Obnova doma: kakšen je postopek?

OBNOVA

Obnova doma: kakšen je postopek?

Dom in vrt
10.05.2022, 5:00

Obnova hiše ali stanovanja po korakih (+ cene + izvajalci)

Ko se odločimo za obnovo hiše ali stanovanja, moramo vedeti, da je obnova obsežen in kompleksen projekt tako s finančnega in časovnega vidika, kot tudi z vidika obsega del. Poleg tega, da se v letih naše potrebe spreminjajo, so tudi stanovanjska oprema, talne in stenske obloge z leti vedno bolj obrabljene. Zakaj ne bi imeli bolj moderne in nove opreme, ki bi vam zagotavljala več udobja in funkcionalnosti?

Prenova stare hiše ali stanovanja mora biti dobro načrtovana. Nihče si ne želi, da bi po zaključenih delih ugotovil, da stara elektro inštalacija ni zanesljiva ali da na mestu, kjer potrebuje vodo, ni dovoda.

Ker ponovno razkopavanje prenovljenega stanovanja zahteva veliko dodatnega dela in visokih stroškov, se tega verjetno ne boste lotili. Pomislite, koliko jeze se bo nabralo v vas ob zavedanju, da bi bilo lahko drugače.

Zato ponavljam, načrtujte premišljeno in po vnaprej določenem planu. Tudi, če imate namen vašo nepremičnino prodati ali oddati v najem, se vam obnova izplača, saj boste lahko postavili višjo ceno.

Popolna prenova doma zna biti precej zamudna, saj obnovitvena dela lahko trajajo tudi več mesecev. Poglejmo si, kakšen je postopek za prenovo hiše ali stanovanja in po kakšnem vrstnem redu si morajo slediti prenovitvena dela.

Poleg nasvetov spodaj, smo vam pripravili tudi seznam preverjenih izvajalcev za gradnjo in prenovo.

Prenova doma
Prenova doma / FOTO: Arhiv naročnika

1. Ocena trenutnega stanja in potrebnih obnovitvenih del

Ko se odločimo za adaptacijo doma, moramo najprej oceniti, kakšno je obstoječe stanje bivalne enote. Vidne znake obrabe in iztrošenosti je moč hitro opaziti. S tem mislimo na zastarelo pohištvo, okna in vrata, obrabljene talne, stenske in stropne obloge, odstopajoč omet ali keramične ploščice itd.

Za bolj kompleksno diagnosticiranje pomanjkljivosti, kot je na primer ugotavljanje vzroka plesni in vlage v kotih, bo treba najeti strokovnjaka gradbene stroke ali izkušenega izvajalca za sanacije objektov.

Tudi pri oceni stanja električnih, vodovodnih in strojnih inštalacij boste potrebovali pomoč strokovnjaka s tega področja. Menjava vodovodne in električne napeljave je v objektih, starejših od trideset let, nujno potrebna. S pomočjo strokovnjakov boste lažje ocenili, kaj je v vašem domu smiselno obnoviti.

2. Določite okviren strošek obnove in razvrstite obnovitvena dela po prioriteti

Čeprav si močno želite, vam obnova celotnega objekta s finančnega vidika predstavlja velik zalogaj. Vendar ne skrbite, ne potrebujete se odreči svojim sanjam o lepem in urejenem domu. Pridobite popis vseh obnovitvenih del in potrebnega materiala. Za predračun pišite več različnim izvajalcem. Pri tem prištejte še dodatnih 10 %–20 % za nepričakovana dela, ki se pojavijo med prenovo. Tako boste dobili približno predstavo o stroških prenove, kar vam bo omogočilo lažje usklajevanje s svojimi dohodki in družinskim proračunom.

Nadgradnje stanovanja se lahko lotite tudi po korakih. Določite, katera so prioritetna obnovitvena dela v vašem domu. Razmislite, kaj želite s prenovo doseči in kako naj bi vaš dom izgledal na koncu. Zatem se lotite prenavljanja po smiselnem zaporedju. Če imate namen zamenjati okna in zunanja vrata, boste to vsekakor storili pred obnavljanjem fasade. Prav tako je potrebno predelavo inštalacij izvesti pred novimi ometi in zamenjavo talnih oblog.

Razmislite, česa se lahko lotite sami, da prihranite nekaj denarja. Denimo rušitvena dela lahko opravite sami, s pomočjo prijateljev. Poleg tega lahko poskrbite za odstranitev talnih oblog, odstopajočih keramičnih ploščic, s sten odstranite omete ali barvo in v steni ustvarite odprtino za novo pozicijo notranjih vrat. Preden se lotite rušenja, bodite previdni, da ne podrete nosilne stene, ki skrbi za stabilnost objekta, seveda pa se pred začetkom dela posvetujte s strokovnjakom.

Dela bodo po vsej verjetnosti končana kasneje, kot bi bila pod rokami izkušenih mojstrov, vendar če niste v časovni stiski s prenovo in imate na voljo dovolj prostega časa, postorite kaj sami in prihranite nekaj denarja na računu.

Prenova doma
Prenova doma / FOTO: Arhiv naročnika

3. Ustvarite načrt, kakšen bo potek prenavljanja objekta od idejne zasnove do izvedbe

Za najboljši končni rezultat, vam svetujemo sodelovanje z arhitektom. Cena pomoči arhitekta je v primerjavi s celotnim zneskom vloženega denarja zanemarljiva. Hkrati se vam to povrne, saj bi drugače lahko plačali dosti nepredvidenih stroškov, ki bi nastali zaradi slabega načrta.

Z arhitektom se posvetujete glede vaših želja, on pa vam nato predstavi idejno zasnovo adaptacije in dodatne optimalne rešitve, na katere se sami ne bi spomnili. Izriše vam načrte za prerazporeditev prostorov in predelavo inštalacij. Izdela lahko tudi načrt notranje opreme, v kar so lahko vključena tudi svetila in materiali za talne, stenske ter stropne obloge.

Če želite, vam izdela še 3D-izris ali vizualizacijo prostorov. Tako si boste lažje v živo predstavljali, kakšen bo končni izgled vašega doma. Na tej točki so vam z zelo majhnimi dodatnimi stroški omogočena naknadna spreminjanja.

Arhitekt poleg tega pripravi tudi popis del in materiala, kar vključuje tudi predvidene stroške izvedbe. Poda vam predloge zanesljivih izvajalcev posameznih del ali le enega izvajalca, ki prevzame celotno prenovo doma in koordinira podizvajalce, da obnovitvena dela potekajo tekoče in hitro. Seveda pa izvajalca lahko poiščete tudi sami.

Pri prenovah, ki zahtevajo večje gradbene posege in posegajo v nosilno konstrukcijo hiše, spreminjajo zunanji izgled ali povečajo uporabno površino hiše, je arhitekt več kot dobrodošel. V takem primeru boste potrebovali tudi gradbeno dovoljenje. Gradbeno dovoljenje za adaptacijo se dobi na enak način kot pri novogradnjah.

4. Sklenite posel z izkušenim izvajalcem, ki ima dobre reference

Ker je prenova hiše oziroma obnova stanovanja finančen zalogaj, je treba biti pri izbiranju izvajalcev obnovitvenih del zelo pozoren. Izbira teh bo vplivala na vaše zadovoljstvo ob končanem delu. Pogosto se zgodi, da se na prvi pogled cenejši izvajalec del na koncu izkaže za dragega in da rezultat njegovega dela ne doseže vaših pričakovanj.

Adaptacijo zaupajte izvajalcu z veliko izkušnjami in dobrimi referencami, predvsem pa naj bo zanesljiv. Ne pozabite tudi na pretekla mnenja in ocene strank. Že s tem boste lahko videli, kako zanesljiv in natančen je pri svojem delu, kakšna je kakovost opravljenega dela in če se drži roka glede zaključka del ter dogovorjene cene.

Nekateri izvajalci izdelajo finančno ugoden predračun le za pridobitev strank, kasneje pa se izkaže, da so potrebna dodatna doplačila, ki na začetku niso bila všteta. Zahtevajte točen predračun z navedbo in opisom vseh predvidenih del. Dogovorite se, koliko denarja ste še pripravljeni doplačati za razna nepredvidena dela, ki jih pred začetkom obnove ni mogoče všteti.

Uporabna povezava: Prenova hiše - preverjeni mojstri/izvajalci

Če vam finančno stanje omogoča plačilo vseh del naenkrat, je najbolje skleniti pogodbo z enim samim izvajalcem, da ta prevzame celotno organizacijo adaptacije. V izogib kasnejšim nesporazumom, v pogodbi natančno zapišite vsa načrtovana dela in roke za izvedbo.

Prenova na ključ se večinoma izkaže kot najcenejša izbira. Prihranjenega bo veliko časa, ki bi ga drugače porabili za izbiro materialov in izvajalcev ter usklajevanje dela na objektu.

Poleg tega izvajalec, s katerim ste podpisali pogodbo, prevzema odgovornost za vsa opravljena dela pri prenovi. Pri tem ni izgovora, ki se ga poslužujejo mnogi, da nekaj ni dobro narejeno zaradi slabe izvedbe njihovih predhodnikov.

5. Sporočite sosedom, da obnavljate vaš dom

Ta korak ni tako nujen za tiste, ki živite v svoji hiši in zato večtedenski ali večmesečni hrup drugim ne predstavlja takšnega problema. Če sosedje niso občutljivi, bo mogoče zadostovalo, da se izognete proizvajanju hrupa med 22.00 in 6.00 uro, med prazniki in dela prostimi dnevi.

Prenova doma v večstanovanjski enoti pa vam lahko povzroča večje težave. V izogib prijavi sosedov in kasnejšim denarnim kaznim, sosede pred pričetkom obnove obvestite o načrtovanih obnovitvenih delih. Prosite jih za razumevanje in skušajte skleniti dogovor, v katerih urah dneva bi bil hrup najmanj moteč.

Prenova doma
Prenova doma / FOTO: Arhiv naročnika

Potrebna je adaptacija doma. Kakšno je zaporedje obnovitvenih del?

Od tega, kakšen je obseg prenovitvenih del, je odvisen tudi potek celotne prenove. Če imate v načrtu tudi urejanje okolice, menjavo ostrešja ali strešne kritine, se bo ta vrsta del lahko izvajala le ob lepem vremenu, medtem ko vsa notranja dela lahko opravljate ne glede na vreme in letni čas.

Zamenjavo oken in vrat, je najbolje izvesti od zgodnje pomladi do pozne jeseni. V tem času se lotite tudi fasade in cokla ter zunanjih zemeljskih del.

V primeru prerazporeditve notranjih prostorov, se sprva lotite rušenja, prestavitve predelnih sten in notranjih vrat in odstranjevanja keramike, talnih, stenskih ter stropnih oblog. Sledi prestavitev odtokov in inštalacijskih vodov za vodovod, elektriko, ogrevanje, prezračevanje in klimatizacijo ter menjava teh naprav. Odstranite slabe tlake, odstopajoči omet in odpravite vzroke zamakanja, vlage in plesni na zidovih.

Ko je rušenje zaključeno, se začne obnova in s tem spreminjanje doma. Stene z novim ometom pokitajte in nanesite prvi sloj zidne barve. Na novi tlak namestite talne obloge. Položite keramiko v kopalnici, namestite sanitarne elemente in opremo. Stene in strope obdelajte z zaključnim slojem barve ali drugo oblogo.

Zatem sledi najbolj zabaven del prenove: izbor novega pohištva, svetil, dekoracije in druge opreme za dom. Pri tem bodite pozorni na ujemanje barv, struktur in vzorcev. Bolje je, če prostor ni preveč pisan in ne vsebuje preveč različnih elementov. S tem bi lahko ustvarili občutek utesnjenosti in prenatrpanosti. Za največ udobja in dobrega počutja, vam priporočamo, da se držite projekta prenove in priporočil izbranega arhitekta.

Najpogostejše napake pri prenovi stanovanja

Kot prva in najbolj pogosta napaka je, da imajo ljudje pred začetkom adaptacije površno izdelan načrt, ki ne definira vseh potrebnih del. V taki prenovi prevladujeta delo na pamet in momentalni navdih. Posledično kljub visoki ceni, končni rezultat ne upraviči vloženega truda in vzbudi pričakovanega zadovoljstva. Šele pri uporabi prostorov se izkaže, da ni vse funkcionalno in optimalno.

Vlagatelji velikokrat podcenjujejo denarni vložek v prenovo stanovanja ali hiše. Obnova stare hiše ali stanovanja redko poteka po načrtu. Ko obnavljate že obstoječe stanovanjske zgradbe, se lahko pojavi veliko več sprememb kot pri gradnji novega objekta. Pri začetnemu proračunu za investicijo zato upoštevajte dodatnih 10 %–20 % za nepredvidene stroške, da vas na koncu kaj ne preseneti.

Ko pride do izbire izvajalcev, lastniki nepremičnin v večini primerih gledajo samo na ceno. Pri tem pogosto »pozabijo« prebrati, kaj za to ceno sploh dobijo. Pri primerjanju ponudb bodite pozorni na to katera in koliko del izvajalec nudi ter na kakovost materialov, ki so zajeti v predračunu.

Obnova stanovanja ali hiše, ki gre v prodajo, naj bo finančno smiselna. Strošek prenove mora biti sorazmeren s cenami tamkajšnjih nepremičnin. Težko bo prodati luksuzen dom na lokaciji, do katere je težko dostopati ali kjer ni na voljo vsa infrastruktura in so cene nepremičnin nizke, ob tem pa pričakovati dobiček ...

Ali je adaptacija hiše drag projekt?

Za okvirno oceno zneska prenove je treba opraviti predhoden ogled nepremičnine. Svetujemo, da za to najamete strokovnjaka, ki bo podal natančno oceno stanja nepremičnine in določil obseg prenovitvenih del. Velik vpliv na končno ceno imajo tako obseg kot tudi stopnja zahtevnosti in čas obnove.

Starejša hiša vzame veliko več časa in zahteva več različnih del, kot novejša. Več kot bo dela, večji bo strošek. Ravno zato je pametno premisliti, ali se vam bolj splača obnova ali kar nakup oziroma novogradnja.

Uporabna povezava: Obnova stanovanja - preverjeni mojstri / izvajalci

Zelo površna in pavšalna ocena obnove na ključ je od 1.000 do 1.600 evrov/m2. Na končno ceno vplivata tudi stopnja kvalitete in količina uporabljenega materiala. Arhitekt, ki vam bo pomagal vse od idejne zasnove do izdelave projektov za obnovo, vas bo prišel nekaj med 30 in 50 evrov/m2. Mogoče vidite to kot le nepotreben dodaten strošek, vendar vam njegova natančnost in znanje lahko prihranita mnogo drugih dodatnih stroškov, ki bi nastali ob površno sprejetih odločitvah.

Prenova doma potrebuje kakovostnega izvajalca

Najboljša so priporočila vaših prijateljev in znancev, pri katerih si lahko v živo ogledate že prenovljen objekt. Kaj v primeru, ko nihče od prijateljev ni v tem času prenavljal stanovanja? Na spletnih straneh izvajalcev si preberite mnenja njihovih preteklih strank in se na podlagi tega odločite, kateremu najbolj zaupate.

Še vedno ne veste katerega izbrati, da bo prenova vašega doma kar se da kvalitetno izvedena? Škoda je izgubljati čas in denar po nepotrebnem. Navežite stik s preverjenimi izvajalci za gradnjo in obnovo na Omisli.si, prejmite ponudbe in izberite tistega, ki bo najbolj primeren za vaš projekt!

Sponzorirana vsebina