DL: Težave pri priklopu sončnih elektrarn

26.7.2022 | 11:50

Simbolna slika (Foto: arhiv DL)

Simbolna slika (Foto: arhiv DL)

Bralca iz Novega mesta zanima, zakaj nimajo samostojni podjetniki in kmetje prednosti za postavitev sončne elektrarne oz. pri priklopu. Povedal je, da je neki obrtnik dobil zavrnjeno vlogo za sončno elektrarno, češ da je moč varovalke premajhna in bi morali zgraditi novo transformatorsko postajo, trije, ki imajo zasebne bazene, pa so dobili odobreno. Njegovo pripombo, da bi moral obstajati prednostni vrstni red, smo posredovali na Elektro Ljubljana. Povprašali smo jih tudi, ali imajo v načrtu na območju Novega mesta posodobiti ali širiti transformatorje, da bo mogoč večji priklop za sončne elektrarne.

Z Elektra Ljubljana so nam posredovali obširno pojasnilo. »Pogoje za priključevanje sončnih elektrarn določajo SONDSEE (Uradni list RS, št. 7/21, 41/22) in opredeljujejo predvsem tehnične parametre, ki morajo biti zagotovljeni v točki priključitve. Pred izdajo soglasja za priključitev se za vsak primer posebej izdela analiza obstoječega omrežja, in sicer z upoštevanjem vplivov nove priključitve. Zato ne gre posploševati in teza bralca ne drži. Na podlagi rezultatov analize je namreč soglasje izdano oz. zavrnjeno in je neodvisno od rabe uporabnika. Skratka, odločajo le tehnične karakteristike.

V zadnjih letih opažamo izjemno povečan interes po priključevanju sončnih elektrarn; vsako nadaljnje leto se podvoji število vlog glede na predhodno leto. Ker je na vsakem nizkonapetostnem izvodu iz transformatorske postaje mogoče priključiti le nekaj sončnih elektrarn, se s številom priključitev povečuje tudi število zavrnjenih soglasij.

Distribucijsko omrežje ima omejene kapacitete za priključitev sončnih elektrarn; na nekaterih mestih je omrežje že prenasičeno, zato na tistih mestih priklop ni več mogoč. Ob vsakem zavrnjenem soglasju izdelamo elaborat ojačitve omrežja, ki bi priključitev omogočila, dokument identikacije investicijskega projekta ter projektno in upravno dokumentacijo. Po pridobitvi pravice graditi investicijo uvrstimo v načrte. Izvedbo investicij načrtujemo celovito, in sicer na način, da z njimi omogočimo priključevanje obstoječega pa tudi prihodnjega odjema in tudi elektrarn, kar pa predstavlja zelo visoke stroške.

Problematika nezmožnosti priključevanja sončnih elektrarn je izrazitejša na redko poseljenih območjih, na katerih je navadno obstoječe NN-omrežje večjih dolžin in šibkejših presekov. Tem odjemalcem svetujemo, da si zgradijo sončne elektrarne v kombinaciji s prilagajanjem odjema in/ali hranilnikom oziroma vključitev v skupnostno samooskrbo.«

Članek je bil objavljen v 23. številki Dolenjskega lista 9. junija 2022 v rubriki HALO, tukaj bralec Dolenjca!

Na telefonski številki 07/ 39 30 500 vas čakamo vsak četrtek med 20. in 21. uro.

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava