Uredništvo

 |  Družba

Pravoslavna cerkev je bila vedno del spora, pogosto kot storilka, redkeje kot žrtev

Ruska pravoslavna cerkev je bila od nekdaj izjemno konservativna. Revščino in hlapčevstvo je utemeljevala kot božjo voljo.

V sklopu edicij ZGODOVINA je izšla nova posebna številka Mladine, tokratna tema je Rusija. Slednja je namreč letos poslala svet s tečajev. Z agresijo nad sosednjo državo je podrla mednarodno ravnotežje, geopolitična razmerja in tudi svetovno ekonomijo. V naši zavesti sta Rusiji dve: Rusija Vladimirja Putina in Sovjetska zveza. A zgodovina te močne in nenavadne države je neverjetna, carji in komunisti, kulaki in izjemni umetniki, revščina in taborišča – vse to pa nam razkriva, zakaj se danes dogajajo stvari, za katere smo upali, da jih nikoli ne bomo doživeli.

V članku z naslovom Je treba zapeti dve aleluji ali tri? zgodovinar Jörg R. Mettke piše o tem, da je bila ruska pravoslavna cerkev od nekdaj izjemno konservativna, in je revščino in hlapčevstvo utemeljevala kot božjo voljo.

"Leninovi boljševiki so odločili, da je cerkev kot protirevolucionarna organizacija za odstrel – dokler je nekdanji semeniščnik Josip Stalin ni znova rekrutiral za boj proti Hitlerjevim četam."

Jörg R. Mettke

"Pravoslavna cerkev je bila vedno del spora, pogosto kot storilka, redkeje kot žrtev. Njena usmerjenost navznoter, ki vključuje meditacijo, postenje in očiščevanje pod Katarino II., tako za kratek čas celo postane izvozno blago: duhovno in telesno močni menihi – misijonarji – se iz severnoruskih samostanov najprej odpravijo v Sibirijo, pozneje pa celo čez Beringovo ožino na Aljasko. A tako kot pri angleški konkurenci so le maska za brutalno prisvajanje ozemelj, ki jih pustošijo kolonialistični pustolovci in lovci na krzno," zapiše Jörg R. Mettke.

NAROČITE POSEBNO ŠTEVILKO MLADINE ZGODOVINA RUSIJE >>

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.