Po besedah ljubljanskega župana Zorana Jankovića bo prenovljena trafika služila "kot začetno mesto za ogled Plečnikovih del po Ljubljani".

Trafika stoji ob vzhodnem robu Prešernovega trga pred Centralno lekarno. Foto: MMC RTV SLO/ Miloš Ojdanić
Trafika stoji ob vzhodnem robu Prešernovega trga pred Centralno lekarno. Foto: MMC RTV SLO/ Miloš Ojdanić

Plečnikova trafika na Prešernovem trgu je trenutno prazna. Ljubljanska občina jo bo verjetno v upravljanje dala Muzeju in galerijam mesta Ljubljane, služila pa bo kot začetna točka za ogled Plečnikovih del po mestu, je na redni tedenski novinarski konferenci dejal župan Zoran Janković.

Trafika bo po županovih besedah obnovljena v zelo kratkem času. "Ni veliko za obnavljati, odstraniti je treba grafite, ki smo jih že velikokrat. Predvidoma do marca jo bomo predali v upravljanje," je pojasnil.

Sorodna novica Vstop v leto Jožeta Plečnika, arhitekta, ki je mesto oblikoval po meri človeka

Med Ljubljano, Dunajem in Prago
Jože Plečnik se je rodil leta 1872 v Ljubljani. Obiskoval je umetnoobrtno šolo v Gradcu, nato se je na Dunaju vpisal na umetnostno akademijo, na arhitekturni oddelek, ki ga je vodil profesor Otto Wagner. Ko je končal študij in študijsko bivanje v Italiji, se je za dobrih deset let ustalil na Dunaju. Sprva je delal v Wagnerjevem ateljeju, nato kot samostojni arhitekt.

Med letoma 1911 in 1921 je živel v Pragi, kjer je bil profesor na umetnoobrtni šoli. Leta 1920 je bil imenovan za arhitekta Praškega gradu, poleg tega je sprejel mesto profesorja na novoustanovljeni fakulteti za arhitekturo v Ljubljani. Leta 1921 se je preselil v Ljubljano, nato pa do leta 1934, ko je sodeloval pri obnovi Praškega gradu, veliko potoval med Prago in Ljubljano.

Ena pomembnejših stavb v Ljubljani je domovanje Narodne in univerzitetne knjižnice, s katero je ustvaril prostor duhovne kulture, s Križankami je zasnoval prostor, namenjen umetnosti, za športne dejavnosti je zgradil stadion za Bežigradom, političnim shodom je namenil Kongresni trg, nabrežje Ljubljanice je uredil za mlade zaljubljence, park Tivoli pa za mestne sprehajalce. Vabili so ga tudi na druge konce domovine, njegovo delovanje pa je seglo tudi v druge republike nekdanje Jugoslavije.