Slovenija

V covidnem letu 2020 odkritih za 11 odstotkov manj rakavih obolenj

Ljubljana, 23. 10. 2023 12.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Nina Šašek
Komentarji
62

Znani so podatki o bremenu raka v Sloveniji za prvo covidno leto 2020. V času prvega covidnega leta je bilo v Sloveniji odkritih kar 11 odstotkov manj rakov. Pri ženskah je bil manko 11,6-odstoten, pri moških pa 10,4-odstoten. Največji manko novih diagnoz se je pojavil pri osebah, starih med 50 in 60 let, ter pri nemelanomskih kožnih rakih.

V letu 2020 je bilo v Sloveniji odkritih 11 odstotkov manj rakov, kot bi bilo pričakovano glede na dosedanje trende zbolevanja, vendar je padec manjši, kot so kazale prve napovedi projekta Onkovid, ko je bil v prvem valu epidemije delež obravnavanih primerov raka manjši za 30 odstotkov v primerjavi z letom 2019. Manjše število odkritih rakov je posledica širšega vpliva epidemije na različne dele družbe in zdravstva, nikakor pa ne pomeni manjšega bremena raka v državi, opozarjajo avtorji poročila.

Nekaj ključnih informacij:

Med rojenimi leta 2020 bosta do svojega 75. leta starosti za rakom predvidoma zbolela eden od dveh moških in ena od treh žensk.

Za rakom zboli letno približno 16.000 Slovencev, več kot 8000 moških in več kot 7000 žensk, umre pa jih več kot 6000, približno 3500 moških in nekaj manj kot 3000 žensk. Med nami živi že več kot 120.000 ljudi, ki so kadar koli zboleli zaradi ene od rakavih bolezni. 

Leta 2020, v prvem letu epidemije covida-19, je bilo diagnosticiranih 11 odstotkov manj rakov, kot je bilo pričakovano. Največji manko diagnoz je bil pri nemelanomskem kožnem raku, rakih prostate, dojk in pljuč ter pri hematoloških rakih. 

Ogroženost z rakom je največja pri starejših. Med vsemi bolniki z rakom, zbolelimi leta 2020, je bilo 65 odstotkov starejših od 65 let. Ker se slovensko prebivalstvo stara, je samo zaradi vedno večjega deleža starejših pričakovati, da se bo število novih primerov raka še večalo. 

Najpogostejši raki pri nas kože, pljuč, dojke, prostate ter debelega črevesa in danke so leta 2020 predstavljali 58 odstotkov vseh ugotovljenih rakov. Ti raki so povezani z nezdravim življenjskim slogom: kajenjem, čezmernim pitjem alkoholnih pijač, neustrezno prehrano, premalo gibanja in posledično prekomerno težo ter čezmernim sončenjem. 

Presejalni programi za rake, ki jih priporoča Svet Evropske unije in so jih uvedli tudi v Sloveniji, so z zgodnjim odkrivanjem že zmanjšali umrljivost za rakom dojk, debelega črevesa in danke ter rakom materničnega vratu; pri slednjih dveh so zmanjšali tudi incidenco. 

Petletno čisto preživetje odraslih slovenskih bolnikov s katero koli vrsto raka (brez nemelanomskega kožnega), ki so zboleli v obdobju 2016–2020, je bilo 58 odstotkov, bolnic pa 62 odstotkov.

V letu 2020 je v Sloveniji za rakom zbolelo 15.096 oseb, 7034 žensk in 8062 moških. V letu 2020 so skladno z dosedanjimi trendi zbolevanja za rakom pričakovali 16.949 novih bolnikov. Razlika med napovedanim številom novih primerov raka (incidenca) v letu 2020 in dejanskim številom novih bolnikov v 2020 je 1854 oseb. V letu 2020 so tako zabeležili 10,9 odstotka manj novih primerov raka od pričakovanj. Pri ženskah je bil manko večji, in sicer 11,6 odstotka, pri moških pa manjši (10,4 odstotka). Največji manko novih diagnoz se je pojavil pri osebah v starostni skupini med 50 in 60 let. Pri analizi razširjenosti bolezni ob postavitvi diagnoze pa je največji manko tistih bolnikov, ki jim je rak odkrit v omejenem stadiju.

"Zadnja tri leta je naše delovanje močno zaznamoval covid-19, ki je za seboj pustil velike posledice v celotnem zdravstvenem sistemu. Na Onkološkem inštitutu Ljubljana smo ves čas neprekinjeno delovali in ob tem tudi opozarjali, da ob epidemiji covida-19 ne smemo pozabiti na epidemijo raka. Kljub temu, da je bila onkologija v Sloveniji prepoznana kot izjema pri ukrepih za zajezitev širjenja virusa, kar ni veljajo za marsikateri onkološki center v tujini, je epidemija z ukrepi ter različnimi (širšimi) družbenimi spremembami vplivala na izvajanje in dostopnost do zdravstvenih storitev na ostalih ravneh zdravstvenega sistema, kar se odraža v teh številkah in manku novih diagnoz raka," je dejala strokovna direktorica Onkološkega inštituta Ljubljana Irena Oblak

Največji manko novih diagnoz rakov je zaznati pri nemelanomskem kožnem raku.
Največji manko novih diagnoz rakov je zaznati pri nemelanomskem kožnem raku. FOTO: Shutterstock

Padec števila odkritih rakov v 2020 je bil kljub vsemu manjši, kot so kazale prve napovedi iz projekta Onkovid, ko je bil delež obravnavanih primerov raka v prvem valu epidemije aprila 2020 manjši za 30 odstotkov v primerjavi z enakim obdobjem v letu 2019. 

Podobno kot v Sloveniji so tudi ponekod drugod po svetu že podali oceno vpliva epidemije covida-19 na breme raka. Manko novih bolnikov z rakom v Sloveniji je primerljiv z nekaterimi zahodnimi državami ter le nekoliko večji v primerjavi s Škotsko in Švedsko.

Rak je vedno večji javnozdravstveni problem

"Največji manko novih diagnoz rakov je zaznati pri nemelanomskem kožnem raku, raku prostate, raku dojk in krvnih rakih (ne-Hodgkinovi limfomi in levkemije). Spodbudni pa so podatki za kožni melanom ter rak debelega črevesa in danke, kjer ne prihaja do odstopanj med napovedano incidenco in dejanskim številom novih bolnikov s temi raki," je dejala Vesna Zadnik, predstojnica Sektorja onkološke epidemiologije in registra raka. "Rak je zaradi vedno bolj starajočega se prebivalstva vedno večji javnozdravstveni problem, zato lahko rečemo, da upad novih primerov raka v letu 2020 ne pomeni manjšega bremena raka v državi, pač pa ga povezujemo z vplivi epidemije covida-19. V Registru raka bomo breme raka in vpliv epidemije covida-19 na onkologijo še naprej spremljali ter o tem redno obveščali javnost," poudarja Zadnikova. 

Prebivalce pozivajo, da upoštevajo priporočila za zdrav življenjski slog, se odzovejo na vabila v presejalne programe za raka ZORA, DORA in Svit; ob sumljivih simptomih in znakih raka pa naj se takoj obrnejo na osebnega zdravnika.

Odkritih za 23 odstotkov manj nemelanomskih kožnih rakov ter za skoraj 16 odstotkov manj rakov prostate

Največji manko je bil zabeležen pri zbolelih z nemelanomskim kožnim rakom, saj je razlika med napovedano incidenco v letu 2020 in dejanskim številom novih bolnikov v 2020 23 odstotkov (zbolelo 3007 oseb). Za rakom prostate je v letu 2020 zbolelo 1460 moških, kar predstavlja 15,9 odstotka manj odkritih rakov glede na pričakovano število novih primerov tega raka. V letu 2020 so zabeležili 8,6 odstotka manj novih primerov pljučnega raka od pričakovanj (zbolelo 1554 oseb). V letu 2020 je za rakom dojk zbolelo 1448 žensk, kar predstavlja osem odstotkov manj odkritih rakov dojk pri ženskah glede na pričakovano število novih primerov raka. Precejšen manko novih diagnoz je tudi pri hematoloških rakih. V letu 2020 so zabeležili devet odstotkov manj novih bolnikov z ne-Hodgkinovim limfomom in 11,6 odstotka manj bolnikov z levkemijo (za ne-Hodgkinovim limfomom zbolelo 463 oseb, za levkemijo zbolelo 365). 

Spodbudne pa so ugotovitve, da je za kožnim melanomom in za rakom debelega črevesa in danke zbolelo pričakovano število oseb, razlik med napovedano incidenco v letu 2020 in dejanskim številom novih bolnikov v 2020 pri teh rakih torej ni. 

Že v času epidemije, še bolj pa sedaj, ko so dokončne številke novih primerov raka za leto 2020 objavljene, je jasno, da je za obravnavo bolnikov z rakom nujno potrebno delovanje in dostopnost do celotnega zdravstvenega sistema, še posebej primarnega nivoja, ki v Sloveniji deluje kot vratar pri vstopu v zdravstveni sistem.  Sonja Tomšič, koordinatorica Državnega programa obvladovanja raka

Ob predstavitvi poročila so izpostavili, da lahko zamude pri postavitvi diagnoze vodijo v večji delež rakov, odkritih v višjih stadijih, kar bi lahko dolgoročno vplivalo na izide bolezni – slabša prognoza, težje zdravljenje ter posledično slabša kakovost življenja in v nekaterih primerih tudi zgodnejša smrt. Kakšen bo vpliv na dolgoročne kazalnike bremena raka, kot so preživetje bolnikov ali razporeditev stadijev ob diagnozi, pa bodo realno lahko (o)vrednotili šele na daljši rok. 

Glasna opozorila, da je nujna okrepitev primarnega nivoja zdravstva

"Med epidemijo covida-19 se je še posebej izkazalo, kako pomembno je imeti strateške usmeritve, kot je Državni program obvladovanja raka (DPOR), ki nam kažejo smer tudi v kriznih časih. V DPOR smo takoj, ko smo na podlagi podatkov Registra raka zaznali upad novih primerov raka, pričeli s spodbujanjem sistemskih aktivnosti za čim bolj nemoteno delovanje onkologije. Skupaj z državnimi presejalnimi programi za raka smo pripravili strategijo o varni udeležbi v presejalnih programih in pričeli z aktivnostmi za spodbujanje prebivalcev k iskanju zdravstvene pomoči ob sumljivih znakih. Že v času epidemije, še bolj pa sedaj, ko so dokončne številke novih primerov raka za leto 2020 objavljene, je jasno, da je za obravnavo bolnikov z rakom nujno potrebno delovanje in dostopnost do celotnega zdravstvenega sistema, še posebej primarnega nivoja, ki v Sloveniji deluje kot vratar pri vstopu v zdravstveni sistem. V tej luči smo zaskrbljeni tudi sedaj, ko je veliko prebivalcev trenutno brez izbranega osebnega zdravnika. Zato menimo, da mora biti reševanje dostopnosti do primarne ravni za vse prebivalce absolutna prioriteta vseh nas, tudi v luči pravočasne in kakovostne obravnave bolnikov z rakom," pa je opozorila Sonja Tomšič, koordinatorica Državnega programa obvladovanja raka. 

 

Rak v Sloveniji leta 2020

KOMENTARJI (62)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

cool1
23. 10. 2023 21.48
+2
Jasno , da je bilo manj rakavih obolenj , ampak samo na papirju, drugače jih je bilo več, samo jih zaradi Covida niso odkrili pravočasno ali pa sploh ne...!
flojdi
23. 10. 2023 19.16
+1
.itak.ce dve let ni blo poti" do dr /sploh brez placljive maske.kmen je uspel preskočit kontrolo na oi.placano osnovno dodatno ..pol naj placam test ..pa kupim masko..da prides not.ej
Grunf TNT
23. 10. 2023 17.16
-2
Zato pa je v post covidnem času porast vseh obolenj za 30 in več procentov. Tromboza se je pojavljala v 300% primerov obolelih s covidom po večini cepljenih, danes nekajkratno povečanje krvno - žilnih obolenj, predvsem cepljenih, najhujše je pa to, da imajo vse podatke in še vedno propagirajo cepljenje. Vse za to, da bodo Ameriške farmacevtske firme več profitirale... Zakaj nam niso dovolili Cinafarma ali pa Sputnika, za obe cepivi je dokazano bistveno manj stranskih učinkov in boljša odpornost na bolezen... Samo da kupimo Ameriško ali Britansko... Uboga okupirana Evropa...
Arhaist
23. 10. 2023 18.43
+7
nehej govorit o cepivih, ker vsa cepiva so strupi ki unicujejo clovesko telo!
nikhrast
24. 10. 2023 08.12
-7
storz909
23. 10. 2023 16.19
+2
A so ti resni,al je to sam slaba šala.... Pa ja nisi do zdravnika mogel,če nisi bil 3x pičen....zdaj se pa pišejo,kk so "odkrili" za 11% manj rakavih obolenj....kolk jih je pa zaradi tega že pod rušo,se pa nihče ne vpraša
ap100
23. 10. 2023 16.49
+1
slaba šala je da ne povedo ali in koliko manj ljudi je bilo testiranih kot prejšnja leta in morda to koliko teh ljudi je zaradi oslabelosti organizma pokončal kovid kot glavni ali pa spremljajoči vzrok pri bolnikih
tomahawk
23. 10. 2023 16.13
+1
Sam Jansa jansa. Ka drugje po svetu ko so imel se strozje ukrepe je bil tut janša? Ne bit otročji no. Drgač pa ja.....za vse tut zlom roke je bila diagnoza covid.
Protoc
23. 10. 2023 16.08
+0
Če ni blo dela za zdravnike..pa še niso delali. Na dodatno plačljiv dopust so šli.
pojtrarara
23. 10. 2023 15.58
+4
tak je to delal janša... tudi sicer so ostale dujne zadeve ignorirali, čeprav so terjale nujno obravnavo, če so ti ugotovili covid... sem zadnjič slišala za primer, človeka, ki je doživel očesno kap in kjer je ključno,da ga obravnavajo čimprej ko se pojavi izguba vida, ga na urgenci niso obravnavali, ker mu je ob sprejemu palca pokazala pozitivno na covid in so ga poslali domov, danes ima zato trajne posledice izgube vida
Slavko BabIč
23. 10. 2023 15.52
+7
zato pa jih je umrlo za rakom v letih 2022 in 2023 20 odstotkov več!
JOSEPH HAYDN
23. 10. 2023 15.40
+7
Seveda, ker zaradi covid diktature nihče ni mogel do zdravnika, če se ni špiknil
St. Gallen
23. 10. 2023 15.44
+4
Slavko BabIč
23. 10. 2023 15.52
+5
st. galen ko prideš v Slovenijo lohk dobiš 3 doze takoj, cepiva se valjajo po skladiščih!
St. Gallen
23. 10. 2023 16.04
+2
torej reforma res uspela, 30 dni do cepiva
Na pol ovca
23. 10. 2023 15.34
+3
NIč bat teh 11% je zanemarljivo, glede na pobegle informacije bo avtoimunih bolezni kamor spada tudi rak v prihodnosti v izobilju
enaleteca
23. 10. 2023 15.31
+6
Je pa zato zdaj višja smrtnost med onkološkimi bolniki zaradi višjih stadijev, ker med covidnim časom nisi mogel normalno iti k zdravniku.
Juzles Iters
23. 10. 2023 16.39
Gre za to, da se mnogim, ki so raka preboleli pred leti, rak vrnil v mnogo hujši obliki, predvsem po cepljenju in tudi novo diagnosticirani raki so hitrejši kot si včasih bili. Tako da še zdaleč ni samo to, da bolnik z rakom ni mogel normalno do zdravnika.
Misika1967
23. 10. 2023 15.24
+6
Ja nihce ni delal nisi mogel k zdravniku zdaj pa je ogromno rakastih ki jim zal ni vec pomoci. Bo kdo odgovarjal NE bodo pa place vecje.🤑
pravica1
23. 10. 2023 15.19
+4
Kaksna je bila pa smrtnost zaradi raka v primerjavi z ostalimi leti? Ce nisi mogel normalno do zdravnika..
Geniusslo
23. 10. 2023 16.14
-2
Šou si v covid statistiko... da je bolnica dobila peneze
tron3
23. 10. 2023 15.19
+2
Jasno, če jih je kr naenkrat umrlo zaradi cepljenja!!
fljfo
23. 10. 2023 15.24
+3
nikhrast
23. 10. 2023 15.09
-9
Poglej ta ubogi, zavoženi slovenski folk, pa to je vokalna manjšina ki ne zaupa zdravstveni stroki, velika večina pa poskrbi za svojega zdravnika in mu zaupa.
jugalo
23. 10. 2023 15.12
+9
Povej to ljudem ki imajo grozne zdr. probleme, ki so se pojavile malo po ceplenju… ;)!
jugalo
23. 10. 2023 15.16
+8
Prijateljica redno pada skup po drugem odmerku pfizera… veliko jih ima probleme z spominom… da infarktov ne omenjam
jugalo
23. 10. 2023 15.08
+5
Gre za vec kot ocitno promoviranje cepiva… :)
medvedJEkriv
23. 10. 2023 15.07
+5
Začnite delati brez čakalnih vrst..............si ne želim, vendar bo odkritih več.....
medusa
23. 10. 2023 15.04
+7
Hahahaaaahaaaaahaha....A vi to resno?!!! Ce ne mores do drja ,ne morjo nc odkrit ...al ste misll,da prek porrala,ko s carobno kuglo diagnoze postavijo?! Dohtrji jasnovidci al kako?!!!
medusa
23. 10. 2023 15.04
-2
jugalo
23. 10. 2023 14.59
+10
Zanimivo, slušal sem glih obratno, tudi sam poznam 3 osebe ki se jim je rakavo obolenje vrnilo po covidu… zdaj pa vedi…
Ramzess
23. 10. 2023 16.00
+1
Po cepljenju je poraslo število rakavih obolenje, tudi agresivne oblike raka.
Limona2021
23. 10. 2023 14.31
+13
Pa zakaj nas filate s temi lažnimi podatki? Pa ljudje božji ne verjamemo vam nič, sploh ko je beseda covid v stavku!
fljfo
23. 10. 2023 14.36
-5
jugalo
23. 10. 2023 15.00
+0
flj sam poznam tri osebe ki se jim je rak vrnil…
fljfo
23. 10. 2023 15.05
+1
Prav mogoče...Saj zato me zanimajo pravi podatki, ki jih Limona glede na napisano pozna.