Tujina

GSO na evropskih krožnikih? 'Tehnike genskega spreminjanja so čudovite'

Bruselj, 05. 10. 2022 19.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Letošnja poletna suša, ki velja za najhujšo v zadnjih 500 letih, je v Evropi povzročila veliko opustošenje pridelkov. Uničila je sončnična polja na Madžarskem, za tretjino zmanjšala pridelek oljk v Španiji in ogrozila industrijo medu v Romuniji. Kmetje se podnebnim spremembam, ki prinašajo nepredvidljivo vreme in vse več ekstremov, zelo težko prilagajajo. Vse več evropskih zakonodajalcev pa na to odgovarja, da je rešitev na dosegu roke – v obliki gensko spremenjenih pridelkov z novo metodo, pri kateri DNK rastline z genomom druge 'le preuredimo'. A ker gre za novo tehnologijo, je EU kljub stari regulativi na tem področju zadržana. Komisija je vseeno napovedala, da bo do junija pripravila nov zakonodajni predlog.

GSO koruza
GSO koruza FOTO: Shutterstock

"Tehnike genskega spreminjanja hrane so čudovite," je v luči manjšega letošnjega pridelka dejal španski minister za kmetijstvo Luis Planas. Meni, da so tehnike koristne predvsem zato, ker zaradi njih rastline za vzgojo potrebujejo manj vode, gnojil in so bolj odporne na spremembe. Njegovo navdušenje deli več evropskih kmetijskih ministrov in tudi komisar EU za kmetijstvo Janusz Wojciechowski, so povedali prejšnji mesec na srečanju kmetijskih ministrov v Pragi.  Prikimava jim tudi industrija, ki se ukvarja s predelavo pridelkov. Ob tem izpostavlja, da za "izdelavo boljših pridelkov, ki so sposobni vzdržati tudi najtežje pogoje", potrebuje le še dovoljenje evropskih regulatorjev, piše Politico

Zagovorniki GSO izpostavljajo, da je tehnologija od prvih sprememb močno napredovala in da ni več podobna tradicionalni genski modifikaciji, ki je delovala po principu vnosa tujega genskega materiala v novo vrsto pridelka. Znanstveniki zatrjujejo, da so sodobne metode okolju prijazne in da so novo pridobljene rastline podobne tistim, ki nastanejo z naravnimi metodami križanja vrst, s pomočjo tehnologije pa proces le nekoliko skrajšajo in izboljšajo. 

Novejša tehnologija 'preurejanja' DNK-ja rastline s pomočjo genoma druge (NGT) naj ne bi bila invazivna."S tujim genomom le preuredite že obstoječi DNK rastline," je delovanje nove metode CRISPR-Cas9 ponazorila vodja globalne regulative za zaščito pridelkov pri ameriškem podjetju za semena Reza Rasoulpour in dodala, da "gre le za pospešitev procesa, ki se odvije pri konvencionalni reji". 

Komisija do junija z novim predlogom

Ravno zaradi slednjega industrija meni, da bi se gensko spremenjeni pridelki tudi v zakonodaji morali uvrstiti poleg nespremenjenih. A evropsko višje sodišče je leta 2018 te pobude zavrnilo, spremenjeni pridelki se še vedno uvrščajo v poseben sklop GSO regulative, ki vsebuje strožji nadzor in zahteva posebno označevanje. 

GSO laboratorij
GSO laboratorij FOTO: Shutterstock

S strani podjetij in raziskovalcev, ki se ukvarjajo z novimi genskimi metodami, je sodba vzpodbudila veliko razočaranje, je pa Evropska komisija kljub temu tri leta po njej z analizo predpisov le ugotovila, da je regulativni okvir za GSO res zastarel. Sprejet je bil namreč leta 2001, ko novejše metode genskih izboljšav (na primer NGT) še niso obstajale, niti še niso bila izumljena orodja za urejanje genov, med njimi tudi že prej omenjeni CRISPR-Cas9. 

Komisija zato napoveduje, da bo do konca prve polovice naslednjega leta sestavila predlog za nov regulativni okvir za pridelke, pridobljene s tehnologijami za urejanje genov (NGT). Industrija jo poziva, da mora regulativo razrahljati, saj sploh ni učinkovita, pri tem pa naj sledi zakonodajama Japonske in ZDA. 

Kljub temu so komisarji v analizi še izpostavili, da prijaznejše metode ne rešujejo etičnih pomislekov.

Zakonodaja glede gensko spremenjenih živil (GSO) v EU je najstrožja na svetu. Na celotnem ozemlju Unije se prideluje le en gensko spremenjeni pridelek – na žuželke super odporna koruza, pa še to sadijo le v Španiji in na Portugalskem. Debate, da bi se zakonodaja nekoliko razrahljala, se pojavljajo pogosto in so tudi pogosta točka razhajanj med državami. 

Proti: privatizacija prehranskega sistema in zdravje

Na drugi strani stojijo tisti, ki tehnologije za preurejanje genov ne podpirajo. Kritiki predvsem izpostavljajo, da temelji na "praznih obljubah", saj da bi njihova uvrstitev na evropski trg poleg etičnih vprašanj odprla pot tudi zdravstvenim tveganjem in tveganju za spodbujanje privatizacije prehranskega sistema. Kmetje bi bili tako lahko "prisiljeni" uporabljati gensko spremenjena semena, je prepričan član lobija ekoloških kmetov IFOAM Organics Europe Eric Gall. Hkrati kritiki vzreje gensko spremenjenih pridelkov trdijo, da raziskave v resnici niso tako razširjene, kot trdi industrija. Izpostavljajo, da kljub ohlapnejši regulaciji v drugih delih sveta še nikomur ni v resnici uspelo ustvariti pridelka, ki bi bil odporen na sušo, saj je toleranca na sušo izjemno zapletena. "Obstaja veliko genov, ki določajo odpornost rastline na sušne razmere," je razložil vodja biotehnoloških raziskav pri podjetju Bayer Ty Vaughn.

Drugi opozarjajo, da tehnike spreminjanja genov niso tako natančne, kot menimo. "Zato lahko povzročijo nezaželene stranske učinke," opozarja Gall. "Ne vem, zakaj bi zavrnili 20-letni standard in biološko varnost, ki je z njim prišla," je dejal ob napovedanih spremembah EU. V nasprotje praksi spreminjanja genoma v laboratoriju  v ospredje želijo postaviti naravne prakse križanja, ki so se skozi stoletja morda izgubile.

Uradnica EU Claire Bury, ki je odgovorna za omenjeni regulativni predlog, se s pomisleki strinja. Poudarja, da je treba pred kakršnimikoli zakonodajnimi spremembami zagotoviti, da je nova tehnologija res varna. Zaveda se, da odločitev ne bo razveselila industrije, ki spremembe predlaga, ob tem pa je izpostavila tudi, da bodo z gensko spremenjenimi pridelki zdravili simptome in ne vzrok podnebnih sprememb. Kljub temu ne izključuje možnosti, da bodo tudi na evropske krožnike prišla gensko spremenjena koruza, soja, krompir ... 

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (67)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

JohannDoe
02. 02. 2024 16.33
@newsky "Tudi križanje rastlin je GSO" ---- S tem stalno opletate, ker vam marsikdo lahko nasede, ampak to enostavno ni res in ne drži. Križanje rastlin ni "GSO". "GSO" je, da v laboratoriju umetno izoliraš nek gen iz ene živalske vrste in ga vstaviš v zarodek druge vrste. In to poteka na način, ki se v naravi in izven laboratorija nikoli ne bi mogel zgoditi. O tem je govora. To, da je iznaka GSO sestavljena iz besed tako, da si jo kak bebec lahko tolmači kot nekaj, kar dejansko ni, je lahko naključje ali pa ni.
JohannDoe
02. 02. 2024 16.34
iz ene živalske vrste .... živalske ali rastlinske, lahko tudi eno z drugim
periot22
06. 10. 2022 09.25
+1
A ne bi se kakšen prispevek o urejanju vremena!
Sokril
06. 10. 2022 17.32
ARSO je že pred leti izjavil, da so to nevarne "neresnične" informacijo, ki lahko povzročajo "nepotrebno" paniko. Španska vlada pa je ob razkritju aerosolizacije izjavila, da to počnejo zaradi boja proti kovidu.
periot22
06. 10. 2022 09.23
+3
Genski strup mislite!
terran
06. 10. 2022 08.18
+3
GSO je čudovita hrana, prav tako, insekti in njihove ličinke... za zajtrk gso koruzni kosmiči in sojino mleko, za kosilo zrezek iz mokarjev in polenta iz gso koruze, zraven kruh iz gso pšenice, za večerjo pa gso paradižnik ki ne zgnije 6 mesecev pa še kaj zraven, prigrizki pa čips iz insektov........ Je to ta krasni novi svet... manjka samo še programirana življenjska doba za ljudi... čeprav se tudi tu zelo trudijo..
melinko
05. 10. 2022 21.52
-6
Mal je treba butasto napisat za naš folk , da lahko pol komentira.
melinko
05. 10. 2022 21.46
-5
a kdo od vas komentatorjev kaj pomeni GSO!?
terran
06. 10. 2022 08.19
+4
txoxnxy
05. 10. 2022 21.39
+5
Vegani že skačejo od veselja , končno še krompir v obliki kumaric ali banan za večkratno uporabo .
terran
06. 10. 2022 08.19
-2
melinko
05. 10. 2022 21.37
+2
Potouceni kramoh
05. 10. 2022 21.35
+5
In zopet Američani iniciatorji ,EU nastavljenci pa ploskajo njihovem novemu podvigu.
Arhaist_1
05. 10. 2022 21.12
+9
Evo GSO semena ker niso mogli priti v EU po legalni poti, bodo sedaj prišli ker so zmanipulirali vreme in ga še vedno skoraj vsak dan..... In teorije zarote ne obstajajo da bo jasno....
kure bedne
05. 10. 2022 21.09
+9
Danes pravijo vse kar ni naravno in je GSO je čudovito. Se pravi namesto mineralne vode popijete glifosat in počutite se prav čudovito. Bravo mi.
terran
06. 10. 2022 08.21
+1
za tiste, ki pogledajo še kaj razen tik-toka in instagrama ... Jugoslovansk risanka Surogat..... pravzaprav preroška, če dobro pomislim
-Nevsky-
05. 10. 2022 21.00
-8
Človek genetsko spreminja rastline že odprazgodovine dalje.. Tudi križanje rastlin je GSO, rastline se genetsko spreminjajo pri tem. Tu se zadevo le laboratorisko pohitri. Teoretiki zarote nekaj lajate v tri dni, pri čemer ste prezabiti, da bi vedeli o čem sploh govorite. Dodajate neke teorije o svetovni nadvladi in poskusu, da bi bila neka elita lastnik vsega, da bi dosegli čim večji šok učinek in na neumno stran pridobili čim več ljudi... Ajde šopajte minuse, pokažite kaki nevedni bedaki ste...
Arhaist_1
05. 10. 2022 21.13
+5
Dej bolj podrobno razišči. Semena ki so umetno gso spremenjena npr žito, ga lahko gnojiš samo z enim gnojilom ker druga ne primejo.... Dej nehej....
Stolček
05. 10. 2022 21.21
+6
Nevsky, kaj te s tabo je? GSO in križanje nikoli ni in ne bo isto. Od kdaj ima lahko solata gen podgan? Malo začni raziskovat o EX Monsantu, o GSO, nakup zemljišč Billa Gatesa, nakup zemljišč Ex Monsanta v Ukrajini.. itd.preden pišeš takšne kisle. Be.ak pa si ti, kateri ne znaš povezovat in uporabljat ZKP.
Stolček
05. 10. 2022 21.22
+5
Nevsky, ta semena ne kalijo in ne rastejo, če ne uporabljaš njihovega gnojila, škropiva, itd.
terran
06. 10. 2022 08.24
+2
ja seveda..... paradižnik in meduze si izmenjujejo svoje gene po naravni poti..... ne zavajaj bralcev... gso spreminjanje nima nobene zveze z naravnim žlahtnjenjem določene vrste.. o bedakih ni vredno izgubljati besed.... poglejte v ogledalo....
Mr famulistic
05. 10. 2022 20.45
+8
Vojaski monopol kar se tice prodaje orozja ze imajo globalisti, rudniskega tudi, okol plina pa nafte se z rusi toucejo v ukrajini (tist ko to zanika je bol spran u glavi k korita soce) zdej jim pa se sam manka prehrambeni monopol da bojo nekonkurencni pa vsi ostali sli v … objestnost.
Samo Raj
05. 10. 2022 20.37
+6
2mt8
05. 10. 2022 20.32
+8
Adijo pamet...
Hrast1234
05. 10. 2022 20.25
+5
Čudovito se tudi debelimo in poneumljamo!
InterRefIections
05. 10. 2022 20.24
-6
To naj jedo zanikovalci podnebnih sprememb.
Zentrum
05. 10. 2022 20.51
+6
Stolček
05. 10. 2022 20.21
+15
Zakaj mislite, da je Bill Gates kupil abnormalna obdelovalna zemljišča v Ameriki? Zakaj je Ex Mosanto kupil ogromna obdelovalna zemljišča v Ukrajini? Bi bil že čas po 3 letih, da začnete povezovat, raziskovat,..Če vam ni mar zase, vam vsaj naj bi mar za vaše potomce...
terran
06. 10. 2022 08.26
+1
ne želijo... bolje je udobna laž, kot neprijetna resnica.... na žalost je tako v naši komfortistični družbi....
marija973
05. 10. 2022 20.20
+5
Vse je znorel, veliko ljudi to ne moti oz. se s tem strinjajo. Vse gre v maloro...
InterRefIections
05. 10. 2022 20.19
+9
Dober tek vam želim, jaz tega ne bom jedel!