REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Znak za alarm: Celo v Domovini navdušeni nad Šarčevim in Golobovim »državotvornim« pošiljanjem tankov v Ukrajino

Znak za alarm: Celo v Domovini navdušeni nad Šarčevim in Golobovim »državotvornim« pošiljanjem tankov v UkrajinoPosnemovalca? Šarec in Golob na Janševi poti. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Če te pričnejo medijska trobila političnih tekmecev, ki so te samo še pred nekaj meseci zasmehovala, navdušeno hvaliti - potem je to zanesljiv znak, da delaš nekaj hudo narobe.

A le kdaj bodo to spoznali premier Robert Golob in Svobodnjaki?

Slovenska javnost si je 24. aprila namreč želela sprememb.

Toda nekateri znaki kažejo, da bo vsaj na nekaterih področjih dobila – veliko istega, kot ji je že doslej servirala Janševa vlada.

Zunanja politika Golobove vlade se praktično ne razlikuje od Janševe, razen v nepomembnih podrobnostih in poudarkih.

To velja predvsem za najbolj šibko točko Golobove vlade – to pa je zunanja in obrambna politika.

O njej je v dokumentih koalicije in Gibanja Svoboda najmanj vsebin, na nekatera vprašanja pa so pred volitvami stranke sedanje koalicije tudi popolnoma obmolknile.

Sedaj vemo, zakaj.

Zunanja politika Golobove vlade se praktično ne razlikuje od Janševe, razen v nepomembnih podrobnostih in poudarkih.

V glavnih usmeritvah Golobova vlada nadaljuje pot po napačnih stopinjah Janševe vlade.

Seveda je težko pričakovati, da bo članica zveze NATO imela povsem drugačna stališča od večine.

Toda nova vlada bi lahko vsaj poskusila zavarovati nacionalne interese in s tem, ko bi kritično ocenila tudi vlogo zveze NATO v zaostrovanju, ki je privedlo do vojne v Ukrajini, pomagala ostalim članicam najti pot iz smeri, ki zagotovo ne vodi k uspehom.

Toda namesto tega se je nova vlada odločila za najlažjo izbiro. Da nadaljuje po starem in kima vsemu, kar si izmislijo v Bruslju in Washingtonu.

To je sedaj že tako očitno, da so premierja Goloba in obrambnega ministra Marjana Šarca pričeli hvaliti celo v desnih medijih, ki so doslej o obeh znali napisati samo vse najslabše.

Samostojna Slovenija vse od svojega rojstva pa do danes še ni bila sposobna izdelati česarkoli, kar bi te izdelke jugoslovanske vojaške industrije prekosilo.

Poglaviten razlog za to je slovensko pošiljanje 35 bojnih vozil pehote oziroma »borbenih vozila pešadije«, kot se vozila BVP-M80A imenujejo.

So namreč še iz časov SFRJ, kajti samostojna Slovenija vse od svojega rojstva pa do danes še ni bila sposobna izdelati česarkoli, kar bi te izdelke jugoslovanske vojaške industrije prekosilo.

In tako je Slovenija Ukrajini nedavno dostavila 35 bojnih vozil, že pred tem pa večjo količino pušk, streliva in zaščitnih sredstev.

Slovenija s to donacijo seveda zgolj priliva olja na ogenj vojne v Ukrajini, ne da bi to vplivalo na končen rezultat vojne.

Oklepniki na poti v Ukrajino
Oklepniki na poti v Ukrajino. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Bo pa seveda vplivalo na dolgoročne odnose Slovenije in Rusije, ki je Sloveniji v zgodovini večkrat pomagala in s katero Slovenija doslej ni imela slabih odnosov.

Seveda pa so desni mediji nad servilnostjo Golobove vlade do zveze NATO naravnost navdušeni.

Seveda pa so desni mediji nad servilnostjo Golobove vlade do zveze NATO naravnost navdušeni.

»Slovenija s temi donacijami drži korak z ostalimi državami članicami EU in zveze NATO in se s tem kaže kot kredibilna partnerica tako napadeni Ukrajini kot tudi svojim evroatlantskim zaveznikom. V komentarju tako ugotavljamo, da obrambni minister Šarec nadaljuje politiko, ki jo je zastavil in konkretiziral že prejšnji minister Matej Tonin, in takšna konsistentnost je vsekakor vredna pohvale. Kaj s takšnimi potezami na področju varnostne politike sporoča Slovenija in kako se bo med kladivom realnosti in nakovalom predvolilnih obljub znašla Golobova vlada?... Pristojni so nam potrdili, da je bila vsebina in organizacija dorečena v času ministrovanja Mateja Tonina, sedanja vlada pa je poskrbela za transport. Glede na pretekla stališča in napovedi tako ministra Šarca kot premierja Goloba bi vlada pomoči Ukrajini lahko tudi odrekla, a je ostala zavezana mednarodnim dogovorom… Na področju (kolektivne) obrambe tako Golobova vlada hodi po poti, ki sta jo tlakovala Janša in Tonin.

Kredibilni viri so za Domovino potrdili, da kljub začetnemu skepticizmu Golobova vlada ne namerava preklicati nabave oklepnikov boxer, saj je Slovenija pristopila k mehanizmu skupnih nakupov oborožitvenih sistemov OCCAR, hkrati pa mora izpolniti zaveze do zveze NATO. Boxerji torej ostajajo, izdatki za vojsko pa se bodo tudi pod Golobom povečevali, je pred dnevi ob obisku v Bruslju povedal minister Šarec… Dosedanje poteze Golobove vlade na področju obrambe so nedvomno vredne pohvale. Kljub radikalno drugačnim napovedim Slovenija ostaja zavezana mednarodnim dogovorom, pomoči Ukrajini in krepitvi SV ter lastne kredibilnosti. Ob nastopu nove vlade smo poslušali o gverilskem bojevanju ter o tem, da se Slovenija vse bolj pomika od Zahoda proti Moskvi so navdušeni v Domovini.

A zgolj en obisk Bruslja je zadoščal, da je pristojne dohitela realnost, v kateri je treba prevzeti odgovornost: v svojem bistvu Šarčeva retorika ni več daleč od Toninove.

»A zgolj en obisk Bruslja je zadoščal, da je pristojne dohitela realnost, v kateri je treba prevzeti odgovornost: v svojem bistvu Šarčeva retorika ni več daleč od Toninove.

Še več, prevzel je njegovo vizijo in ji, čeprav bolj ali manj v tišini, zvesto sledi: pošilja orožje v Ukrajino, želi poviševati obrambne izdatke in biti kredibilen partner Natu. Za povrhu se zdi, da nazaj ne more so zadovoljni v Domovini.

Omenjen komentar bi lahko bil rdeč alarm za Golobovo vlado, še posebej, če novi premier res še vedno upa na vsaj »dva mandata«, kot je napovedal ob svojem nastopu.

Sanchez, Golob in Stoltenberg  Vir:RT
Stoltenberg, Golob in Sanchez. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Morda je bilo nepovabilo Inštituta 8. marec na srečanje civilnodružbenih organizacij z Golobom res napaka, toda v luči tega, da je šlo za verjetno najpomembnejšo organizacijo, ki je izjemno pomagala pri spremembi sedanjih oblastnikov je to res težko sprejeti kot kredibilno razlago.

Na področju (kolektivne) obrambe tako Golobova vlada hodi po poti, ki sta jo tlakovala Janša in Tonin.

Če pa k temu še dodamo navdušenje, ki je na desnici zavladalo po tem, ko je postalo jasno, da bo Golobova vlada v zunanji politiki obdržala isto in v resnici napačno smer, ki jo je začrtala že Janševa vlada, pa vse bolj kaže, da to niso le naključja.

Še bolj jasno je to postalo po Golobovem obisku sedeža zveze NATO.

Predsednik vlade Robert Golob je ob prihodu na srečanje poudaril, da pričakuje, da bo Slovenija protokol o širitvi zveze NATO potrdila v najkrajšem možnem času – »najverjetneje že med počitnicami«.

Vemo pa, da je bila širitev zveze NATO povod za vojno v Ukrajini. S podporo širjenju na drugem krilu tako NATO tudi s podporo Slovenije zgolj zaostruje politiko, ki je že privedla do ene vojne in bo zagotovo prispevala še k novim vojnam.

Na dopisni seji sta sicer oba ministra Levice nasprotovala pobudi za sklenitev protokolov o pristopu Švedske in Finske, kar pa zaradi razmerja sil ni vplivalo na končno potrditev vlade, ki je dokument poslala parlamentarnemu odboru za zunanjo politiko.

Vlada bo, kakor je napovedal Golob, konkreten načrt o izpolnjevanju Natovih zavez glede proračunskih izdatkov za obrambo predvidoma pripravila v šestih mesecih.

Načrt bo pokazal tudi, kdaj bo država dosegla mejo dveh odstotkov bruto domačega proizvoda za vojne NATO pakta po svetu.

Domovina o Golobu
Tako je Domovina videla Goloba pred volitvami... Vir: Posnetek zaslona

»Za zdaj je to po zavezah prejšnjih vlad predvideno do leta 2030, sem pa prepričan, da bo treba časovnico pospešiti,« je ocenil Golob, ki sta ga na vrhu spremljala vodja diplomacije Tanja Fajon in minister za obrambo Marjan Šarec.

Pa naj za Svobodnjake naslednjič glasujejo tisti, ki se tako zelo navdušujejo nad njihovo zunanjo politiko. Pa da vidimo, ali jim bo znova uspelo…

»Razmere v svetu se spreminjajo, varnost in zaščita sta sestavni del obrabnih politik in mislim, da jih je treba bolj učinkovito integrirati,« je dejal Golob in pri tem zgrešil, kajti razmere v svetu so se »spreminjale« predvsem zaradi ekspanzije zveze NATO, ne pa zaradi Rusije.

Rusija se danes bori v svoji soseščini – NATO pa pošilja svoje tanke in ladje daleč proti Rusiji.

In zato res ni potrebno velike modrosti, da bi ugotovili, kdo je bil tisti, ki je porušil ravnotežje sil.

Toda »štromar« Golob, ki se morda spozna na prodajo elektrike na svetovnem trgu, bolj malo pa na delovanje mehanizma ravnotežja velikih sil tega očitno ne razume.

Pri tem nerazumevanju pa mu očitno zelo pomagata tudi obrambni minister in zunanja ministrica.

ZDA so v vojnah po drugi svetovni vojni ubile več kot 12 milijonov ljudi po vsem svetu. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Glede vprašanja revizije nakupa 45 nemških oklepnikov boxer, ki so menda nujni za vzpostavitev obljubljene srednje bataljonske skupine, pa je premier dejal, da postopek ne bo vplival na izpolnjevanje slovenske zaveze zaveznicam.

»Revizija se ukvarja s tem, ali je bil konkreten posel izpeljan gospodarno in v skladu z načrti. Bojno skupino bomo morali vzpostaviti v vsakem primeru,« je dejal Golob.

Tudi to pa je precej daleč od tistega, kar so koalicijske stranke obljubljale pred volitvami. In tega, kar je po volitvah napovedoval Šarec, ko je prevzel dolžnost obrambnega ministra.

Domovina o Golobu
Pred volitvami nad Golobom v Domovini niso bili tako navdušeni. Razveselili pa so jih njegovi zunanjepolitični spodrsljaji... Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Nadaljevanje Janševega militarizma v novi preobleki pa je najmanj, kar si je slovenska javnost želela pred 24. aprilom.

Če so v Domovini nad Golobom in Šarcem zdaj naravnost navdušeni, bi to moral biti v vrstah Svobodnjakov razlog za zaskrbljenost, ne pa za odpiranje šampanjcev.

Kajti na oblast jih vendarle niso spravili glasovi bralcev Domovine, pač pa precej drugačnih medijev.

V Domovini so pred volitvami Goloba opisovali kot moralno sporno osebo, ki laže o svojih dohodkih in njegovo politiko slikali kot otročarije.

V Domovini so pred volitvami Goloba opisovali kot moralno sporno osebo, ki laže o svojih dohodkih in njegovo politiko slikali kot otročarije. Šarec pa je bil za njih itak vedno samo komedijant. Sedaj pa oba – na vse pretege hvalijo.

Šarec pa je bil za njih itak vedno samo komedijant.

Sedaj pa oba – na vse pretege hvalijo.

Če bo Golobova vlada nadaljevala s podobnimi »spodrsljaji«, bi se morali vladniki zavedati, da tudi štiri leta hitro minejo in da se vladavina lahko konča celo že prej, ne glede na veliko število poslancev, ki jo imajo.

In da ne bo pomote - prav takšna napačna zunanja politika bo poskrbela, da bo zmanjkalo denarja za šolstvo, zdravstvo, plače in socialo...

Ter da bi nato tisti, ki so nekoč že glasovali za Svobodnjake, lahko prišli do sklepa, da je bil njihov glas »za« še ena napaka in da naj za Gibanje Svoboda naslednjič pač glasujejo tisti, ki se tako zelo navdušujejo nad njihovo zunanjo politiko. Pa da vidimo, ali jim bo znova uspelo…

Morda že kar na lokalnih in predsedniških volitvah.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek