Slovenija

'Bolj kot struge večjih rek nas skrbijo manjši pritoki in hudourniške grape'

Prevalje, Škofja Loka, Mozirje, 28. 08. 2023 19.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
T.H., Žana Vertačnik, Urša Vrečar, Mark Vidrih, Staša Lozar
Komentarji
20

V nebo, ki se je nad Slovenijo znova odprlo, najbolj zaskrbljeno zrejo na tistih območjih, ki jih prizadela že nedavna vodna ujma. "Bolj kot same struge večjih rek nas skrbijo manjši pritoki in hudourniške grape, kjer je odloženega še veliko materiala, tam pa dejansko ne vemo, kako bo ta voda odtekla," je v oddaji 24UR ZVEČER dejal hidrolog Janez Polajnar. Na Koroškem so pospešeno kopali kanale za odtekanje vode in prekrivali grozeče plazove. V strahu pred naraslo Poljansko Soro so na Škofjeloškem domove zavarovali s protipoplavnimi vrečami, nekateri so zgradili tudi visoke betonske ograje. Na najhujše so se pripravili v Ljubnem ob Savinji, katere gladina je kar meter in pol višja kot pred poplavami, pripravljeni so tudi na evakuacijo domačinov. Celjski gasilci so vzpostavili klicni center.

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: 'Bolj kot struge večjih rek skrbijo manjši pritoki in hudourniške grape'
    02:41
    Iz 24UR ZVEČER: 'Bolj kot struge večjih rek skrbijo manjši pritoki in hudourniške grape'
  • Močan naliv v Črni na Koroškem
    00:08
    Močan naliv v Črni na Koroškem
  • Iz 24UR: Na Koroškem v strahu
    05:05
    Iz 24UR: Na Koroškem v strahu
  • Iz 24UR: Priprave na škofjeloškem
    04:02
    Iz 24UR: Priprave na škofjeloškem
  • Iz SVETA: V pripravljenosti pred novimi neurji
    02:33
    Iz SVETA: V pripravljenosti pred novimi neurji
  • Iz SVETA: Zgornjesavinjčani se pripravljajo
    02:33
    Iz SVETA: Zgornjesavinjčani se pripravljajo
  • Iz SVETA: Koroška v strahu čaka na neurje
    02:38
    Iz SVETA: Koroška v strahu čaka na neurje

V največji nevarnosti pred poplavami so spet porečja Soče, Poljanske in Selške Sore, Kamniške Bistrice, Meže in Savinje. Prav tam torej, kjer so zadnje katastrofalne poplave spremenile pokrajino in močno poškodovale rečne struge.  

Kaj se bo čez noč dogajalo na območjih, ki so bila prizadeta v zadjih poplavah? "Ravno to je vprašanje, videli smo, da že manjše intenzivne padavine lahko povzročijo velik učinek, kot je bilo to na Koroškem v Topli, kjer je odneslo cesto. Takšni dogodki se lahko pojavljajo še nekaj ur, seveda pa nas skrbi tudi jutrišnji dan prav na teh prizadetih območjih, namreč jutri se bodo padavine popoldne ponovno okrepile, ne bodo tako silovite kot danes, razporejene bodo na nekoliko daljši čas, pa vendar vsota padavin bo kar velika, glavnina pa bo padla prav na območju Štajerske, Koroške, pa tudi Savinjske regije, poleg tega pa tudi na jugovzhodu Slovenije v porečju Krke," je hidrolog Janez Polajnar dejal v oddaji 24UR ZVEČER.

Struge še niso povsem urejene, brežine še niso povsem utrjene, kar lahko tudi pri ne tako veliki vodi povzroči njihovo erozijo, opozarja. "Bolj kot same struge večjih rek nas skrbijo manjši pritoki in hudourniške grape, kjer je odloženega še veliko materiala, tam pa dejansko ne vemo, kako bo ta voda odtekla," je dodal. 

Se bo Slovenija zdaj ob vsakem deževju obarvala oranžno ali celo rdeče? "Še nekaj časa bo tako, da deli porečij, kjer so bile poplave, ne bodo sposobni prevajati velike količine vode," je glede vremenskih opozoril povedal,  da bo ob intenzivnejših deževjih tem območjem, ki so bila prizadeta, res nameniti posbno skrb.

Postopno deževje ne bi bilo usodno, prehiter tempo pa bi lahko pomenil nov črn scenarij

Nad Koroško so se oblaki zgrinjali ves dan, malo pred 19. uro pa se je močno ulilo, je za oddajo 24UR sporočila Žana Vertačnik. "Civilna zaščita je spočila, da utegnejo v naslednjih 12 urah sprožiti sireno za nevarnost, če bo to potrebno. Kar pa bi pomenilo, in tega se bojijo vsi, nov poplavni val za Koroško," dodaja. Ne vedo, koliko vode lahko ranjeni vodotoki prenesejo, preden bi se lahko znova začela razlivati po cestah in krajih.

"Za zelo ranjeno regijo ne bi bilo usodno, če bi deževalo postopoma, počasi, tudi če bi to trajalo več ur ali prko noči, saj bi intervencijske ekipe lahko sproti sanirale najbolj akutne težave. Če pa bi se deževje nadaljevalo v takem tempu, kot se je začelo, pa bi to lahko pomenilo nov črn scenarij," je zaključila. 

"Gasilci so že na terenu, ponekod grozijo plazovi, nekatere družine so iz hiš preventivno že evakuirali. IIz Mežice poročajo, da so meteorne vode zalile eno izmed tamkajšnjih podjetij, iz Črne na Koroškem pa o prvih zalitih kleteh," je nato dodala za našo zadnjo večerno informativno oddajo 24UR ZVEČER. Zaradi nevarnosti plazu so eno družino izselili tudi v Prevaljah, je povedal  župan Matic Tasič.

Upajo, da jih narava ne bo več kaznovala

V krču smo že 24 dni in slabo bomo spali, dokler ne bomo imeli občutka, da so naši kraji dovolj dobro zaščiteni, je bilo danes slišati na Koroškem, kjer so se s strahom pripravljali na novo vremensko preizkušnjo. Opustošena območja v porečju Meže in Drave so v zadnjih tednih očistili le za silo, vrtovi so ponekod še polni naplavin, stanovanjski prostori še daleč od suhih.  

Odkar so vremenoslovci opozorili na novo prihajajočo ujmo, prekrivajo grozeče plazove, kopljejo kanale za odtekanje ali preusmerjanje vode, s peskom polnijo protipoplavne vreče. V Črni na Koroškem so protipoplavne vreče šle kot za med, več kot tisoč krajanov jih je razvozilo že včeraj. Storili smo vse, kar je v naši moči, pravijo, zdaj lahko samo čakamo in upamo, da nas narava ne bo več kaznovala.  

Postavljanje protipoplavnih vreč na Koroškem
Postavljanje protipoplavnih vreč na Koroškem FOTO: Kanal A

Ker opozarja, da so rečne struge še vedno izpostavljene, je nov poziv vladajočim poslala županja Romana Lesjak, ki je prepričana, da bi država v najbolj prizadetih občinah morala povečati prisotnost težke mehanizacije: bagrov in tovornjakov, ki bi potem hkrati ta nasuti material tudi odvažali.

Naša televizijska ekipa jo ujela ravno po prihodu z bližnjega Ludranskega vrha, kjer je več grozečih plazov. Da bi zdrsnili v dolino, je ljudi ta hip najbolj strah.  

Pripravljeni na evakuacijo do 200 domačinov

Tudi Zgornja Savinjska dolina si še zdaleč ni opomogla od prejšnjih poplav, ki so Slovenijo prizadele med prvim avgustovskim koncem tedna. Upamo na najboljše, a se pripravljamo na najhujše, tudi na evakuacije, pripovedujejo v Ljubnem. Struga Savinje, ki je takrat uničevala vse pred seboj, je še vedno polna podrtega drevja in drugih naplavin ter kar meter in pol višja kot pred poplavami. Domačini skušajo domove zaščititi s protipoplavnimi vrečami, toda če se bo uresničil črni scenarij, jim tudi te verjetno ne bodo pomagale.

Poplave ob Savinji
Poplave ob Savinji FOTO: Bobo

Čeprav so bili tudi danes ves dan na delu tovornjaki in bagri, ki so čistili strugo, je ta še vedno enostavno prepolna in še enega močnega deževja ne bo zmogla, je zaskrbljen župan Franjo Naraločnik. Tudi vsi naši hudourniški potoki so polni materiala in niti približno niso pripravljeni na novo veliko vodo, dodaja.

Pripravljajo se tudi na evakuacijo do 200 domačinov, zatočišče so pripravili v osnovni šoli. 

S protipoplavnimi vrečami proti narasli Sori

Huda nevithta, ki se je razbesnela na območju Škofje Loke, je že terjala prve intervencije, zalilo je podvoz v Retečah, je za oddajo 24UR sporočila Staša Lozar:"Padavine so zalile dolino Hrastnice, zalilo je ceste, ogroženi so trije zaselki, gasilci so ves čas na terenu. 

Občanom so razdelili več kot 1000 protipoplavnih vreč. Vreče s peskom so razdeljevali v bližnjih Medvodah, spomini na četrti avgust so še kako živi.

Posledice uničujoče povodnji so v Bodoveljski grapi v Poljanski dolini še danes vidne na vsakem koraku: cesta je le za silo prevozna, mostove je odplaknil hudournik, voda pa zdaj povsem nenadzorovano teče po parcelah, kjer so se še pred nedavnim pasle krave. Da bi se izognili še eni katastrofi, so pri eni izmed domačij vzdolž celotne parcele nemudoma postavili visoko protipoplavno ograjo, garažo varujejo vreče s peskom, vrata so zadelali s poliuretansko peno. S pripravami na novo neurje hitijo tudi zaposleni v lokalnem tesarskem podjetju: betonsko ograjo okrog poslopja so dvignili za več kot meter.

Razdejanje po poplavljanju reke Sore
Razdejanje po poplavljanju reke Sore FOTO: Bobo

A v najhujšem scenariju morda niti takšne ograje ne bodo pomagale, ocenjuje poveljnik škofjeloške civilne zaščite Nikolaj Kržišnik. Če bo voda zelo slabo odtekala, bo lahko povzročala škodo. 

Sanacija struge sicer poteka, a velik del je še vedno povsem divji, časa je bilo enostavno premalo in takšnih območij je v občini še več, priznava.  

Poleg novih hudourniških poplav pa prebivalcem v bolj hribovitih krajih ponovno grozi še ena nevarnost: zaradi razmočene zemljine se lahko sprožijo novi zemeljski plazovi, opozarjajo pristojni.  

Škofjeloški župan Tine Radinja je za oddajo 24UR ZVEČER nato dejal, da je Sora je še v svoji strugi, vodostaji na vseh merilnih mestih upadajo in vse kaže, da bo noč bolj mirna. Skrbijo jih predvsem zemeljski plazovi, ki še vedno ogrožajo nekaj hiš.

V Celju vzpostavili klicni center, sirene bodo pomenile nevarnost poplavnega vala

Zaradi napovedanega neurja so na Poklicni gasilski enoti Celje vzpostavili klicni center. Občanke in občani, ki bi morebiti potrebovali nujno pomoč, lahko pokličejo na telefonsko številko (03) 428 09 00 ali pišejo na elektronski naslov civilna.zascita@celje.si. V nujnih primerih lahko pokličejo tudi na številko 112.

Kako ravnati ob poplavah ali neurjih?
1. Ob napovedanem neurju umaknite premično premoženje iz prostorov, ki jih lahko zalije voda, v višje prostore.

2. Ne približujte se brežinam vodotokov, ki lahko postanejo nestabilne.

3. Ne prečkajte vodnega toka, tudi če sega voda le do kolen, saj vas lahko spodnese.

4. Zavarujte ali umaknite predmete, ki jih lahko odnese veter, odplavi voda ali poškoduje toča.

5. Po neurju in močnem vetru preglejte stanje stavbe in okolice ter morebitne poškodbe čim prej popravite.

6. Vozil ne parkirajte pod drevesi ali v njihovi bližini, ob vodotokih in na mestih, ki jih lahko poplavi. Prilagodite vožnjo razmeram na cesti, ne ustavljajte pod podvozi, ne vozite po poplavljenem cestišču.

7. Če živite na območjih, ki so izpostavljeni zemeljskim plazovom, bodite pozorni na plazenje.

8. Spremljate obvestila preko medijev in javnega obveščanja (alarmiranja)

"Če bodo prožene sirene z znakom za opozorilo na nevarnost, to pomeni nevarnost poplavnega vala,"  opozarja celjska izpostava Uprave RS za zaščito in reševanje. 

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (20)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

smuuki
29. 08. 2023 08.43
+0
Vse kaže da prevladuje miselnost, da v naši deželi fizična dela opravlja le še kmet, delavec, gasilec. Vse ostalo je nekaj več in samo še modruje. Zavihat rokave očistit struge potočkov, hudournikov. Kje so nvo jevci? Ko se deli denar prvi v vrsti ko je čas akcije se potuhnejo. Kje so študentje, kje nezaposleni, kje prejemniki vseh možnih socialnih nafomestil in dodatkov? Zakaj nismo po prvi ujmi vse to že očistili? Koga čakamo? Vlada in ves administrativni sparat zbudite se ! Vse kar počnete se hodite slikat na prizadeta območja in talat obljube za katere že danes vemo da jih čakajo nove časovnice premaknjene v obdobje nove vlade. Pogrešam aktivnejšo vlogo odgovornih na pristojnih ministrstvih. Za očistit struge majhnih hudourniških potokov so dovolj pridne človeške roke. Kakor vidim je pa problem pri tistih ki bi to morali organizirat pa spijo so brez idej
Dragica Cegler
29. 08. 2023 09.08
-2
Mene pa zanima,zakaj so po parih dneh odslovili tujce ,ki so prišli pomagat s težko mehanizacijo,saj so že takrat vedeli,da niso sami sposobni organizacije čiščenja?
Bombardirc1
29. 08. 2023 09.13
+3
Mene pa zanima zakaj svečke pozabljate, kdo je uničil edino drzavno podjetje Puh, ki je z mehanizacijo redno cistilo vodotoke in struge? Naj prišepnem , Podobnikov SLS pod jajotovo komando.
smuuki
29. 08. 2023 09.22
+0
Nihče ne ve kakšne osebne ali politične zamere stojijo zadaj. Pa kljub vsemu. Prvo bi morali izkoristiti lastne resurse in ponujeno pomoč. Čakati samo na tujo pomoč je pa sprevrženo. Toliko za delo sposobnih poseda po kafičih in modruje kako bi da ne bi. Vse te roke bi že zdavnaj morale čistit veje iz potokov
smuuki
29. 08. 2023 09.49
+0
No no bolj počasi. Ni pomembno kdo je izvajalec. Težava je v tem da ni naročnika in plačnika. Ta denar so porabili drugje ki je bil v osnovi namenjen za vzdrževanje vodotokov. Mnogo večji kot Puh in mnogo manjših podjetij je šlo v stečaj iz povsem drugih razlogov. Poanta bistvo je v tem, da je vlafa namerno opustila vzdrževanje čišcenje.
smuuki
30. 08. 2023 11.23
+1
Kar štepajte minuse lenuhi. Vas bomo prešteli na vašo željo se boste obelodanili
SAKOSAKO
28. 08. 2023 21.52
+1
Upam, da ne bo hujšega!
smuuki
29. 08. 2023 09.07
-1
Dobre misli so vsekakor nekaj lepega. Samo od dobrih misli brez akcije trdega dela pa kljub vsemu ne bo nič boljše. Čisto na koncu nas čaka spoznanje da je delo nekaj častnega, lepega in samo delo da rezultate. Dva milijona nas je. Če vsak samo eno vejo spravi iz struge se bo poznalo. Zdaj pa vsi čakamo gasilce, kmete, delavce. Ne tako žal ne bo šlo. Napol žive kakršni smo danes nas bo zalilo. Lahko se pa zbudimo in nekaj ukrenemo. Poleg tega enkrat končno ne bomo vaši naši ampak skupaj v boju za preživetje. To bo morda še več vredno kot čisti hudourniki
Kriminalna Država
28. 08. 2023 21.47
+0
Upam na najboljše, ostante močni podeželci!
smuuki
29. 08. 2023 09.16
-1
Zakaj ste meščani prepričani, da je delo le za podeželce. Vsi bi radi preživeli imeli vse naredili pa nič za to. Že od šole naprej vzgajamo svoje otroke v duhu. Hodi v šolo, da ti ne bo treba delat. To je kardinalna napaka. Trenutno stanje. Po našem prepričanju mora delati kmet, delavec, gasilec. Zavrtiš tel in čakaš. Ne ne gre tako. Zdaj moramo vsi za delo sposobni poprijeti in očistiti struge hudournikov, malih potočkov. To lahko naredimo s pomočjo pridnih rok. Zakaj naj bi nekdo drug to opravil za nas
smuuki
30. 08. 2023 10.04
+1
Foxn.ca
28. 08. 2023 21.34
+4
Čez enega in drugega se kregajo...bogh pa dela po svoje...
Potouceni kramoh
28. 08. 2023 21.24
+2
Spet naliva iste konce.Primorska je bla pa uvertura.
minnaema@yahoo.com
28. 08. 2023 21.19
+3
Dež in nalivi, če so očiščeni pretoki in hudourniki je OKY drugače je upravičen strah
PomisliNaSonce
28. 08. 2023 21.10
+0
Trenutno zgleda da se umirja
dule100
28. 08. 2023 19.51
+15
Oderuški kapitalist Aleš Štrancer je za poplavljence doniral 500.000€! Zanima me, koliko je namenil kapitalist Aleš Musar!? 🤔
MucaNeGrize
28. 08. 2023 19.56
-7
mene pa koliko tisti janševik pipi ...ali pa vsaj rkc , ki jim je bivši komunist lažnivi janša zrihtal plače iz proračuna....kljub več sto milijonskemu premoženju , ki ga imajo ..