Luka Dončić še ni rekel zadnje, Dallas do velike zmage

Košarka 25. Maj 20225:38 > 5:55 0 komentarjev
Luka Dončić. FOTO: Kevin Jairaj-USA TODAY Sports via Guliver

Košarkarji Dallasa so prišli do prve zmage v konferenčnem finalu. Dončić in druščina so tokrat z izjemno ekipno predstavo ugnali Golden State s 119:109 in znižali izid v seriji na 3:1. Slovenski zvezdnik je dosegel 30 točk, 14 skokov in devet podaj. Dallas ostaja neporažen na tekmah, ko jim grozi izpad iz končnice. Peta tekma bo v noči na petek, ko Mavericksi gostujejo v San Franciscu.

Luka Dončić je četrto tekmo začel nekoliko slabše kot prejšnje. Edino točko je dosegel prek prostega meta, iz igre pa je zgrešil prve tri poskuse. Mavericksi so imeli v tej seriji težave z metom za tri točke, vendar so v četrti tekmi zadeli kar štirikrat iz prvih sedmih poskusov. Dallas je po prvi četrtini deloval kot ekipa, ki se še ni predala. Prišli so pripravljeni na igro in po 12 minutah zadeli že 7 od 12 metov za tri točke. Dončić sicer na začetku ni bil najbolj razpolžen (2/7 njegov met), a je bil s sedmimi točkami in petimi asistencami najboljši strelec Dallasa. Steph Curry je bil z 10 točkami najboljši strelec Bojevnikov, ki so iz igre po prvih 12 minutah metali le 38,1-odstotno.

Trend velikih razlik se je nadaljeval

Mavsi so četrto tekmo odlično začeli z meti za tri točke in trend se je nadaljeval tudi v drugi četrtini. Že takoj po nadaljevanju so zadeli dve trojki in Steve Kerr je hitro posegel po minuti odmora. Kar pet različnih košarkarjev Dallasa je zadelo met za tri točke.

Do sedaj je vsaka letošnja tekma v konferenčnem finalu že na začetku prinesla veliko vodstvo ene ekipe, nato pa se je druga ekipa borila, da je ponovno ujela priključek. Tudi na četrti tekmi se je zgodovina ponovila, Mavericksi so imeli ob koncu druge četrtine že 17 točk prednosti.

Če so košarkarji Dallasa dobro začeli prvo četrtino, so v drugi popolnoma prevzeli nadzor nad obračunom in si do odmora priigrali 15 točk prednosti. Zadeli so 11 metov za tri točke, sedem različnih igralcev pa je doseglo vsaj enega. Luka Dončić in Jalen Brunson sta bila najboljša strelca s po 13 točkami, Dorian Finney-Smith pa jih je imel 11. Glavni razlog za visoko vodstvo ekipe iz Teksasa pa ni le odlično metanje za tri točke, ampak tudi odlična igra in doseganje točk v raketi.

Bojevniki so iz igre metali le 40,5-odstotno, poleg Stepha Curryja, ki je dosegel 15 točk, pa njegovi soigralci niso bili strelsko razpoloženi.

Tokrat tretja četrtina pripadla Dallasu

Na Maverickse ni vplivala nenavadna zamuda zaradi dežja, saj je streha v Dallasu puščala, kar je posledično podaljšalo odmor med polčasom. Tokrat so košarkarji Dallasa v tretji četrtini še povišali svojo prednost, ki je znašala pred začetkom zadnjih 12 minut že 29 točk. Zadeli so 19 metov za tri točke (rekord končnice lige NBA je 25). Dončić še naprej ni blestel z uspešnostjo meta, toda dosegel je 21 točk, 14 skokov in sedem asistenc. Dorian Finney-Smith je dodal 19 točk za Mavse, ki so imeli po treh četrtinah pet različnih dvomestnih strelcev.

Izjemen zaključek Bojevnikov

Če je imel Dallas pred začetkom zadnje četrtine 29 točk prednosti, pa se je počasi z vztrajno topila. Golden State se je vrnil na vsega osem točk zaostanka, toda v samem zaključku so Mavericksi pokazali dovolj zbranosti in uspeli zmagati.

Bojevniki so ob koncu četrte četrtine za nekaj časa poskrbeli za nekaj vznemirljivosti pri navijačih Dallasa. To je bila najboljša predstava Mavericksov v seriji, saj so si zagotovili prvo zmago in se izognili metli in izpadu iz končnice. Dončić je dosegel 30 točk, 14 skokov in devet asistenc, Dallas pa je zadel kar 20 metov za tri točke.

V noči na petek se bo dogajanje preselilo v San Francisco, kjer bo na sporedu peta tekma. Bodo Bojevniki takrat uspeli zaključiti serijo? Ali pa bodo Mavericksi poskrbeli, da se bo serija ponovno vrnila v Teksas?

Liga NBA, finale zahodne konference, četrta tekma

Sreda, 25. maj:

Dallas Mavericks – Golden State Warriors 119:109 (28:24, 34:23, 37:23, 20:39) /1:3/

// izid v zmagah. Igrajo na štiri zmage.