Ukrajina

Rusija aktivirala najnovejše lovce, a se njihove uporabe boji bolj kot Ukrajina

Moskva, 12. 01. 2023 12.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Mirko Vorkapić
Komentarji
0

Najnaprednejše rusko letalo, večnamenski lovec 5. generacije, Su-57 je doživelo svoj bojni preizkus v Ukrajini, ocenjuje britansko ministrstvo za obrambo. Radarsko slabše vidni lovci naj bi napadali cilje že vsaj od junija, ne da bi vstopili v ukrajinski zračni prostor. Delovanje z varne razdalje jim omogočata napredna tehnologija in oborožitev, vendar bo njihov vpliv na potek vojne v zraku zaradi maloštevilnosti in predvsem nenaklonjenosti tveganju letalskega poveljstva minimalen, napovedujejo analitiki.

V nedavnem dnevnem poročilu britanskega ministrstva za obrambo so zapisali, da so ruske zračne sile "skoraj zagotovo" uporabile letalo Su-57 z Natovo oznako Felon. "Njegove bojne naloge so bile verjetno omejene na ruski zračni prostor, od koder so izstreljevali rakete zrak-zemlja in zrak-zrak dolgega dosega."  

Britansko obrambno ministrstvo ob tem dodaja, da nedavne javno objavljene satelitske fotografije prikazujejo pet letal Su-57 v letalski bazi Aktubinsk, kjer se nahaja 929. Testni letalski center. Ta se nahaja v južni Rusiji, vzhodno od Volgograda, dobrih 500 kilometrov od prvih ukrajinskih obrambnih položajev. "Ker gre za edino oporišče z letali Felon, so bila ta verjetno uporabljena za operacije proti Ukrajini." Britanci dodajajo, da Rusija po vsej verjetnosti poskuša letala obvarovati, predvsem njihov ugled, ki bi v primeru izgube katerega od letal utrpel hud udarec. Ogrožen bi bil njegov izvozni potencial, prav tako pa bi lahko sovražniku v roke prišli napredna tehnologija in 'občutljivi podatki' o letalu. "Gre za simptomatičen pristop Rusije, ki ni naklonjena tveganju pri uporabi svojih zračnih sil v vojni," je zapisalo ministrstvo, ki svojih virov informacij sicer ni razkrilo.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Ne gre za prvo poročilo o uporabi letal 5. generacije (po nekaterih mnenjih 4++ generacije) v ruski vojni proti Ukrajini. Ruska tiskovna agencija TASS je že maja lani poročala, da so bila letala Su-57 uporabljena dva ali tri tedne po začetku 'posebne vojaške operacije'. Pri tem so se sklicevali na "neimenovan vir v orožarski industriji". "Letalo je delovalo zunaj območja delovanja sovražnikove protiletalske obrambe, za napade pa je uporabilo rakete," je takrat poročala agencija.

Kot poroča ameriška spletna revija The Drive, je to verjetno razlog, zakaj ni nobenih javnih potrditev o prisotnosti letal na ukrajinskem nebu. Rusija je po uvodnih izgubah letal in precej učinkoviti ukrajinski protiletalski obrambi – ta poleg dobavljenih zahodnih, uporablja še vedno zmogljive sovjetske protiletalske sisteme S-300, Buk M-1 in 2K12 Kub – ubrala zelo konservativen pristop pri pošiljanju letal v ukrajinski zračni prostor. Najbolj aktivni sta tako različici letal SU-35S in MiG-31BM, ki lahko nosita orožje dolgega dosega in varno napadata cilje iz ruskega zračnega prostora. 

raketni  radarski sistem S-300
raketni radarski sistem S-300 FOTO: AP

The Drive je sicer skeptičen do dokaza, ki ga navajajo v poročilu britanskega obrambnega ministrstva. Kot navaja, Aktubinsk ni edina letalska baza, kjer se nahajajo letala. Kot je znano, se nekaj primerkov nahaja tudi v bazi Lipetsk, južno od Moskve. Tam po znanih podatkih poteka usposabljanje pilotov za bojno uporabo letala. Spletna revija pri tem izpostavlja tudi, da je 929. testni letalski center v Aktubinsku namenjen preverjanju letal, posodobitvam opreme in zagotavljanju izpolnjevanja standardov, preden jih uradno predajo letalstvu. 

Letalska baza Aktubinsk. Posnetek je nastal 25. decembra 2022.
Letalska baza Aktubinsk. Posnetek je nastal 25. decembra 2022. FOTO: Britansko ministrstvo za obrambo

Britansko ministrstvo seveda v svojih poročilih ne razkriva vseh podatkov in dokazov, ki jih ima pri roki. Če je bilo letalo res uporabljeno, imajo Britanci in Američani za to precej bolj verodostojne dokaze, kot so jih pripravljeni deliti z javnostjo, sklepa spletna revija. Zahodni zavezniki v sodelovanju z Ukrajino pozorno spremljajo aktivnosti ruskih zračnih sil in o njihovih premikih ter uporabi zbirajo obveščevalne podatke, ki jih pridobivajo s satelitskih posnetkov in drugih virov informacij.

The Drive izpostavlja, da ima Su-57 pomemben delež visoko občutljive tehnologije, zaradi česar je rusko letalstvo rezervirano pri pošiljanju lovca v ukrajinski zračni prostor. Po drugi strani pa zelo dolg doseg njegovega orožja in senzorjev letalu omogoča, da odigra koristno vlogo pri napadih, ne da bi dejansko letelo nad Ukrajino. O strahu pred tveganjem v ruskem letalskem poveljstvu je v pogovoru za The War Zone marca lani spregovoril ukrajinski pilot s klicnim znakom "Juice". "Veste, dovolj je imeti dva ali štiri Su-30s ali Su-35s za zmago nad ukrajinskimi Migi-29 in Su-27. Toda 12? Včasih jih dvignejo v zrak še več. Zgodilo se je, da smo na radarjih videli 24 njihovih letal v bližini meje, ki so poskušala sestreliti naša," je povedal. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Kot ugotavlja letalski analitik Thomas Newdick, zadrževanje Su-57 in drugih letal z oborožitvijo dolgega dosega v ruskem zračnem prostoru ima nek smisel. "Zakaj tvegati izgubo Su-57 v ukrajinskem zračnem prostoru, ko pa lahko povzročiš posledice zunaj njega? Na drugi strani pa bi nizka radarska opaznost in številni senzorji letalu morali omogočiti, da se izkaže tudi ob vstopu v ukrajinski zračni prostor in se približa svojim ciljem. V tem smislu zadrževanje Su-57 v ruskem zračnem prostoru zmanjšuje njegovo učinkovitost, saj mu ne omogoča neposrednega napada na tarče in doseganja zračne prevlade."

Eno od orožij, ki najbolj skrbi ukrajinske pilote in zahodne zaveznike, je raketa R-37M, ki lahko uniči cilje v zraku na oddaljenosti celo do 300 kilometrov. Eden od ukrajinskih pilotov je raketo za The Drive označil za "j**** nevarno". Rusija jo uporablja že vsaj od poletja. Raketa je sicer še v fazi prilagajanja za uporabo na letalu. Prav tako posodobljena različica K-77M, ki ima dvojni doseg (več kot 100 kilometrov) v primerjavi z običajno različico R-77. 

Orožje za uničevanje ciljev na tleh pa vključuje razmeroma širok nabor raket. Med njimi so vodene rakete Kh-69, ki so namenjene uničevanju majhnih, utrjenih ciljev na razdalji do 300 kilometrov ter protiradarske rakete Kh-58UShK. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Pomembna značilnost Su-57 je tudi njegova zmožnost izkoriščanja naprednega nabora senzorjev in komunikacijskih podatkovnih povezav, ki delujejo kot sredstvo za elektronsko obveščanje ter poveljevanje in nadzor. Podobne zmogljivosti imata F-35 in F-22, navaja Newdick. "Lahko bi pomagal pri zagotavljanju obveščevalnih podatkov v realnem času in podprl delovanje drugih letal, ki se nahajajo v zraku." 

Ruski namigi in maloštevilnost razpoložljivih letal

V Moskvi že od posredovanja v Siriji ne govorijo veliko o razvpitem letalu, a hkrati z objavo skopih informacij in namigov med vrsticami skrbijo, da letalo še naprej buri domišljijo. Poleg že omenjenega poročila Tassa je poveljujoči ruskim silam v Ukrajini general Sergej Surovikin namignil na uporabo Su-57 v vojni. Dejal je, da je letalo, "ki ima širok nabor oborožitve, ob vsaki uporabi izvaja večplastne naloge uničenja zračnih in zemeljskih ciljev".

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Zračna flota večnamenskih lovcev je majhna. Natančno število letal Su-57, ki jih ima Rusija na voljo za bojno uporabo, ni znano. Po javno dostopnih podatkih so vojski predali osem ali devet primerkov, od tega letos vsaj šest, še deset pa je testnih verzij. Kljub temu, da ruska obrambna industrija, kljub vsem težavam, ki so jih povzročile sankcije zahoda, pospešeno proizvaja letala, tanke in drugo orožje, je malo verjetno, da bi Su-57 odigral pomembnejšo vlogo v konfliktu. "Njegova bojna uporaba, tudi na eksperimentalni osnovi, bi prinesla zelo dragocene rezultate v smislu ocene zmogljivosti letala ter njegovih senzorjev in orožja," poudarja analitik. 

Par Su-57 je sicer med najbolj intenzivnimi spopadu v Siriji priletel v vojaško bazo Khmeimim, od koder so na bojne naloge po trditvah ruskega obrambnega ministrstva poleteli desetkrat. Pri tem naj bi vsaj enkrat uporabili vodeno raketo Kh-69 proti cilju na kopnem. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Kljub temu, da je ukrajinski zračni prostor krepko bolj nevaren za letalo od sirskega, Newdick poudarja, da bi uporaba letala lahko okrepila njegov izvozni potencial, potem ko je zanimanje nekaterih držav za nakup v zadnjem času usahnilo. Šlo je za vrsto tehničnih težav, ki spremljajo letala novejših generacij, med drugim se je zapletalo tudi z implementacijo novih Izdelje 30 motorjev za najnovejšo različico letala Su-57M. Ruska vojska, ki je od proizvajalca Komsomolsk na Amuru naročila 76 letal, bi se v trenutnih vojaških, političnih in ekonomskih razmerah morda raje usmerila k investicijam v preverjene in cenejše Su-35S in Su-30SM.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja