MotoGP

Martin z rekordom kroga dobil drugi prosti trening, odlična tudi Vinales in M. Marquez

Austin, 12. 04. 2024 19.08 | Posodobljeno pred 17 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Na uvodnem treningu na stezi v Austinu je bil najhitrejši Maverick Vinales, pred Jorgejem Martinom na drugem oziroma Pedrom Acosto na tretjem mestu, na drugem pa je z rekordom kroga zablestel trenutno vodilni dirkač skupnega seštevka SP Jorge Martin. Znova sta se izkazala tudi Vinales z drugim in starejši od bratov Marquez na tretjem mestu. V soboto sta na sporedu tako kvalifikacijska preizkušnja kot tudi krajša sprint dirka, ki ju boste v neposrednem prenosu lahko spremljali na Kanalu in VOYO.

Na uvodnem treningu v elitnem motociklističnem razredu MotoGP na stezi v Austinu se je najbolje odrezal Maverick Vinales iz moštva Aprilia Racing s časom 2:03.294. Najbližji zasledovalec Jorge Martin (Prima Pramac Racing), ki po uvodnih dveh dirkah vodi v skupnem seštevku svetovnega prvenstva, je zaostal za slabo desetinko in pol, medtem ko si je tretjeuvrščeni Pedro Acosta (Red Bull GASGAS Tech3) privozil še dodatno desetinko in pol zasotanka za rojakom Vinalesom.

V slogu zadnjih dveh šampionskih sezon, ko je vselej na uvodni dan tridnevnega dirkaškega konca tedna dirkal nekoliko zadržano, se je prvega prostega treninga lotil branilec naslova Francesco Bagnaia (Ducati Lenovo Team), ki je uvodno preizkušanje steze pred sobotnimi kvalifikacijami in sprint dirko končal na skromnem 11. mestu s skoraj sekundo zaostanka za Vinalesom. Enea Bastianini (Ducati Lenovo Team), Marco Bezzecchi (Pertamina Enduro VR46 Racing Te) in trenutno drugouvrščeni dirkač skupnega seštevka Brad Binder (Red Bull KTM Factory Racing) so zasedli od četrtega do šestega mesta, prvo deseterico pa so zaokrožili še Franco Morbidelli (Prima Pramac Racing), Marc Marquez (Gresini Racing MotoGP), Jack Miller (Red Bull KTM Factory Racing) in Fabio Di Giannantonio (Pertamina Enduro VR46 Racing Te).

Nič manj zanimivo ni bilo na drugem prostem treningu, ki ga je z rekordom kroga dobil izjemni Martin (2:01.397). Ta je dobrih pet minut pred koncem treninga zapustil stezo in v miru počakal na zaključek, ki je veliko prinesel tudi Vinalesu (+0.076) in strajšemu od bratov Marquez (+0.409), ki sta si podobno kot njun rojak Martin z odličnima krogoma privozila drugo oziroma tretje mesto. Aktualni prvak Bagnaia je bil tokrat precej manj zadržan kot na prvem treningu in je zasedel četrto mesto (+0.411). Mladi Acosta je znova navdušil z odličnim petim mestom (+0.569).

Francesco Bagnaia tudi tokrat ni blestel na uvodnih prostih treningih v Teksasu, FOTO: MotoGP

V moto2 najbolj prepričljiva Ogura in Aldeguer

V srednjem jakostnem razredu razredu Moto2 je najhitrejšo vožnjo uprizoril Ai Ogura (MT Helmets - MSI), ki po dveh dirkah na začetku sezone zaseda trenutno šesto mesto v skupnem seštevku svetovnega prvenstva. S časom 2:09.218 je bil torej prehitel za konkurenco, toda drugouvrščeni Joe Roberts iz moštva OnlyFans American Racing Team se je uspel približati Japoncu na vsega šest stotink sekunde zaostanka.

Američan je sicer odlično vstopil v novo dirkaško sezono, saj v skupnem seštevku za vodilnim Aronom Canetom (Fantic Racing) zaostaja za pičli dve točki (31:29), na tretje mesto pa se je na uvodnem treningu zavihtel še en Španec Alonso Lopez (Beta Tools SpeedUp). Najhitrejšo peterico sta zaokrožila Celestino Vietti (Red Bull KTM Ajo) in Sergio Garcia iz moštva MT Helmets - MSI.

Na popoldanskem treningu je najvišje mesto zasedel Fermin Aldeguer (Beta Tools SpeedUp), ki je s časom 2:08.359 za slabe tri desetinke sekunde prehitel svojega najbližjega zasledovalca Sergia Garcio. Canet je bil tudi na drugem treningu precej zadržan, saj je z zaostankom dobrih sedmih desetink in pol sekunde osvojili šele 10. mesto. Dennis Foggia iz Italtrans Racing Teama je bil tretji z zaostankom dobrih štirih desetink sekunde.

V najšibkejšem razredu moto3 prevlada Davida Alonsa

David Alonso (CFMOTO Valresa Aspar Team) je tako na prvem kot na drugem treningu blestel in potrdil odlično pripravljenost pred jutrišnjimi kvalifikacijami. Špančeva prednost pred najbližjimi zasledovalci - Danielom Holgadom (Red Bull GASGAS Tech3), Jose Antoniom Ruedo (Red Bull KTM Ajo) in Angelom Piquerasom (Leopard Racing) - sicer ni bila velika, a je bila zopet dovoljšnja za prenos odličnih občutkov v naslednji tekmovalni dan.

Edini, ki se je uspel nekoliko "vriniti" pred omenjeno trojico Alonso - Holgado - Rueda, je bil član Leopard Racinga Piqueras.