Foto: BoBo/Borut Živulović
Foto: BoBo/Borut Živulović

Z novoizvoljeno predsednico Natašo Pirc Musar sta se po besedah premierja Roberta Goloba zadržala v daljšem pogovoru, v katerem sta med drugim izmenjala svoje poglede in stališča, v ospredju je bilo tudi delovanje na mednarodnem političnem parketu, kjer je bil "sedanji predsednik izjemno aktiven, tudi uspešno je promoviral interese Slovenije in prepoznavnost v tujini" je po srečanju dejal premier.

Za enotnost zunanje politike države

Po besedah Nataše Pirc Musar, ki bo polni mandat predsednice nastopila 23. decembra, pa sta si s premierjem enotna, da mora biti zunanja politika države usklajena, tudi z državnim zborom. "Ni dobro, če bi bili neusklajeni in v tujini nastopali vsak s svojimi stališči," je poudarila. Med prioritetami na tem področju sta med drugim poudarila prizadevanje Slovenije za nestalno članstvo v Varnostnem svetu Združenih narodov. "Slovenija si mora tukaj vendarle močno prizadevati, da bo diplomatsko uspešna. Prepričana sem, da lahko tudi sama pri tem pomagam, in to bo tudi ena od prioritetnih nalog, ki mi jo bo ministrstvo za zunanje zadeve oziroma vlada zaupala," napoveduje novoizvoljena predsednica.

Kot pomembno ocenjujeta tudi slovenska prizadevanja, da evropske institucije ne pozabijo na države Zahodnega Balkana, je še dodal Golob. Ocenjuje, da so bila ta predvsem v zadnjem letu zelo konstruktivna, in napoveduje, da bo Slovenija v tej smeri nadaljevala. "Stabilizacija Zahodnega Balkana in hitrejše pridruževanje Evropski uniji je v strateškem interesu naše države in zagotovo bova naredila vse, kar je v najini moči, da bomo te procese še naprej podpirali," je zatrdil. Nataša Pirc Musar ob tem še dodaja, da bo s procesom Brdo-Brioni nadaljevala dediščino aktualnega predsednika Boruta Pahorja.

Notranjepolitične teme

Foto: BoBo/Borut Živulović
Foto: BoBo/Borut Živulović

Nataša Pirc Musar in Golob sta se v pogovoru sicer dotaknila tudi izzivov v Sloveniji, predvsem v smislu spodbujanja družbenega dialoga o temah, kot so, denimo, podnebne spremembe in sovražni govor, je še po srečanju navedel Golob. Novoizvoljena predsednica, ki sicer svoje ožje ekipe še vedno ne razkriva, ob tem predvideva, da bo pri notranjepolitičnih temah lahko pomagala tudi s posveti v predsedniški palači. "Predsedniška palača je vendarle lahko nekakšen poligon za razprave. Vladi se pove, kakšne sklepe smo na takšnih razpravah sprejeli, potem se predsednik vlade in vlada odločita, na katerih točkah lahko nadaljujejo svoje delo kot izvršilna veja oblasti in kje še lahko pomagam," je prepričana Pirc Musar.

S premierjem sta se po srečanju tudi poudarila, da si delita iste vrednote, po besedah Pirc Musar pa sta se dogovorila, da se bosta redno srečevala tudi v prihodnje.

Ob koncu sta volivce še pozvala, naj se v nedeljo v čim večjem številu udeležijo referendumskega glasovanja o zakonu o vladi, o Radioteleviziji Slovenija in o dolgotrajni oskrbi.

Srečanje Goloba in Pirc Musar