2000 evrov letno za športne dejavnosti

Zakaj so športne interesne dejavnosti na slovenskih šolah večinoma plačljive?

Eva Jandl
8. 10. 2022, 16.37
Deli članek:

Oktobra so slovenski osnovnošolci lahko začeli obiskovati različne interesne dejavnosti oziroma krožke, kot jim rečemo po domače.

Profimedia
Priljubljeni so tudi krožki in tečaji borilnih veščin.
Interesne dejavnosti, v obsegu ur, ki jih določa predmetnik osnovne šole kot del razširjenega programa in se izvajajo na šoli, so za učence brezplačne.

Kar nekaj staršev se je oglasilo, da so nad naborom interesnih dejavnosti na osnovnih šolah razočarani, saj naj bi bila izbira bolj skromna, med brezplačnimi dejavnostmi pa je redkokje športna dejavnost, na primer nogomet, karate ali košarka – ti so v slovenskih osnovnih šolah praviloma plačljivi. A kot so povedali na Zavodu Republike Slovenije za šolstvo, trenutno na nekaterih šolah poteka poseben poskus, ki bo takšno stanje v prihodnosti morda le spremenil.

Z vsakim novim šolskim letom so starši in osnovnošolci postavljeni pred izbiro interesnih dejavnosti, ki jih ponuja šola. Število le teh se od šole do šole razlikuje, kakor tudi same dejavnosti. Nekatere so brezplačne in jih vodijo v šoli zaposleni učitelji, kot sta denimo pevski zbor in šiviljski krožek, druge pa so plačljive in jih vodijo zunanji izvajalci, to pa so v večini športne dejavnosti. Slednje so tudi letos povzročile precej razburjenja med starši osnovnošolcev, saj so plačljive večinoma prav te dejavnosti – med 10 in 40 evri na mesec za en trening tedensko. Zakaj je šport v večini osnovnih šol izrinjen med plačljive dejavnosti, sploh glede na današnji način življenja in opozorila, ki smo jih pred kratkim brali: da so ukrepi, povezani z epidemijo covida-19, zlasti zaprtje družbenega življenja ob njenem izbruhu, povzročili povečanje debelosti za eno petino in 13-odstotno zmanjšanje gibalnih sposobnosti pri osnovnošolcih, kot so po koncu karanten opozorili strokovnjaki fakultete za šport?

Šola mora ponuditi pevski zbor, umetnost, tehnologijo in kolesarski izpit

»Vsaka šola ugotovi interes učencev in pripravi izbor interesnih dejavnosti. Program interesnih dejavnosti je sestavina letnega delovnega načrta posamezne osnovne šole. Program in vsebine interesnih dejavnosti sooblikujejo učitelji in učenci,« je na vprašanje, ali šole same izberejo interesne dejavnosti, odgovorila mag. Renata Zupanc Grom, vodja Oddelka za osnovno šolstvo na Zavodu RS za šolstvo. Pa je določeno, katere interesne dejavnosti šola mora ponuditi? »Določeno je, da šola ponudi otroški in mladinski pevski zbor, dejavnosti s področja umetnosti ter tehnike in tehnologije za učence v drugem in tretjem vzgojno-izobraževalnem obdobju ter učenje in preverjanje vožnje v cestnem prometu za kolesarski izpit.«

Profimedia
Če boste želeli otroka vpisati v košarkarski klub, vas to lahko stane tudi do 35 evrov na mesec.

Brezplačne dejavnosti in nadstandard

Interesne dejavnosti, v obsegu ur, ki jih določa predmetnik osnovne šole kot del razširjenega programa in se izvajajo na šoli, so za učence brezplačne. »V primeru, da šola ponudi učencem več interesnih dejavnosti, se to obravnava kot nadstandard. O izvajanju nadstandardnih dejavnosti v javni šoli odloča svet šole, po predhodnem soglasju sveta staršev. Če se znotraj izvedbe izbrane dejavnosti pričakujejo določeni stroški, ki predstavljajo nadstandard, se z letnim delovnim načrtom šole, ki ga v javni šoli potrdi svet šole, opredeli vir financiranja,« je povedala Renata Zupanc Grom.

Na vprašanje, zakaj so športne dejavnosti večinoma plačljive, je ponovila, da so plačljive dejavnosti lahko le del nadstandardne ponudbe javne šole. Povedala je še, da na Zavodu RS za šolstvo ne zbirajo podatkov o obiskanosti oziroma ponudbi interesnih dejavnosti v osnovnošolskem izobraževanju, tako da ne ve, katere interesne dejavnosti so v slovenskih šolah najbolj in najmanj obiskane. »Interesne dejavnosti, ki jih šola organizira in izvaja iz kvote dodeljenih interesnih dejavnosti, so za učence brezplačne. V primeru, da se šola za izvedbo posameznih programov povezuje z zunanjimi izvajalci, potem je taka udeležba vezana na participacijo staršev, če izvajalec za program ne pridobi dodatnih sredstev,« so povedali na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport RS ter dodali: »Interesne dejavnosti praviloma izvajajo učitelji šole, lahko pa tudi zunanji sodelavci, ki morajo izpolnjevati pogoje o nekaznovanosti pri delu z otroki.«

Oče treh otrok: 2000 evrov letno za športne dejavnosti

Črtomir Goznik
Nekateri starši so razočarani nad slabo izbiro obšolskih dejavnosti.

Naključni pogled na ponudbo brezplačnih in plačljivih interesnih dejavnosti pokaže, da na osnovnih šolah večinoma razen joge za otroke ter plesno-gibalnih uric za otroke prve triade ni brezplačne športne dejavnosti, z izjemo nekaj šol, ki vseeno ponujajo brezplačno športno aktivnost v okviru interesnih dejavnosti. Športne dejavnosti so v šolah večinoma plačljive in jih izvajajo zunanji izvajalci, naključni pregled cen športnih dejavnosti pa pokaže, da se cene gibljejo med 10 in 40 evri na mesec, običajno dejavnost poteka enkrat ali dvakrat tedensko. Poleg tega se te dejavnosti izvajajo po 15. ali celo 16. uri na šoli. Res pa je, da so treningi otrok v športnih klubih običajno dražji, a kot poudarjajo starši na spletnih forumih, otrok, ki obiskujejo športne dejavnosti v šolah, v večini ne želijo usmeriti v športna tekmovanja, temveč želijo le, da se otrok giblje in je fizično pripravljen.

Pogovarjali smo se tudi z očetom treh otrok, ki ugotavlja, da obšolske športne dejavnosti znatno obremenijo družinski proračun. »Seveda si želim, da bi se otroci gibali in ukvarjali s športom, a pri naših treh otrocih to pomeni mesečno 90 evrov za ples, 30 evrov za karate za vsakega sina, pa 25 za nogomet in 25 za rokomet. Mesečno 200 evrov oziroma letno kar 2000 evrov, pa v to niso všteti stroški opreme, prevozov in tekmovanj.«

Na 99 osnovnih šolah poteka poskus

Se pa glede krožkov obeta sprememba in to prav v smeri gibanja. »Na Zavodu RS za šolstvo poteka poskus uvajanja tujega jezika v obveznem programu in preizkušanje koncepta razširjenega programa v osnovni šoli, s katerim se preverja nov koncept razširjenega programa, ki vsebuje dejavnosti s treh vsebinskih področij: Gibanje in zdravje za dobro psihično in fizično počutje, Kultura in tradicija ter Vsebine iz dela in življenja osnovne šole. Poskus poteka od šolskega leta 2018/19 na 46 šolah v celoti in na 99 šolah s področjem Gibanje in zdravje za dobro psihično in fizično počutje.«

Renata Zupanc Grom je izpostavila, da so »na šolah, vključenih v poskus, učenci izbrali največ dejavnosti s področja Gibanje in zdravje za dobro psihično in fizično počutje, namenjenih sklopu Gibanje, ki so bile namenjene ozaveščanju pomena telesnega in duševnega zdravja, oblikovanju pozitivnega odnosa do gibanja, zdrave hrane in uravnoteženega prehranjevanja, okolja, samega sebe in drugih, razumevanju pomena vsakodnevnega gibanja, zdravega in varnega okolja, sprostitve in počitka ter aktivnemu vključevanju v različne gibalne dejavnosti. Osnovni namen gibalnih dejavnosti znotraj razširjenega programa je preprečevanje in odpravljanje negativnih posledic današnjega načina življenja ter spodbujanje k zdravemu življenjskemu slogu.«

Tako lahko starše potolažimo, da se vendarle nekaj premika: poskus se bo namreč zaključil s koncem šolskega leta 2022/23 oziroma 31. avgusta 2023. Na koncu poskusa bo Zavod RS za šolstvo pripravil končno poročilo, ki bo vsebovalo predlog za umestitev novega koncepta razširjenega programa osnovne šole na nacionalni ravni, je poudarila Renata Zupanc Grom z Zavoda RS za šolstvo. »S spremembo normativov načrtujemo, da se bodo vse ure interesnih dejavnosti sistemizirale,« so o prihodnjih načrtih glede interesnih dejavnosti v šolah povedali na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport.