Živilci

Od dobavitelja breskev do lastne predelave in marmele

Od dobavitelja breskev do lastne predelave in marmele
Podporniki obveščajo
AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice
Agrobiznis
Podporniki obveščajoJana Petkovšek Štakul Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice

Ta petek bodo o inovativnosti in trajnostni preobrazbi na konferenci razpravljali predstavniki kmetijskih in živilskih podjetij vzhodne kohezijske regije.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije

Nosilci kmetijskih gospodarstev morajo vloge oddati do 10. julija elektronsko, pri tem pa jim lahko pomagajo v Javni službi kmetijskega svetovanja.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu

GZS - Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij v sodelovanju z regionalnimi gospodarskimi zbornicami pripravlja regijsko konferenco zahodne kohezijske regije

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju

Velike noči ni brez prazničnih dobrot – pirhov, šunke, hrena in potice

13.05.2022 00:00
Dopolnjeno: 13.05.2022 12:24
Čas branja: 5 min
Od dobavitelja breskev do lastne predelave in marmele
Utrinek ob uvrstitvi izdelkov podjetja U & V na trgovske police. Sicer pa na vprašanje, kje bosta čez 10 let, Uroš Kavčič najprej smeje odgovori, da bi žena Valentina zagotovo rekla, da na morju. »Kar pa se U & V tiče, je najin prvi cilj, da postanemo številka ena za sadne namaze v Sloveniji; bi rekel kar sinonim za dobro marmelado. Drugi cilj je, da bi del produktov naredili pod tujo blagovno znamko in tako prišli na trgovske police tudi na tujih trgih.« Foto: Osebni arhiv

V letu 1980 so Kavčičevi na kmetiji v gručasti vasi Dornberk v spodnji Vipavski dolini posadili prvi nasad breskev. Do leta 2010 so bili dobavitelji za ajdovski Fructal in v tem prelomnem letu so se, kot pogled v preteklost odstira direktor podjetja U & V Uroš Kavčič, odločili za svojo pot v sadjarstvu, najprej v trženju in potem tudi v predelavi sadja. Zakaj?

»Najprej nismo vedeli, kaj se bo v prihodnje dogajalo z odkupom breskev, donos na hektar je bil že manjši, saj so drevesa zaradi različnih škodljivcev in vremenskih ujm začela odmirati. Nekaj časa je primanjkovalo tudi sorte, ki je bila primerna za predelavo, in smo se usmerili bolj v prodajo svežih breskev.

Dejansko so bile v sadjarstvu nenehno neke preizkušnje. Veste, tudi prodaja velikim trgovcem je precejšen zalogaj, saj je treba zagotoviti optimalno kakovost, potem opraviti ročno prebiranje, na koncu pa s ceno ne moreš ravno konkurirati. Pri nasadu mladih breskev zgodnje sorte se je tako v sedmih letih dogodilo, da zaradi poplav, pozebe ali slabe rentabilnosti ni bilo nobene dobre letine,« pojasni Uroš Kavčič. In doda, da so se očitno pravilno odločili, ko so izbrali novo poslovno smer.

Kmetija, ki ji domačini pravijo JPK oziroma z besedo »pr jpkovih«, je naposled opustila tudi vzrejo živali, vinsko trto so zamenjali z oljčnikom, nasadu breskev so se pridružile še češnje, fige.

Glavni mejniki na poti do marmele

Z Urošem, ki z ženo Valentino prav v teh dneh pripravlja še zadnje malenkosti za odprtje proizvodne enote v sosednji vasi Branik, preletiva nekaj največjih mejnikov v razvoju podjetja. Omeni zlato priznanje za marmelado na prireditvi Dobrote slovenskih kmetij, zlato priznanje za slivovo in figovo marmelado na mednarodnem festivalu marmelad in leto 2018, ko se jima je uspelo z inovativnim produktom marmela vključiti v projekt Štartaj Slovenija.

»Ta preboj nama je pomagal predvsem pri spoznanju, da imava ideje in znanje in sva sposobna nekaj ustvariti. Bil je pospešek, da sva stopila na samostojno pot, kar pomeni, da sva pustila službi, ustanovila podjetje in od leta 2019 se z delom v njem tudi oba preživljava. Poslovni poti sva se v celoti posvetila in temu pripisujeva tudi uspešno rast podjetja,« pove Uroš Kavčič.

Sam izdelek marmela je po njegovih besedah pravcata posebnost, saj svežemu mleku primešajo različno sadje. Za ta inovativni izdelek z okusom maline je podjetje lani prejelo eno od treh možnih zvezdic na londonski prireditvi Grate Teste; gre za dogodek, ki je nekakšna globalna različica dobrot s slovenskih kmetij. »Če bi marmelo, ki smo jo ponudili kot namaz, razvijali danes, bi gotovo šli bolj v smer prigrizka,« še pripomni Kavčič.

Prihajajo novi izdelki

Sicer pa so v podjetju U & V postali pravcati hit sadni namazi, s katerimi sta se pred dvema letoma vnovič pomerila na Štartaj Slovenija in si za mr. ter mrs. Jam prislužila naziv hit produkt 2020. Namaza imata 90-odstotni delež sadja, rafinirani sladkor pa so nadomestili z datljevo pasto. Direktor pojasni, da so v fazi razvoja zeleni pripravki, termo stabilni namazi in sadni prelivi.

Eden od največjih izzivov nadaljnjega razvoja je tudi ponudba sadnih izdelkov za gostinski sektor. Z nekaterimi gostinci že sodelujejo. Njihove sadne namaze uporabljajo za polnjenje rogljičev, sadne sirupe pa za mešanje koktajlov in osvežilnih napitkov. »Sicer za gostinski sektor velja, da je cenovno zelo občutljiv, čeprav se tudi to po koncu epidemije malo spreminja. Drži pa, da so naši izdelki bolj primerni za goste, ki iščejo nekaj pristnega, domačega,« pripomni direktor, ki skupaj z ženo verjame v moč sodelovanja.

Sodelovanje, ne mantra »vse sam«

»Nismo za vse sami; sodelujemo. Pri zelenjavnih pripravkih je receptura naša, tudi tehnološke postopke smo razvili sami. Toda izdelavo bomo zaradi dodatne potrebne tehnologije raje zaupali enemu od že uveljavljenih živilskih podjetij. Smo ravno v sklepni fazi pogovorov za začetek sodelovanja.

Naš nasad breskev ne zadostuje za predelavo; a tudi če bi jih želeli predelati sami, to pomeni ročno lupljenje in izkoščičevanje ter nečloveški časovni pritisk, saj bi morali v pičlih dveh tednih pripraviti letno zalogo končnih izdelkov. To ne gre. Zato sodelujemo z enim od slovenskih podjetij, ki nam pripravi sadno kašo iz vipavskih breskev, mi pa potem naredimo končne izdelke,« pripoveduje Kavčič.

Tudi pri prodoru na tuje trge ravnajo podobno. Za eno od slovenskih podjetij, ki že deluje na hrvaškem in avstrijskem trgu, so proizvedli izdelke pod njegovo blagovno znamko in se tako že uvrstili na enega od tujih trgov. V tej smeri bodo nadaljevali …

Načrtujejo od 10- do 15-odstotno rast prodaje

V podjetju so čiste poslovne prihodke v letu 2021 povečali skoraj za štirikrat glede na leto 2019. Lani so ustvarili dobrih 277 tisoč evrov čistega poslovnega prihodka, medtem ko je ROA glede na leto 2020, ko je znašal dobrih 28 odstotkov, lani upadel za polovico. »Glavni razlog je v dvigu cen potrošnega materiala. Svojih izdelkov nismo podražili, izjema je bil sadni namaz iz malin, a je posledično upadla prodaja za 30 odstotkov. Hitro smo se naučili, da dvig cen ni prava pot,« ugotavlja Kavčič.

Ob tem postreže s podatkom, da so stroški v podjetju že v prvih treh mesecih glede na isto obdobje lani zrasli za 25 odstotkov, kar pomeni, da so morali za nabavo surovin plačati dobrih 10 tisoč evrov več. Cene v sadjarstvu so se v zadnjem letu zaradi pozebe tako rekoč na vseh pomembnih evropskih trgih izredno zvišale. Maline, ki jih lani skorajda ni bilo mogoče nabaviti, so se podražile za sto odstotkov; breskve, marelice ter preostalo sadje, ki ga uporabljajo, se je glede na leto prej podražilo od 20 do 40 odstotkov.

In letos? »Kaže, da se bo letos trg surovin, kar zadeva sadje, vendarle umiril, večjih pozeb ni bilo. Je pa res, da je treba z optimizmom počakati, dokler se sadje ne obere.«

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
AGROBIZ
Natečaj: S kmetije za Vas 2024

Kmetijsko-gozdarska zbornica Slovenije, ČZD Kmečki glas in Časnik Finance s portalom Agrobiznis vabijo k sodelovanju v akciji S kmetije...

partner projekta
AGROBIZ
Novice
Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive 5

Toliko bi plačal Intel, ki bo zgradil tovarni računalniških čipov in procesorjev

AGROBIZ
Agro Podjetnik
(video) Spoznajte zmagovalce izbora Najboljši agropodjetnik 2024
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic (video) Spoznajte zmagovalce izbora Najboljši agropodjetnik 2024

Zmagovalci so linija vložnin Domače dobrote Metka, kmetija Pr' Matevž, butična sirarna Golden Ring in Loška zadruga.

AGROBIZ
Novice
Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem

Tri piščančje farme napoveduje Jurij Kosiuk, lastnik Perutnine Ptuj, 700-milijonski projekt pa napoveduje Andrej Matiukha, ki ima na Hrvaškem športne stavnice FavBet in igralnice

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Tako Gruntek raste z dostavo zelenjave od njive do mize
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Tako Gruntek raste z dostavo zelenjave od njive do mize

Hrvaški startup že oskrbuje dva tisoč družin z zelenjavo v hrvaških mestih, prihodnje leto pa napovedujejo širitev na Dunaj in morda k nam.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Inovativni kmetje so zbežali od doma!
Agrobiznis
Z 11. AGROBIZNIS KONFERENCE
Agro PodjetnikJana Petkovšek Štakul Inovativni kmetje so zbežali od doma! 2

O inovativnih praksah in priložnostih slovenskega kmetijstva smo govorili na 11. Agrobiznis konferenci.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo
Agrobiznis
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo

Letos jo bodo člani zadruge Kooperativa Kristal zasejali na dobrih 300 hektarjih; pozneje bi radi postavili svoj silos in celo pražarno soje.

AGROBIZ
Novice
Kmetje z napovedanimi razbremenitvami niso zadovoljni
Agrobiznis
NoviceRedakcija Agrobiznisa Kmetje z napovedanimi razbremenitvami niso zadovoljni

Na zasedanju kmetijskih ministrov podprli spremembe, ki kmetom omogočajo večjo prožnost pri izpolnjevanju okoljskih pogojev, a kmetje niso zadovoljni.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Zamejski Slovenec Tadej Čertov čebelarjem ponuja vpogled v počutje čebel
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Zamejski Slovenec Tadej Čertov čebelarjem ponuja vpogled v počutje čebel

S prijateljem iz študijskih let Karlom Maierjem sta razvila panjsko tehtnico, ki meri temperaturo in težo panja, aplikacija pa čebelarja obvešča, kako se čebele razvijajo.