Foto: BoBo
Foto: BoBo

Vlada je novelo zakona o gasilstvu sprejela prejšnji četrtek, in to brez slehernega dialoga ali sodelovanja s sindikatom poklicnega gasilstva, je na novinarski konferenci poudaril generalni sekretar sindikata David Švarc. Prav tako je zavrnila tudi vse sindikalne predloge sprememb in dopolnitev zakona, ki jih je pod prejšnjo vlado za področje pristojno ministrstvo za obrambo že sprejelo in vključilo v predlog.

Švarc je spomnil, da je bila razlaga ministrstva, da je večje število členov, spremembe katerih so predlagali v sindikatu, že usklajenih s krovnima gasilskima organizacijama, Gasilsko zvezo Slovenije in Združenjem slovenskih poklicnih gasilcev. "To je, milo rečeno, smešno, predvsem pa nesprejemljivo, ker gre za organizaciji, ki sta sicer akterja pri sprejemanju tega zakona, ampak vsebinsko ne pokrivata in je nedopustno, da bi se dotikala vprašanj, ki so v domeni sindikata," je poudaril.

Gasilska zveza je namreč krovna organizacija prostovoljnega gasilstva, Združenje poklicnih gasilcev pa vodijo direktorji poklicnih gasilskih enot, ki po besedah Švarca izražajo predvsem stališča delodajalske strani.

Podpredsednik sindikata Silvo Kuntarič je nad potekom sprejemanja novele razočaran in je dejal, da so pričakovali, da bodo usklajevanje nadaljevali tam, kjer so pod prejšnjo vlado končali. Ob tem ocenjuje, da se vladi oz. ministrstvu mudi s sprejemanjem zakonodaje pred iztekom mandata.

Med predlogi, ki jih ministrstvo in vlada zavračata, so zahteve sindikata, da se v zakonu kot vrsta gasilskih enot priznajo tudi letališke poklicne gasilske enote, da so gasilci v poklicnih jedrih v prostovoljnih gasilskih društvih obravnavani tako kot zaposleni v poklicnih enotah ter da plače in druge delavske pravice gasilcev, zaposlenih v podjetjih, ne smejo biti nižje oz. manjše, kot je to urejeno za poklicne gasilce. Prav tako se ne strinjajo z dvigom zgornje starosti za opravljanje operativnih nalog gasilstva na 65 let.

Od ministrstva in vlade pričakujejo, da bodo tudi predstavniki sindikata vključeni v pogajanja oz. usklajevanja in da bodo pri tem enakopraven partner. Da bi predlog "popolnoma neusklajene novele" v postopku sprejemanja v DZ-ju skušali popraviti z dopolnili, se bodo obrnili tudi na poslanske skupine, so še napovedali.

Na ministrstvu zanikajo očitke o neusklajenosti novele zakona o gasilstvu

Državni sekretar na ministrstvu za obrambo Janez Žakelj je zavrnil očitke Sindikata poklicnega gasilstva Slovenije o neusklajenosti novele zakona o gasilstvu, ki ga je v parlamentarni postopek pred kratkim vložila vlada. Kot je dejal v izjavi za medije, je bila novela usklajena z Gasilsko zvezo Slovenije in Združenjem slovenskih poklicnih gasilcev.

Žakelj je spomnil, da je bil predlog novele v pripravi več kot pet let. "Ni res, da bi bil ta zakon na hitro pripravljen, gre za dolgotrajno usklajevanje. Predvsem pa bi poudaril, da smo dobili tako pisno soglasje gasilske zveze, ki združuje 45.000 prostovoljnih gasilcev, kot tudi združenja poklicnih gasilcev, ki je strokovno in stanovsko združenje," je dejal. Dodal je še, da so predloge usklajevali tudi z občinskimi združenji.

Gre za novelo zakona, sprejetega leta 1993, gasilstvo pa se je v tem času precej spremenilo, je še pojasnil Žakelj. Po njegovih besedah novela prinaša nekatere novosti, ki so bile želja tako gasilske zveze kot združenja poklicnih gasilcev, med drugim dopušča možnost, da lahko podjetja v industrijskih kompleksih ustanovijo eno gasilsko enoto, kar izboljšuje stanje požarne varnosti.

V sindikatu, ki je na današnji novinarski konferenci izrazil kritiko do nastajanja, pa tudi same vsebine novele, ministrstvu sicer očitajo, da novele niso uskladili z njimi, torej s sindikatom, ki zastopa pravice delavcev. Zveza je namreč krovna organizacija prostovoljnega gasilstva, združenje pa vodijo direktorji poklicnih gasilskih enot, ki izražajo predvsem stališča delodajalske strani, je danes poudaril generalni sekretar sindikata David Švarc.

Glede razočaranja sindikata nad delovanjem vlade pa Žakelj odgovarja, da se je vladna stran vedno trudila, da uskladi potrebe gasilstva in da izboljša stanje gasilcev ter varnosti, ki jo ta služba zagotavlja. Poudaril je, da sta se ravno danes znova sešli sindikalna in vladna pogajalska skupina za uskladitev normativnega dela kolektivne pogodbe. Pravice gasilcev obravnavajo skupaj s sindikatom, je zatrdil.