Slovenija

BLOG: Kvercetin – naravna spojina, ki ima številne koristi za zdravje

Ljubljana, 10. 09. 2023 12.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Boban Pauković
Komentarji
5

Flavonoidi so naravne spojine, ki so prisotne v številnih rastlinskih živilih in so pomembni antioksidanti, ki lahko pomagajo zaščititi naše telo pred prostimi radikali, škodljivimi molekulami, ki lahko povzročijo poškodbe celic. Tokrat bom pisal o enem izmed najbolj raziskanih in koristnih flavonoidov – kvercetinu, ki ga najdemo v različnih živilih, kot so listnata zelenjava, paradižnik, jagode in brokoli.

Kvercetin spada med flavonoide, ki so naravni antioksidanti. Ti pomagajo telesu zaščititi celice pred poškodbami zaradi prostih radikalov, oksidativnim stresom in vnetji. Ta spojina je znana po svojih protivnetnih, protivirusnih in protimikrobnih lastnostih. 

Ključne koristi kvercetina za zdravje:

1. Zmanjšuje vnetje. Kvercetin ima močne protivnetne lastnosti. Zmanjšuje vnetje tako, da zavira delovanje vnetnih genov in zmanjšuje sproščanje vnetnih citokinov, kot je interlevkin. To lahko pomaga pri boju proti različnim vnetnim boleznim, vključno s srčnimi boleznimi, artritisom in alergijami.

2. Pomaga v boju z alergijami. Kvercetin naj bi deloval kot naravni antihistaminik, kar pomaga zmanjšati simptome alergij, kot so izcedek iz nosu, koprivnica, kašelj, otekle ustnice in jezik.

3. Podpira zdravje srca. Kvercetin lahko pomaga zmanjšati tveganje za srčne bolezni tako, da uravnava krvni tlak, zmanjšuje oksidativni stres in izboljšuje zdravje žil. Prav tako lahko pomaga pri uravnavanju ravni holesterola in preprečuje aterosklerozo.

4. Pomaga v boju proti bolečinam. Kvercetin se lahko uporablja za lajšanje bolečin, povezanih z avtoimunskimi boleznimi, kot je artritis, ter okužbami, kot so okužbe sečil.

5. Izboljšuje energijo in vzdržljivost. Kvercetin lahko poveča energijo in vzdržljivost, kar je koristno za športnike in tiste, ki želijo izboljšati telesno zmogljivost.

6. Pomaga v boju proti raku. Kvercetin naj bi lahko pomagal preprečevati rast in razmnoževanje rakavih celic, s čimer zmanjšuje tveganje za razvoj raka.

7. Varuje zdravje kože. Kvercetin lahko pomaga zaščititi kožo pred vnetnimi boleznimi, kot sta dermatitis in fotosenzitivnost.

8. Ščiti zdravje jeter. Kvercetin lahko pomaga zaščititi jetra pred poškodbami, ki jih povzroča etanol, in zmanjšuje vnetje jeter.

9. Ščiti pred nevrološkimi motnjami. Kvercetin ima nevroprotektivne lastnosti, ki lahko pomagajo zaščititi možgane pred oksidativnim stresom in vnetjem, kar lahko zmanjša tveganje za nevrodegenerativne bolezni, kot sta Alzheimerjeva bolezen in demenca.

10. Krepi imunski sistem. Kvercetin pomaga telesu bolje obvladovati razne okužbe.

Zelena zelenjava
Zelena zelenjava FOTO: iStock

Naravni viri kvercetina

Kvercetin je prisoten v številnih živilih, zlasti v sadju in zelenjavi. Nekateri od najbogatejših naravnih virov so:

1. Čebula. Čebula je eden izmed najbogatejših virov kvercetina. Je del vsakdanje prehrane v mnogih kulturah in je lahko okusna in zdrava sestavina številnih jedi.

2. Jabolka. Jabolka so priljubljeno sadje, ki vsebuje tudi kvercetin. Uživanje svežih jabolk je odličen način, kako vnesti to koristno spojino v vašo prehrano.

3. Citrusi. Agrumi, kot so pomaranče, limone in grenivke, vsebujejo kvercetin. Poleg tega so odličen vir vitamina C.

4. Brokoli. Brokoli je ena izmed najbolj zdravih zelenjav in vsebuje tudi kvercetin. Redno uživanje brokolija lahko tako vsekakor prispeva k boljšemu zdravju.

5. Zeleni čaj. Kvercetin se nahaja tudi v zelenem čaju, ki je znan po svojih številnih koristih za zdravje.

Poleg teh virov je kvercetin prisoten tudi v borovnicah, brusnicah, paradižniku in še marsikje.

Stranski učinki in varnost

Kvercetin je v osnovi naravna snov, ki jo najdemo v hrani, zato je načeloma varna za večino ljudi, ko jo uživamo v običajnih količinah prek vsakodnevne prehrane. Vendar pa se lahko pojavijo nekateri stranski učinki, če se zaužijejo zelo visoki odmerki v obliki prehranskih dopolnil. Možni stranski učinki kvercetina lahko vključujejo: 

Glavobole. Nekateri ljudje so poročali o glavobolih po jemanju visokih odmerkov kvercetina.

Težave s prebavo. Pri nekaterih ljudeh lahko visoki odmerki kvercetina povzročijo prebavne težave, kot so slabost, bruhanje ali driska.

Alergijske reakcije. Če ste alergični na živila, ki vsebujejo kvercetin, se lahko pojavijo alergijske reakcije, kot so srbenje, izpuščaji ali otekanje.

Interakcije z zdravili. Kvercetin lahko vpliva na učinkovitost nekaterih zdravil, kot so antibiotiki, kemoterapija in zdravila za redčenje krvi. Zato je pomembno, da se posvetujete s svojim zdravnikom, če jemljete kakršna koli zdravila in razmišljate o uporabi prehranskega dopolnila s kvercetinom.

Zelo visoki odmerki, zlasti intravenozni, so bili povezani tudi s primeri poškodb ledvic, čeprav so ti primeri redki. Kot sem že prej omenil, lahko dodatek kvercetina vpliva na učinkovitost antibiotikov, kemoterapije in zdravil za redčenje krvi, zato bodite previdni, če jemljete katero od teh zdravil.

Bobana lahko spremljate na njegovi spletni strani in na profilih na Facebooku in Instagramu. Vsa mnenja, morebitna vprašanja in predloge lahko sporočite na info@bobanpaukovic.com ali 24ur.com@pop-tv.si.

Vpliv kvercetina na nosečnice in doječe matere

Ker je varnost visokih odmerkov kvercetina med nosečnostjo in dojenjem še vedno slabo raziskana, je priporočljivo, da se nosečnice in doječe matere izogibajo uživanju prehranskih dopolnil, ki vsebujejo kvercetin, razen če jih predpiše zdravnik. Kvercetin v obliki hrane, kot so sadje in zelenjava, je običajno varen za nosečnice in doječe matere, saj so količine v teh živilih običajno nizke in se absorbirajo počasi. Kljub temu pa je vedno priporočljivo, da se posvetujete s svojim zdravnikom ali strokovnjakom za prehrano, če imate kakršna koli vprašanja ali skrbi glede vnosa kvercetina med nosečnostjo ali dojenjem.

Zanimivosti

Kvercetin lahko poveča absorpcijo vitamina C, kar pripomore k boljšemu zdravju. Zato je dobro uživati živila, bogata s kvercetinom, skupaj s tistimi, ki vsebujejo vitamin C.

Zaradi svojih naravnih konzervanskih lastnosti se kvercetin včasih uporablja za ohranjanje svežine in kakovosti nekaterih živil, kot so sokovi, vina in džemi. S svojimi antioksidativnimi lastnostmi lahko podaljša rok uporabe teh izdelkov. 

Zaključek

Kvercetin je naravna spojina, ki ima številne potencialne koristi za zdravje, predvsem zaradi svojih antioksidativnih in protivnetnih lastnosti. Vendar pa je vedno priporočljivo, da se pred jemanjem prehranskih dopolnil ali spreminjanjem prehrane posvetujete s svojim zdravnikom, da se prepričate, ali je to primerno za vaše posebne potrebe in zdravstveno stanje. Vsekakor pa bo večina ljudi z uživanjem raznolike prehrane, bogate s kvercetinom, prispevala k izboljšanju svojega zdravja in počutja.

 

Članek odraža stališče avtorja in ne odraža nujno tudi stališča uredništva.

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jodr
10. 09. 2023 13.01
+0
Mislim, da bi moral čas kislih kumaric že miniti!
Potouceni kramoh
10. 09. 2023 12.57
+3
čez klorofil ga ni.
RichPiana
10. 09. 2023 12.48
+5
Kvercetin sem jemal med korono. Je bil na protokolu Dr Zelenkota za premagat kovid.
Arhaist
10. 09. 2023 12.50
+5
med kovidom je bilo samo cepljenje, drugega se ne propagiralo…
RichPiana
10. 09. 2023 13.02
+3
Res je. Kopriv in alg ne mores mastno zaračunat. Tako kot so bili tiho za vitamin D.