Slovesna podelitev najboljšim na Touru 2021
Najboljši trije kolesarji 108. Dirke po Franciji, a na najvišji stopnički je od lani ostal Tadej Pogačar. Foto: Reuters

Sobotni kronometer v nasprotju z lani ni premešal razmerij pri vrhu skupnega seštevka. Tadej Pogačar, ki je z epskim napadom v dežju čez prelaza Romme in Colombiere v 8. etapi prevzel rumeno majico vodilnega, je suvereno ubranil naslov zmagovalca.

Sorodna novica Pogačar iz srca in srčno: "Hvala vsem. Ne, ne bom jokal."

Tri etapne zmage in tri majice

Zmagovita pot Tadeja Pogačarja na Touru 2021

S tem je gorenjskemu volku samodejno pripadla tudi bela majica za najboljšega mladega kolesarja. Z dvema etapnima zmagama v Pirenejih, že predtem je dobil prvo vožnjo na čas, si je Pogi znova zagotovil še pikčasto za najboljšega na gorskih ciljih.

Po 3414,4 km in 21 etapah je Tadej Pogačar prečkal zadnjo ciljno črto in še uradno drugič zapored osvojil Dirko po Franciji. Foto: Reuters

22-letni Slovenec je postal najmlajši dvakratni prvak Dirke po Franciji v 118-letni zgodovini največje kolesarske dirke na svetu.

Govor in zahvala iz srca

"Lani bi si moral napisati govor ob svoji prvi zmagi na Touru, a si ga nisem, ker nisem vedel, kako naj se ga lotim. Zato bom tudi letos govoril iz srca," je na zmagovitem odru sredi Elizejskih poljan začel govor Pogačar in se iz srca tudi zahvalil vsem, ki so spremljali njegovo epsko pot k drugi zaporedni zmagi v Franciji. "Resnično hvala vsem, ki ste nas tri tedne podpirali. Hvala francoskemu občinstvu, vsem kolesarskim navdušencem z vsega sveta. Bila je izjemna dirka na osupljivi letošnji trasi Toura."

Pogačar stari novi zmagovalec Toura, zadnja etapa Van Aertu

Cavendish brez rekorda, a zato z zeleno majico

Sprintersko svetovno prvenstvo na Elizejskih poljanah ni razočaralo, saj je postreglo z dramatičnim zaključkom 21. etape Toura 2021. Najmočnejši v središču Pariza je bil Wout van Aert (Jumbo Visma), ki je prehitel Jasperja Philipsena (Alpecin Fenix) in dobitnika zelene majice Marka Cavendisha (Deceuninck QuickStep), ki ni podrl rekorda po številu etapnih zmag na Touru – 34 zmag, ki si jih Raketa z Mana po štirih letošnjih etapnih uspehih deli skupaj z legendarnim Eddyjem Merckxom.

WvA slavil v gorah, na kronometru in v sprintu

26-letni Belgijec je dosegel tretjo etapno zmago na letošnji izvedbi Dirke po Franciji, in to tretjo različno: po slavju na gorski etapi z dvojnim vzponom na Mont Ventoux v 11. etapi in po najhitrejšem času v sobotnem kronometru 20. etape je zdaj dobil še sprint! Nazadnje je takšen trojček etap dobil Bernard Hinault leta 1979, pred njim pa Merckx leta 1969.

Prerez zadnje, 21., etape Chatou-Pariz, 108,4 km. Na koncu je sledilo osem krogov po Elizejskih poljanah, po tretjem je  bil na vrsti leteči cilj, na koncu pa je bila ciljna črta 350 metrov višje kot običajno. Foto: ASO
Prerez zadnje, 21., etape Chatou-Pariz, 108,4 km. Na koncu je sledilo osem krogov po Elizejskih poljanah, po tretjem je bil na vrsti leteči cilj, na koncu pa je bila ciljna črta 350 metrov višje kot običajno. Foto: ASO

Mezgec do izida letošnjega Toura

Zadnji krog na Elizejskih poljanah

Izjemen četrti je bil slovenski sprinter Luka Mezgec (BikeExchange)! Najboljši izid letošnje francoske dirke za 32-letnega Kranjčana, ki je celotno dirko delal kot zadnji sprinterski pomočnik za Michaela Matthewsa, ki se je do zadnjega letečega sprinta boril s Cavendishem za zeleno majico najboljšega po točkah. Na lanskem septembrskem Touru je bil Mezgec sicer dvakrat drugi kot najboljši v sprintu glavnine, a obakrat za pobeglim etapnim zmagovalcem.

Odmevi po novi zmagi Tadeja Pogačarja

Skupinska slika slovenskih udeležencev na 108. Dirki po Franciji za zgodovino – trojica Matej Mohorič, Tadej Pogačar in Luka Mezgec s številko 11, ki jo je nosil Primož Roglič, ki je moral žal odstopiti zaradi poškodb. Foto: AP

Vabljeni ste k sodelovanju v treh nagradnih igrah MMC-ja:
- Navidezna dirka - zaključena - kdo je zmagal?

- Nagradna igra Kolesarske zveze Slovenije - Šesto vprašanje se glasi: S kolikšno prednostjo pred Primožem Rogličem je lani Tadej Pogačar osvojil 107. Dirko po Franciji? Odgovore pošljite na naslov: mmc-nagrade@rtvslo.si