »Razširiti moramo sodelovanje na področju artilerije in začeti dobavo raket dolgega dosega,« je poudaril Volodimir Zelenski in hkrati pozval tudi k dobavi bojnih letal. FOTO: Ukrajinsko predsedstvo/Reuters
Odpri galerijo
»Razširiti moramo sodelovanje na področju artilerije in začeti dobavo raket dolgega dosega,« je poudaril Volodimir Zelenski in hkrati pozval tudi k dobavi bojnih letal. FOTO: Ukrajinsko predsedstvo/Reuters

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v sredo kmalu zatem, ko so Nemčija in ZDA Ukrajini obljubile dobavo bojnih tankov, zahodne države zaprosil tudi za rakete dolgega dosega in bojna letala, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

»Razširiti moramo sodelovanje na področju artilerije in začeti dobavo raket dolgega dosega,« je poudaril Zelenski in hkrati pozval tudi k dobavi bojnih letal. »To so sanje in to je naša naloga,« je nadaljeval.

Zahod pozval, naj tanke pošlje hitro in v zadostnih količinah

Pri tem se je zahvalil nemškemu kanclerju Olafu Scholzu in ameriškemu predsedniku Joeju Bidnu za napovedano pošiljko bojnih tankov leopard in abrams. »Hvaležen sem našim zaveznikom za njihovo pripravljenost, da nam zagotovijo sodobne in zelo potrebne tanke. Način, kako vsi skupaj sodelujemo pri krepitvi svobode, obrambi Ukrajine in Evrope, je zgodovinski dosežek,« je dejal.

Zahod je pozval, naj tanke pošlje hitro in v zadostnih količinah. »Hitrost in količina sta zdaj ključni. Večjo obrambno podporo ko bodo naši junaki na fronti prejeli od sveta, hitreje se bo končala ruska agresija,« je še dodal.

Kijev je skupaj z več zahodnimi državami že dlje časa pozival Nemčijo, naj izda dovoljenje za dobavo tankov leopard, ki jih je Ukrajini pripravljeno poslati več evropskih držav. Nemčija je bila do tega zadržana, v sredo pa je po večmesečnem oklevanju vendarle popustila.

Zavezala se je, da bo Ukrajini dostavila 14 leopardov. Dobavo leopardov pa so napovedale še Poljska, Finska, Španija in Norveška. Tudi ZDA so v sredo napovedale dobavo 31 bojnih tankov M1 abrams in pri tem poudarile, da gre pri njihovi dobavi za zaščito ukrajinskega ozemlja, in ne za grožnjo Rusiji.

Poljske oblasti so že sporočile, da bodo 14 bojnih tankov leopard Kijevu dobavile v nekaj tednih oziroma takoj, ko bodo ukrajinske sile zaključile ustrezno usposabljanje. Nemški obrambni minister Boris Pistorius pa je dejal, da bodo leopardov, ki jih je obljubila Nemčija, v Ukrajino prispelo konec marca ali v začetku aprila.

Peskov: Pogovori med državama niso več mogoči

Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je mentem sporočil, da odločitev zahodnih držav, da Ukrajini dobavijo sodobne bojne tanke, kaže na njihovo neposredno vpletenost v konflikt. »Evropske prestolnice in Washington nenehno dajejo izjave, da pošiljanje različnih vrst orožja, vključno s tanki, nikakor ne pomeni njihove vpletenosti v sovražnosti. S tem se ne strinjamo. V Moskvi to razumemo kot neposredno vpletenost v konflikt in vidimo, da se le ta povečuje,« je dejal.

Ob tem je opozoril, da se je Zelenski dolgo časa pripravljal na vojno in da pogovori med njim in ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom niso več mogoči.

Preberite še:

Komentarji: