Ljubljana, 09. 03. 2024 19.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Milan Doknić, N.M.
2

Cedevita Olimpija je novembra v Podgorici presenetila Budućnost in v žep pospravila tesno zmago (82:81). Tri mesece pozneje so Ljubljančani v domačih Stožicah poskušali dokazati, da tista zmaga ni bila naključje. V 'zmajevo gnezdo' so sprejeli moštvo, ki je zmagalo na zadnjih osmih tekmah v tem tekmovanju. In uspešni so bili tudi tokrat. Gostje so po prvem polčasu vodili 41:37, v tretji četrtini pa so se jim domači še dodatno približali. Tesna končnica se je nato nagnila na stran gostov, tekmo so dobili z rezultatom 72:80. Pri domačem moštvu sta bila na parketu najuspešnejša Justin Cobbs in Shawn Jones, ki sta dosegla 15 točk.

Budućnost je v Ljubljano prispela s 16. zmagami na 21 tekmah, dvema več od Cedevite Olimpije. Ko sta se moštvi novembra srečali sta imeli enako razmerje zmag in porazov (6-2), a tokrat je bilo hitro jasno, da so gostje po seriji zmag bili izjemno samozavestni. Posledično so bili favoriti tudi na stavnicah. Zmaga bi za Cedevito Olimpijo bila izjemno pomembna, saj se zmaji borijo za uvrstitev med najboljšo četverico, kar bi jim v prvem krogu končnice zagotovila prednost domačega igrišča, a na koncu se jim ni izteklo po načrtih.

Statistika tekme
Statistika tekme FOTO: Sofascore.com

Gostje iz Podgorice so tekmo začeli z delnim izidom 10:2 in sila poletno v napadu. Olimpija je na drugi strani imela veliko težav pri organizaciji igre. Odličen prikaz težav domačih je bil zgrešen met Alena Omića šest minut pred koncem prve četrtine. Center se je po podaji Sawna Jonesa, ki je bil v tem času edini produktivni košarkar v zelenem dresu, zgrešil met neposredno pod košem.

Trener Olimpije Zoran Martić kljub težavam svojih varovancev ni zahteval minute odmora in počasi, a vztrajno so se zmaji gostom približevali, a nikakor jih niso uspeli ujeti. Prvo četrtino so gostje dobili z izidom 18:14. Začetek druge četrtine je bil za domače še slabši, saj je Budućnost v slabih treh minutah z delnim izidom 9:0 pobegnila na varnih 27:14. Ta rezultat je postavil Allerik Freeman, ki je dosegel sploh prvo trojko gostov na tekmi. Jasno je bilo, da imajo domači v obrambi največjo težavo pri prodorih gostov, ki so obilico prostora pod košem s pridom izkoriščali.

Budućnost je pet minut in pol pred koncem prvega polčasa vodila že 32:16. Nato pa je na sceno stopil danes izjemni Shawn Jones. Prvo četrtino je zaključil s sedmimi točkami, v drugi pa je z borbeno igro pod košem in uspešnimi meti z razdalje svoje moštvo lastnoročno vrnil med žive. Zbudil se je tudi D.J. Stewart in Olimpija je na polčas odšla z znosnim zaostankom 41:37, Jones je s 13 točkami v slačilnico odšel kot najboljši strelec.

Tretja četrtina se je začela s košem gostov, a domači so jih z dobro igro v obrambi in bolj domiselno igro v napadu hitro ujeli in se približali na zgolj točko zaostanka (48:49). Po trojki Justina Cobbsa štiri minute in pol pred koncem tretje četrtine, pa so zmaji izenačili na 51. Njegovemu vzoru je s trojko za vodstvo 54:51 poskrbel v tem delu igre odlični Alexander Shashkov. A košarkarji Budućnosti so našli prave odgovore na vprašanja domačih in kmalu je postalo jasno, da Ljubljančani ne bodo mogli zdržati visokega tempa. Do konca tekme so gostje ohranjali varno prednost in ustavili vse napade domačih. Ob koncu je rezultat kazal 72:80 za ekipo iz Podgorice.