Nejasnosti

V "poslovnem mehurčku" se v gostilni lahko je in pije

C.E.
19. 2. 2021, 12.33
Posodobljeno: 19. 2. 2021, 14.15
Deli članek:

V dneh po poslovnem srečanju ministra Počivalška v gostilni so se gostinci začeli pogosteje spraševati o možnosti opravljanja dejavnosti »buusness-to-buisness«.

Profimedia
Fotografija je simbolična

Državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo Simon Zajc je razložil nejasnosti glede odloka o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom. Ta odlok omejuje le poslovanje podjetij s potrošniki, dovoljeno pa je poslovanje s poslovnim subjektom, eno pravno osebo. V tem primeru ne gre za »javni prostor«, saj gostinec s tem podjetjem ustvari »mehurček«, zato ni potrebno upoštevati odloka o omejitvi zbiranja. 

Z enim podjetjem brez omejitve

V praksi to pomeni, da lahko gostinec sklene pogodbo z določenim podjetjem in njihovim zaposlenim v svojih prostorih ponuja malice in kosila, ne glede na število oseb v gostinskem lokalu. 

Drugače pa je, če ima gostinec pogodbo sklenjeno z več podjetji. V tem primeru je gostilna javni prostor, na katerem veljajo omejitve iz drugih odlokov, denimo tiste o zbiranju ljudi. Trenutno se lahko torej v takšnem gostinskem lokalu hkrati nahaja 10 oseb. Januarja pa gostinec na tak način storitve dejansko ni smel opravljati, je pojasnil Zajc.

Kdo bo odgovarjal?

Blaž Cvar iz Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije je že pred nastopom Zajca napovedal, da bo moral nekdo odgovarjati, če je bilo to že vse mesece dejansko dovoljeno. Odločitev glede morebitnega odškodninskega zahtevka je sicer po njegovih besedah v rokah posameznih podjetij. 

Zajc sicer pravi, da so jih inšpektorji obvestili, da nekateri gostinci delujejo na ta zakonit način, priznal pa je, da odlok očitno ni bil dovolj jasno predstavljen, saj so nekateri gostinci za to možnost izvedeli šele v zadnjih dneh. Tožb si seveda ne želi in dodaja, da je mnoge predloge gostincev vlada upoštevala pri pripravi protikoronske zakonodaje. Seveda pa ima vsak, ki meni, da se mu je zgodila krivica, možnost, da to tudi dokaže, je sklenil  Zajc.

Gostinci niso vedeli

Odprto pismo pa so na predsednika vlade Janeza Janšo naslovili v Sindikatu delavcev gostinstva in turizma Slovenije, kjer so prav tako kritični do domnevne napačne interpretacije vladnega odloka. Janši očitajo, da v državi veljajo dvojna merila, pristojni pa ne prevzemajo odgovornosti za svoja dejanja. "Zakaj gostinci niso vedeli, da noben odlok ne prepoveduje poslovnih srečanj, vse do trenutka, ko je v javnosti odjeknila informacija o sestanku v prleški gostilni," so zapisali.