Giannis Antetokounmpo je na prvi tekmi polfinala Vzhoda s trojnim dvojčkom zasenčil Jaysona Tatuma. Foto: Reuters

Obeta se zelo napeta serija med Celticsi in aktualnimi prvaki. Zadnji dan rednega dela so Bucksi nastopili z rezervisti in izgubili v Clevelandu, kar je izkoristil Boston in se prebil na drugo mesto na Vzhodu. To pomeni, da ima v polfinalu prednost domačega igrišča, ki pa ga je že na uvodni tekmi zapravil.

Trojni dvojček Antetokounmpa
Giannis Antetokounmpo se je izkazal s trojnim dvojčkom (24 točk, 13 skokov in 12 podaj). Grk sicer ni bil posebej razpoložen pri metu iz igre (9/25), a je ob zgoščeni obrambi v raketi ob prodorih večkrat našel proste soigralce. Postal je prvi košarkar Bucksov, ki je v končnici vpisal drugi trojni dvojček v karieri.

Jrue Holiday je bil najboljši strelec tekme s 25 točkami. Foto: AP

Še točko več od grškega zvezdnika je pri aktualnih prvakih dosegel Jrue Holiday, pod košema je pobral še deset žog. Khris Middleton se je poškodoval proti Chicagu. Njegov nastop v tej seriji je pod velikim vprašajem.

Pri Bostonu je 21 točk dosegel Jayson Tatum (6/18 iz igre), še nekoliko slabše je iz igre metal Jaylen Brown (4/13), medtem ko se je poškodoval najboljši obrambni igralec rednega dela Lige NBA Marcus Smart. Minuto pred koncem prve četrtine je odšel v garderobo zaradi poškodbe ramena, nato pa staknil še poškodbo stegenske mišice in v drugem polčasu je opazno šepal po igrišču.

Bucksi do prednosti sredi druge četrtine
Boston je zadnjič vodil na začetku druge četrtine po trojki Paytona Pritcharda z desnega kota (32:31). Milwaukee je prevzel pobudo z delnim izidom 11:2. Grayson Allen je bil dvakrat natančen izza črte. Ob odmoru so imeli Bucksi 10 točk naskoka (46:56).

Prednost je Milwaukee zanesljivo držal in sedem minut pred koncem povedel že za 17 točk (75:92). Celticsom se ni uspelo nevarno približati, razlika se ni znižala pod 10 točk.

Milwaukee je iz igre metal 41-odstotno, od tega 35,3 za tri točke, medtem ko je Boston zadel le tretjino svojih metov (28/84). Bucksi so bili boljši tudi v skoku (66:54).

Brown: Udarili so nas po ustih
"Milwaukee je imel pripravljeno zelo dobro taktiko, mi pa smo zgrešili številne odprte mete. Udarili so nas po ustih in zdaj moramo biti pripravljeni na drugo tekmo. Proti branilcem naslova je treba iztisniti maksimum," je slikovito opisal tekmo Brown.

Green izključen že v prvem polčasu
Precej bolj napeto je bilo v FedEx Forumu, kjer je Memphis na začetku druge četrtine povedel že z 42:29 po trojki Jarena Jacksona. Bojevniki so odgovorili z delnim izidom 10:0 in se do odmora približali (61:55). Minuto in 18 sekund pred odmorom je bil izključen Draymond Green zaradi nešportne osebne napake nad Brandonom Clarkom. Sodniki so pojasnili, da ga je udaril v obraz in grobo potisnil na tla.

Draymond Green je izgubil živce, ko so mu sodniki pokazali pot v garderobo. Foto: AP

Morant zgrešil met za zmago
V tretji četrtini se je Golden State razigral in osem minut pred koncem povedel za 10 točk (93:103). V zadnjih šestih minutah so se Grizliji preveč zanašali na največjega zvezdnika ekipe. Ja Morant je zaključeval vse akcije s prodori. Minuto in 16 sekund pred koncem je podal do Brandona Clarka, ki je poskrbel za zadnje vodstvo Memphisa. Klay Thompson je zadel ključno trojko z desne strani 36 sekund pred zadnjim piskom sirene. Ostrostrelec je imel nato šest sekund pred koncem dva prosta meta, a je oba zgrešil. Zadnji napad so imeli Grizliji po minuti odmora. Štiri sekunde pred koncem je Morant prodrl po levi strani, a mu ni uspelo zadeti od table za zmago.

Trije 22-letniki presegli 30 točk
Prvič v končnici Lige NBA se je zgodilo, da so trije igralci, stari 22 let, dosegli 30 točk ali več. Morant je prispeval 34 točk, 10 podaj in 9 skokov, Jaren Jackson Jr. je zbral 33 točk, zadel je šest trojk. Pri Bojevnikih se je najbolj izkazal Jordan Poole (31 točk, 5/10 za tri), Stephen Curry je dosegel 24 točk (5/12 za tri).

Motor igre Grizlijev Ja Morant je povzročal velike težave obrambi Bojevnikov. Foto: AP

Clarke: Vsi ga poznamo, saj je že večkrat dobil nešportne osebne napake
"Močno me je udaril dvakrat. Še enkrat sem si pogledal posnetek. Nisem šokiran, da je to naredil. Vsi ga poznamo, saj je že večkrat dobil nešportne osebne napake. Nič novega, torej," je povedal Clarke na novinarski konferenci.

Kerr: V težkih trenutkih smo ostali mirni
"Sodnik mi je pojasnil, da je Green udaril Clarka v obraz in ga še potisnil na tla. Takoj sem povedal fantom, da lahko še vedno dobimo to tekmo. Ni bilo razloga za paniko, saj je Kevon Looney že v rednem delu odigral veliko tekem na položaju centra. Poole je igral izvrstno, tudi Curry se je izkazal. Zelo sem bil zadovoljen, da smo dobili skok. Na štirih medsebojnih tekmah rednega dela ga nismo niti enkrat. V končnici je pritisk velik, Thompson je zgrešil oba prosta meta. To se dogaja. V težkih trenutkih smo ostali mirni,
" je razmišljal trener Bojevnikov Steve Kerr, ki je dodal, da je moštvo zelo motivirano, saj je lani izgubilo v dodatnih kvalifikacijah na domačem parketu proti Grizlijem in ostalo brez končnice.

Embiid bo izpustil prvi tekmi v Miamiju
Zvezdnik Philadelphie Joel Embiid bo moral zaradi zloma desne arkade izpustiti najmanj prvi dve tekmi proti Miamiju. Center Philadelphie ni odpotoval z ekipo na Florido, kjer bosta prvi tekmi v ponedeljek in sredo.

Embiid si je zlomil desno arkado štiri minute pred koncem šeste tekme proti Torontu v prvem krogu končnice. Moral je s parketa, pozneje pa so preiskave potrdile zlom kosti nad desnim očesom. Za zdaj je eden glavnih kandidatov za najkoristnejšega igralca rednega dela Lige NBA še v protokolih lige za pretres možganov.

Mavericksi bodo v Phoenixu prvič gostovali v torek ob 4.00
Dallas bo v noči s ponedeljka na torek ob 4.00 gostoval v Phoenixu. Druga tekma bo v četrtek ob 4.00, tretja v soboto ob 3.30 in četrta v nedeljo ob 21.30.