Foto: BoBo
Foto: BoBo

Direktor Državne volilne komisije (DVK) Dušan Vučko je predstavil poročilo pošiljanja volilnega gradiva v tujino po posameznih dneh, od odpošiljanja volilnega gradiva z uradno prazno glasovnico do sredine marca tistim izseljencem, ki imajo stalno bivališče zunaj Evrope, do pošiljanja volilnega gradiva volivkam in volivcem s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki bodo v času volitev v tujini, kot tudi pošiljanja volilnega gradiva izseljencem na območju Evrope.

Kot so ugotavljali, so se težave pojavile na več ravneh: pri potrjevanju kandidatnih list volilnih komisij volilnih enot, pri malomarnem opravljanju dela ene od zaposlenih v službi DVK-ja in pri pošiljanju volilnega gradiva v mednarodni promet Pošte Slovenije. Član DVK-ja Drago Zadergal je ob tem dejal, da je Pošta Slovenije svoje delo opravila v osmih dneh, kar je v enakem času kot na volitvah leta 2018.

Člani DVK-ja so se strinjali, da se pri Pošti Slovenije preveri, v katere države so pošiljali glasovnice v soboto, 16. aprila, in v torek, 19. aprila, ko je bilo v tujino skupaj poslanih več kot 32.000 glasovnic. Strinjali so se, da direktor DVK-ja pripravi pisno poročilo v povezavi s pošiljanjem volilnega gradiva v tujino.

Pošta zanika krivdo zaradi zamud

Pošta Slovenije zagotavlja, da se zamude pri pošiljanju glasovnic v tujino ne pojavljajo po njihovi krivdi. Pošta je storila vse, da bi zagotovila dostavo pošiljk v čim krajšem času. Pošiljke za tujino odpravijo pravočasno, so pojasnili.

Prva oddaja pošiljk za volilne upravičence s stalnim prebivališčem v tujih državah je bila 13 dni pred začetkom volitev, medtem ko je bila prva oddaja pošiljk za predčasne volitve v letu 2018 izvedena 17 dni pred izvedbo volitev. Že v primeru začetka oddaje pošiljk gre za štiridnevni zamik glede na ustaljeno prakso, ugotavljajo na pošti.

Prav tako je zamik nastal pri zadnjem dnevu oddaje pošiljk, in sicer so bile pošiljke Pošti Slovenije letos predane le devet dni pred izvedbo volitev oz. štiri delovne dni pred dnevom, ko je treba izvesti njihovo dostavo naslovnikom. V letu 2018 so bile zadnje pošiljke za predčasne volitve v DZ oddane 13 dni pred dnevom volitev oz. devet delovnih dni pred dnevom, ko je treba izvesti dostavo naslovnikom. V tem primeru gre za razliko pet delovnih dni glede na običajno prakso oddaje.

Pojasnili so tudi, da je prvi del pošiljk za volivce v evropskih državah v količini okoli 22.300 pošiljk prejela 11. aprila, naslednji dan pa je pošta prejela še okoli 12.000 pošiljk, ki jih je treba še skenirati, žigosati, usmeriti in pripraviti v poštne sklepe. Skupaj je šlo za 47 vreč, od katerih jih je bilo v naslovno državo 33 dostavljenih 13. aprila, 14 vreč pa je bilo dostavljenih naslovnim poštam naslednji dan. "Ker gre za prednostne pošiljke, bi morale biti vse omenjene pošiljke naslovnikom dostavljene najpozneje v torek, 19. aprila," so navedli.

V petek so prejeli še okoli 21.300 pošiljk, za katere je Pošta Slovenije poskrbela tudi med prazničnim koncem tedna. Pošiljke so bile iz Slovenije odpravljene v noči na torek. "Po zadnji preveritvi je na naslovne pošte evropskih držav že včeraj prispelo več kot 60 odstotkov vreč. Druge bi morale na naslovne pošte evropskih držav prispeti danes, tako da bo dostava pošiljk praviloma izvedena do petka," so še dodali v sporočilu za javnost.

Ob tem so navedli, da so roki prenosa pisemskih pošiljk v mednarodnem prometu informativni, in ne zagotovljeni, zato Pošta Slovenije ne more odgovarjati za morebitno nepravočasno dostavo.