Lukašenko je na čelu Belorusije od leta 1994. Foto: EPA
Lukašenko je na čelu Belorusije od leta 1994. Foto: EPA

"Belorusko zunanje ministrstvo je zahtevalo, da veleposlanik odide pred 18. oktobrom," so sporočili iz Pariza in potrdili, da je veleposlanik iz države odšel dan pred tem datumom.

Neuradno bi lahko beloruske oblasti zmotilo dejstvo, da je de Bouillane de Lacoste v sredo gostil predstavnike nedavno prepovedane nevladne organizacije Govori pravdu (Govori resnico), član katere je tudi Andrej Dmitrijev, ki je kandidiral na lanskih predsedniških volitvah. Po poročanju BBC-ja pa de Bouillane de Lacoste ob imenovanju v Belorusijo konec lanskega leta poverilnega pisma ni izročil Lukašenku, ampak se je namesto njega srečal z zunanjim ministrom Vladimirjem Makejem.

Po poročanju beloruskih medijev je Minsk ob tem na pogovore poklical tudi svojega veleposlanika v Franciji Igorja Fesenka.

Lukašenko vztraja pri svojem

Odnosi med državami članicami Evropske unije in Belorusijo so zaostreni od lani, ko je dolgoletni voditelj Aleksander Lukašenko gladko zmagal na predsedniških volitvah. A beloruska opozicija ves čas trdi, da je na volitvah prišlo do goljufij in nepravilnosti. Francija je med tistimi državami članicami EU-ja, ki Lukašenkove zmage ne priznavajo, in trdi, da volitve niso bile svobodne in poštene.

64-letni Lukašenko, ki je avgusta že šestič osvojil predsedniški stolček in Belorusijo vodi od leta 1994, pa evropske vlade obtožuje netenja protestov, z več zahodnimi državami je v zadnjih mesecih tudi prekinil vse stike. Marca je njegov režim iz države izgnal celotno osebje latvijskega veleposlaništva, avgusta pa še ameriško veleposlanico. Med njegovimi najzvestejšimi zavezniki je ruski premier Vladimir Putin.