Ena zadnjih fotografij kralja Karla III., na njegovem obrazu je videti žalost in trpljenje Odkrito.si

0 24.08.2022 11:02:05

Slalomisti po nova odličja še v svetovnem pokalu

Peter Kauzer
Nina Jelenc/KZS
V prvem delu avgusta so bili v ospredju sprinterji na mirnih vodah, ki so tekmovali na svetovnem prvenstvu v Kanadi in evropskem prvenstvu v Münchnu, po treh tednih premora pa v prvi plan znova stopajo slalomisti na divjih vodah. Za kolajne na tekmah svetovnega pokala se bodo v prihodnjih dveh tednih potegovali v Pauju in La Seu d'Urgellu.

Zadnji teden v juliju so slalomisti na divjih vodah tekmovali na članskem svetovnem prvenstvu v Augsburgu, kjer je ekipa kanuistov v postavi Benjamin Savšek, Luka Božič in Anže Berčič osvojila naslov svetovnih prvakov, kajakašice Eva Terčelj, Ajda Novak in Eva Alina Hočevar so bile druge. Za starejše tekmovalce je sledil krajši premor med tekmovanji, medtem ko so mladinci in mlajši člani nastopili še na evropskem prvenstvu v Čeških Budjejovicah, kjer se je mlada slovenska reprezentanca prav tako izkazala in osvojila šest kolajn.

Zdaj se na sceno vračajo najizkušenejši divjevodaši. V prihodnjih dveh tednih sta na sporedu še tekmi za svetovni pokal v Franciji in Španiji, in sicer na prizoriščih, kjer so naši predstavniki že dosegali izjemne uspehe.

Neverjetna sezona 2022

Izjemna je tudi letošnja sezona, saj se slovenske kajakaške reprezentance z največjih mednarodnih tekmovanj v sezoni 2022 še niso vrnile brez vsaj enega odličja. Začelo se je z majskima svetovnima pokaloma v sprintu na mirnih vodah, kjer so do kolajn priveslali Anja Osterman, Jošt Zakrajšek in Špela Ponomarenko Janić, nadaljevalo pa s slalomisti in njihovim evropskim prvenstvom, kjer je Benjamin Savšek že četrtič postal evropski prvak, kolajno v ekstremnem slalomu je osvojila še Ajda Novak.

Sledili so spustaši na divjih vodah, ki so junij odprli s svetovnim prvenstvom in šestim naslovom svetovnega prvaka v sprintu na divjih vodah Nejca Žnidarčiča, nato je prišel še sanjski svetovni pokal v Celju, ki je prinesel nove kolajne Nejca Žnidarčiča, Anžeta Urankarja, Tima Novaka, Blaža Cofa in Ane Šteblaj.

Enkratno sezono ima tudi sprinterka Anja Osterman, ki je na svetovnih pokalih osvojila tri kolajne, dve zlati, bila druga na svetovnem prvenstvu v Halifaxu na 200 metrov, na pravkar končanem evropskem prvenstvu v Münchnu pa je bila druga na 200 metrov in tretja na 500 metrov.

Rezultati kažejo, da je svetla tudi prihodnost slovenskega kajakaštva. Mlada sprinterja na mirnih vodah Matevž Manfreda in Mia Medved sta se izkazala na evropskem prvenstvu za mladince in mlajše člane v Beogradu, v slalomskem delu je bil med mladinci enkraten Žiga Lin Hočevar, ki je na evropskem prvenstvu osvojil kar štiri kolajne – dve posamični in dve ekipni. Na istem prvenstvu je bila njegova sestra Eva Alina prva v ekstremnem slalomu, drugo mesto v ekstremu je osvojila Naja Pinterič. Ekipa kanuistov do 23 let je osvojila evropski vrh, na svetovnem prvenstvu so bili tretji.

Bodo slalomisti ponovili uspehe iz prejšnjih sezon?

Novi priložnosti za osvajanje najvišjih mest prihajata v prihodnjih dveh koncih tedna. Ta teden bo svetovni pokal gostil Pau, prihodnji pa še La Seu d'Urgell. Prizorišči v Španiji in Franciji sta za slovenske predstavnike zelo uspešni. Peter Kauzer je na španskem prizorišču leta 2006 dosegel svojo prvo zmago na tekmah za svetovni pokal (skupaj ima na reki Segre pet kolajn s svetovnih pokalov), tri leta kasneje je na istih brzicah še prvič postal svetovni prvak. Uspešen je tudi v Pauju, saj je v letih 2009 in 2015 zmagal na tekmi svetovnega pokala, lani pa je bil tretji. Ob tem je bil tudi bronast na svetovnem prvenstvu leta 2017.

Prizorišči, ki sta še ostali v letošnjem koledarju svetovnega pokala, imata posebno mesto tudi v karieri Benjamina Savška. Leta 2017 je v Pauju postal svetovni prvak, dve leti kasneje pa še evropski. Zmago na svetovnem pokalu ima tudi iz La Seu d'Urgella. Z zmago in drugim mestom na letošnjem svetovnem pokalu v trenutni razvrstitvi med kanuisti vodi Luka Božič, ki bo uspeha iz Prage in Tacna poskušal ponoviti tudi v prihodnjih koncih tedna. Uspešen je bil na obeh prizoriščih – v La Seu d'Urgellu je leta 2018 zmagal, v Pauju je bil lani tretji.

Med kajakašicami bo visoka mesta lovila Eva Terčelj, ki je pred tremi leti na španski progi postala svetovna prvakinja, z iste proge pa ima tudi zmago v svetovnem pokalu. Na svetovnem pokalu v La Seu d'Urgellu je zmagal tudi kanuist Anže Berčič, ki bo tudi tokrat del ekipe v Franciji in Španiji.