DL: 70 let po rušitvi - Spomin na sv. Ano še živi

8.10.2022 | 13:45

Nekdanja cerkev sv. Ane

Nekdanja cerkev sv. Ane

Orgle sv. Ane (Foto: J. B. K.)

Orgle sv. Ane (Foto: J. B. K.)

Oltar iz cerkve sv. Ane (Foto: J. B. K.)

Oltar iz cerkve sv. Ane (Foto: J. B. K.)

Med vaščani Smolenje vasi je še vedno živ spomin na tisti dan leta 1952, ko je v Smolenjo vas prišel glas, da so oblasti sklenile »v korist ekonomije« žrtvovati cerkvico sv. Ane na bližnjem Grabnu pri Novem mestu. »Rešili bomo, kar se da rešiti,« so si rekli takrat, in tako sta, kot je o dogodku, preden se je cerkvica v eksploziji pogreznila sama vase, poročal takratni šmihelski župnik v župnijski kroniki, »cerkovnik v Smolenji vasi Janez Avsec in smolenjski cerkveni ključar Janez Kavšek z velikim spoštovanjem ves inventar prepeljala in shranila v Smolenji vasi«.

Iz omenjenega zapisa je zanimiva tudi zgodba o zvonu sv. Ane, ki še danes zvoni v Gotni vasi. Do leta 1960 je bil po reševanju z Grabna shranjen na oknu zvonika smolenjske cerkve, takrat pa je edini gotenski zvon počil in svetoanski zvon so posodili podružnici v Gotni vasi. Cerkovnik Avsec, ki je rešil zvon z Grabna, je temu nasprotoval in iz protesta zapustil cerkovniško službo.

Oltar in opremo iz sv. Ane so leta 1991 obnovili in postavili na prostor, kjer je nekoč stala prižnica, kot levi stranski oltar. Kot lahko preberemo v Oznanilih župnije Novo mesto – Sv. Lenart, v katero zdaj sodita tako Graben kot Smolenja vas, je bila podružnica sv. Ane na Grabnu ena najstarejših cerkva šmihelske župnije, zgrajena verjetno v 13. stoletju.

Z opremo grabenske cerkve je tako Smolenja vas, poleg žegnanja na Marijino vnebovzetje, 15. avgusta, pridobila še eno žegnanje, ki so ga obhajali 24. julija, ko je rešeni oltar sv. Ane kot vsako leto znova pobožala pesem Počeščena sv. Ana.

Rešili tudi neprecenljive orgle

Cerkev sv. Ane je imela tudi majhne orgle, ki pa so bile v slabem stanju, a je najpomembnejše dele, igralnik, meh in piščali, kljub temu Smolenjčanom uspelo rešiti. »Ker so še vredne popravila, da bodo zaigrale v prvotni harmoniji, smo jih izročili mojstru. Tako bomo ob prvih nedeljah zbirali sredstva za to,« je v Oznanilih 6. septembra 1987 zapisal župnik p. Peter Lavrih. A kmalu je postalo jasno, kako dragocene so, saj je dr. Edo Škulj ugotovil, da je glasbilo po odličnosti eno redkih v Sloveniji, če ne celo v Jugoslaviji. In milijarda takratnih dinarjev za obnovo je poklicala še drugo milijardo, je dodal p. Peter. Zbiralo se je pri dobrotnikih, ljubiteljih glasbe, ob nedeljskih nabirkah, namesto cvetja na grob, namesto silvestrovanja, ob lurški devetdnevnici … in so zbrali. Ob koncu lurške devetdnevnice, 11. februarja 1988, je msgr. Jožef Kvas orgle blagoslovil, v nedeljo, 14. februarja, pa so na njih pripravili prvi koncert.

Orgle z Grabna si lahko ogledate v karmelski kapeli v cerkvi sv. Lenarta v Novem mestu.

Članek je bil objavljen v 33. številki Dolenjskega lista 18. avgusta 2022

Jerca Božič Kranjec

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava