Razstrupimo telo in podprimo delovanje jeter - s pravo hrano

1.5.2022 | 15:45

Ješprenj kot rižota

Ješprenj kot rižota

Jetra so eden najpomembnejših organov, saj čistijo kri in iz telesa izločajo škodljive snovi. Če ne delujejo pravilno, ogrozimo celo telo.

Jetra so drugi najpomembnejši filter našega telesa – v tej vlogi so najpomembnejše ledvice. V jetrih je vsako sekundo prisotne kar deset odstotkov krvi vsega telesa; vsako minuto filtrirajo četrt litra vode. Zato z leti začnejo pešati, in po 40. letu jim moramo pri tej nalogi tudi pomagati. Strupi namreč prihajajo v telo z vseh smeri: prek vode, zraka, krem, oblačil, elektromagnetnega valovanja, hrane, stresa, radioaktivnosti, zdravil in drugega ... Jetra pa so tisti organ, ki se mora strupov znebiti.

Znaki, ki opozarjajo na težave in bolezni

Težave, ki se pojavijo na telesu, ko so jetra v deficitu, torej z leti, so prhljaj, mastni lasje, temne lise po telesu, srbečica, bolečine v križu, bolečine v vratu, nespečnost, nočno znojenje, smrdeči znoj, nemirne noge, drevenenje rok, menopavzni oblivi, vzkipljivost, nepotrpežljivost, razdražljivost, nervoza, jeza, pekoče oči, solzne oči, občutljivost oči na svetlobo, jutranja utrujenost; oseba zjutraj težko vstane, počuti se nespočito. Te težave niso diagnosticirane kot bolezen, a se z leti lahko prelevijo v bolezen, torej govorimo o boleznih, katerih vzrok je v deficitarnem delovanju jeter: ščitnična obolenja, karpalni sindrom, dermatitis, psoriaza, lupus, hernija, lipomi, artritis, multipla skleroza, seneni nahod, povišan holesterol, ciroza, išias, rak dojke.

Bolezen nastaja počasi, leto za letom

Kako se to dogaja? Kako se zastrupljamo? Obstaja več stopenj. Prva stopnja je vnetje, ko se toksini usedejo v vezivno tkivo in to postane trdo. Ker se toksini v organih ne smejo zadrževati, sicer ti ne delujejo pravilno, jih organi pošiljajo v dele telesa, kjer manj motijo fiziološke procese organizma, v lase, kožo, nohte. Takrat nam telo že pokaže določene znake – težave (mastni lasje, nohti, ki se lomijo, bolečine v križu), vendar morda še ne znamo razbrati, da gre za deficit jeter. Če se tako stanje nadaljuje, sledi druga stopnja, ki je impregnacija: toksini predrejo fosfolipidno pregrado in prodrejo v celico, kjer motijo normalno celično delovanje. Če se to nadaljuje, sledi tretja stopnja, ki je degeneracija: poškodbe so zelo globoke, celica je že poškodovana, encimatske reakcije tam ne potekajo več pravilno. V celico pride informacija, ven pa gre napačna informacija, ker jo toksini izmaličijo. Ker so jetra šibka, toksinov ne morejo spraviti iz telesa prek urina in blata, ampak jih pošljejo v predel telesa, kjer na videz ne bi bili moteči (koža, lasje, nohti).

Kako jetra okrepiti in prečistiti

Najbolj nam bodo jetra hvaležna, če jih nahranimo s pravimi živili in hranilnimi snovmi. Jejmo zelje, saj vsebuje več železa kot meso, je močan antioksidant, ker vsebuje 45 tipov flavonoidov, vsebuje pa tudi ogromno vlaknin. Zelje krepi imunski sistem, niža krvni tlak, saj vsebuje glutaminsko kislino, ter ščiti srce in ožilje. Je tudi odličen vir maščobnih kislin omega 3 in kalcija. Posezimo po stebelni zeleni, ta vsebuje pravo ravnovesje natrija in kalija, zato ohranja ravnovesje tekočin, krepi ledvice in vranico. Razstruplja, deluje protivnetno, razkisa telo, zaradi velike vsebnosti vlaknin pomaga pri presnovi sladkorja, vsebuje veliko vitamina C in kalcija. Izvaja kelacijo živega srebra in aluminija iz telesa. Dobrodošla je tudi špinača, ki vsebuje veliko vitamina K, ta pa pomaga pri absorpciji kalcija v kosti. Špinača vsebuje veliko antioksidantov, zato krepi imunski sistem. Vsebuje veliko cinka in mangana, ki odpravljata željo po čokoladi. Še eno odlično živilo je jabolko – nevtralno sadje, tisto, ki ga damo najprej dojenčku, ko uvajamo gosto hrano. Jabolko deluje diuretično in preprečuje staranje celic telesa, če pa bomo iz vseh omenjenih živil pripravili smuti (kar je še posebej priporočljivo), bo prav jabolko okrepilo učinek njegovih zdravilnih lastnosti.

Primer jedilnika za krepitev jeter in hujšanje

Zajtrk do 9h: 2 kivija in 1 jabolko, 1 palačinka iz polnozrnate moke, namazana z namazom tahini, figovo marmelado in javorjevim sirupom.

Malica ob 10h: smuti iz 2 stebel zelene, 4 listov svežega zelja, 2 jabolk, 1 pesti surove špinače.

Kosilo od 11h do 13h: ješprenj, pripravljen kot rižota, riba, ki ni iz konzerve, eno jajce ter zelenjava: cvetača, blitva, cikorija, radič ali zelje s fižolom.

Večerja do 18h (lahko je tudi ni): malo zelenjavne enolončnice iz blitve, koromača, zelene, fižola azuki in bučk.

Poudarek je na obilnem zajtrku in kosilu, večerja naj bo malenkostna, dovolj je že nekaj žlic hrane. Čez dan pijte vodo, dopoldne limonado ali domač bezgov sok, pri kosilu si lahko privoščite kozarec rdečega vina.

Svet24

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava