Tujina

Bruselj odločen, da zaščiti vladavino prava v EU

Bruselj, 28. 10. 2021 16.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA, Ma.Ko.
Komentarji
39

Evropska komisija je odločena uporabiti vsa sredstva, ki jih ima na voljo, da zaščiti vladavino prava v EU, je v razpravi o vladavini prava v Evropskem parlamentu dejal evropski komisar za pravosodje Didier Reynders. Predsedujoči Svetu EU Gašper Dovžan meni, da ima vsaka članica še prostora za izboljšave na področju vladavine prava.

V Evropskem parlamentu v Bruslju je danes v okviru skupine za spremljanje demokracije, pravne države in temeljnih pravic potekala razprava, namenjena izmenjavi mnenj na podlagi drugega letnega poročila Evropske komisije o stanju vladavine prava v EU.

Razprava se je vrtela pretežno okoli vprašanja primarnosti prava EU po nedavni sodbi poljskega ustavnega sodišča, ki spodkopava načelo primarnosti evropskega prava. Didier Reynders je pri tem ponovil, da ima pravo EU prednost pred nacionalnim pravom in so vse odločitve Sodišča EU zavezujoče za vse organe držav članic, vključno z nacionalnimi sodišči.

Didier Reynders: Ukrepali bomo in odločeni smo to storiti. Vendar pa vselej ostajamo zavezani dialogu.
Didier Reynders: Ukrepali bomo in odločeni smo to storiti. Vendar pa vselej ostajamo zavezani dialogu. FOTO: AP

"Ukrepali bomo in odločeni smo to storiti. Vendar pa vselej ostajamo zavezani dialogu," je poudaril Reynders. Pri tem je ponovno zatrdil, da so pripravljeni uporabiti vsa orodja, ki so na voljo za obrambo vladavine prava, da bi se učinkovito odzvali na vse poskuse oslabitve pravne države. Med temi sta tudi mehanizem pogojevanja evropskih sredstev s spoštovanjem vladavine prava in postopek po 7. členu lizbonske pogodbe.

Letno poročilo komisije o stanju vladavine prava v EU je le eno od orodij v naboru ukrepov, ki jih komisija lahko uporabi, je dejal v današnji razpravi, ki jo vodi poslanka Sophie in 't Veld.

'Nazadovanje pri vladavini prava predstavlja eksistencialno grožnjo za EU' 

V razpravi je ob Reyndersu sodeloval tudi profesor za evropsko pravo Laurent Pech z londonske univerze Middlesex, ki kot soavtor v okviru raziskave pripravlja priporočila za izboljšanje učinkovitosti poročila Evropske komisije o stanju vladavine prava v EU. V svojem nastopu prek video povezave je opozoril, da se EU te dni sooča z nazadovanjem pri vladavini prava, ki je zelo pomembno vprašanje za unijo. To nazadovanje naj bi predstavljalo eksistencialno grožnjo za EU in spodkopavalo temeljno načelo, na katerem temelji pravni red EU.

Ena ključnih ugotovitev študije je, da dialog z nacionalnimi oblastmi v nekaterih članicah, ki namerno spodkopavajo pravno državo, ne deluje. Meni tudi, da bi bilo treba bolje povezati poročilo komisije z orodji za ukrepanje v primerih kršitev.

Po navedbah Reyndersa namerava komisija v prihodnje pri pripravi poročila upoštevati tudi priporočila za vsako državo članico.
Po navedbah Reyndersa namerava komisija v prihodnje pri pripravi poročila upoštevati tudi priporočila za vsako državo članico. FOTO: Shutterstock

Dotaknil se je tudi pomanjkljivosti poročila in med temi omenil uporabo diplomatskega, evfemističnega jezika, zaradi česar obstaja nevarnost normalizacije očitne kršitve vladavine prava. Poleg tega poročilo komisije ne daje priporočil in ne določa rokov.

Tudi več poslancev je bilo kritičnih do mehkega jezika v poročilu, ki da ne odseva dejanskih razmer na terenu.

Reynders je sicer zatrdil, da komisija jasno razlikuje med ugotovitvami in zaskrbljenostjo pretežno v vseh članicah in sistemskimi vprašanji v nekaterih državah članicah. Za slednje komisija uporablja drugačna orodja, dialog ni dovolj, je poudaril. Po njegovih navedbah namerava komisija v prihodnje pri pripravi poročila upoštevati tudi priporočila za vsako državo članico.

Dovžan: Nadaljevati je treba razpravo z namenom izboljšanja kulture pravne države

V imenu Sveta EU, ki mu predseduje Slovenija, je poslance prek video povezave nagovoril tudi državni sekretar za evropske zadeve Gašper Dovžan. Kot je dejal, je slovensko predsedstvo razpravo o vladavini prava doslej vzelo zelo resno.

Pri tem je omenil splošno razpravo o stanju vladavine prava v EU, ki jo je predsedstvo pripravilo oktobra. Novembra bo sledila razprava o stanju v posameznih članicah, v decembru pa še razprava na podlagi 7. člena o Poljski in Madžarski, je povedal.

Po Dovžanovem mnenju je prostor za izboljšave glede vladavine prava v vsaki državi članici. Nadaljevati je treba razpravo z namenom izboljšanja kulture pravne države, pa tudi za boljše razumevanje z ozirom na različna ustavna ozadja, zgodovinske izkušnje in politična okolja.

Pri tem je opozoril, da so v poročilo o stanju pravne države vključene le države članice, bi pa bilo treba razmisliti tudi o tem, da se v pregledu upoštevajo tudi institucije EU, ki niso le oblikovalke zakonodaje, temveč tudi izvajajo zakone.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (39)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Generacija56
28. 10. 2021 18.14
+2
Ko bo tolpa zaradi nespoštovanja EU pravnega reda obremenila Janšev osebni račun, ker le oni vedo, koliko milijonov ima, potem bomo tudi v banana republiki storili korak naprej...
ivan z Doba
28. 10. 2021 18.08
+1
Višegrajski ščurki bi evropski denar, po svojih avtokratskih pravilih?! No go.
Generacija56
28. 10. 2021 18.06
+2
Tolpa licemerna! Poljski, ki ima prav tako težave s svojo vlado, da se ne spuščamo v razloge, so naložili MILIJON EVROV NA DAN! KDO JIH BO PLAČAL? KOGA SO KAZNOVALI? Ljudstvo! Tale SKRAJNA NEUMNOST, LICEMERJE, je tako očitno, da tale zločinska tvorba, ki se skriva ua "vladavino prava", kjer poskušajo v bistvu podjarmiti nek narod, da kriči v nebo!
kiropraktik
28. 10. 2021 17.54
+2
EU in vladavina prava!????? Ha ha ha ha
blue3dragon
28. 10. 2021 17.51
+1
V zgodovini ni 2x uspelo z orožjem, pa saj že pregovor pravi, v tretje gre rado, le da tokrat s korenčkom in s palico, namesto s tankom in puško
SheppardJohn
28. 10. 2021 17.49
+0
ki jo sam ne spostuje kaj kako asange?
drago štubljar
28. 10. 2021 17.36
+4
to za lopova jj ne valja hahahahahah
Generacija56
28. 10. 2021 17.33
+1
Tile bolniki, združeni pod več nazivi, Evropska Unija, NATO, KATERO PRAVO JE BILO PODLAGA, da ste napadli Irak, da podpirate Islamsko državo v Siriji, Libiji, katero pravo je bilo podlaga, da ste 20 let okupirali Afganistan, KATERO PRAVO vam je bilo podlaga, da ste zrušili legitimno oblast v Ukrajini, ki sedaj životari med nebom in zemljo!?? Zločinci, tolpa neumnih domišljavcev? Katero pravo vam daje podlago, da sejete sovraštvo do Kitajcev, Rusov? BOLNIKI! Sram vas je le lahko, zakopljite se 100 m pod zemljo!
preprostež
28. 10. 2021 17.46
+0
Castrum
28. 10. 2021 17.32
+0
Predstavniki starih članic EU verjetno orgazmično doživljajo trenutke ko jim je omogočeno "šolanje" novih članic EU. 🤪
Dante69
28. 10. 2021 17.32
+6
Potem pa puklavega kot prvega za vzor na sramotilni steber v kar močno dvomim.
M teorija
28. 10. 2021 17.30
+5
Tonin pa na kolenih moli:" Dej vzdrž se Janez twita, vsaj enX"
ROMELS
28. 10. 2021 17.26
-2
To je prej diktatura prava, kot pa vladavina prava, ki je že sama po sebi proti družbena.
Cervantes Saavedra
28. 10. 2021 17.30
+1
za romels: Naš JJ (vsaj na besedah) javno zagovarja vladavino prava. Ti praviš, da je torej JJ "protidružben"? Glej ga, glej!
M teorija
28. 10. 2021 17.26
+3
Zkher mu je Janez pokazal tarčo na čelu!? Original in ne kopijo, katero naj bi nekdo poslal brez jegove vednosti, za negovim hrbtom in v njegovem imenu!?
Jaka Jack
28. 10. 2021 17.23
+1
Naj podpre da se to zgodi tudi v Slo. in da se odstrani sodstvo in šefe bivšega režima... Naj novi mladi študirani obrazi prevzamejo EU vladavino prava..
ssbobo
28. 10. 2021 17.22
V Bruslju naj zaščitijo vladavino prava katera velja tam v okupirani EU........ ostako vladavino prava naj pa V ŠE NEOKUPIRANI RAJE PISTI PRI MIRU....... zakaj bi bili še ostali državljani nesečni ko so pa že v jedrni EU prebivalci oz domačini nezažaleni v no - go conah
2fast4
28. 10. 2021 17.20
+2
Še en b.ksl z svojo vladavino prava...
Generacija56
28. 10. 2021 17.20
+1
KATEREGA PRAVA???? Hahahaha, fašistoidni birokrati....
Castrum
28. 10. 2021 17.13
+5
"Predsedujoči Svetu EU Gašper Dovžan".....ola, zdej bo pa uni oksimoron imel kaj povedati🤣🤣🤣
GavinM
28. 10. 2021 17.12
+3
Te fanatični levičarji si domišljajo,da so edini vsevedi in "PRAVIČNIKI"..in oni dejansko zahtevajo totalno podreditev njihovim tezam...levičarji so zelo nevarni fanatiki..imajo množice zbezlanih sledilcev..in vsi so borci za "svobodo"...levičarstvo je bolezen proti kateri bo potrebna močnejša borba!
Cervantes Saavedra
28. 10. 2021 17.27
+0
za Gavin: Zdaj si demonstriral tipično slovensko desno nespamet. A je zate torej tudi Ursula von der Leyen "fanatična levičarka" z množico zbezlanih sledilcev? Ko je taista Ursula že 30 let članica nemške desničarske demokrščanske stranke CDU/CSU. - A hvala, da si se oglasil in predstavil slovenski desničarski podenj. Da se bodo naši mladi volivci lažje znali odločiti. Še se oglašaj, dragocen si.
bojer
28. 10. 2021 17.10
+8
Vladavina prava, prav, da je na prvem mestu. Menim pa, da bi lahko veljalo pravo držav članic, ki "močneje" ščitijo državljane. Pustimo tukaj Poljsko ali morda tudi SLO, vendar naj velja zaščita ljudi tako, da le te varuje kar se da najboljše.