Šport > Nogomet
952 ogledov

Maribor v drugem polčasu preprečil katastrofo ob slovesu legende

Marcos Tavares
Maribor se je s preobratom v drugem polčasu vsaj začasno vrnil na vrh lestvice. Vijoličasti so s 3:1 (0:1) premagali zdaj že odpisani Aluminij. Na tekmi je še zadnjič na Ljudskem vrtu zaigral Marcos Tavares.

Nogometaši Maribora ostajajo z realnimi možnostmi, da osvojijo naslov državnega prvaka. Proti Aluminiju so bili po prvem polčasu v težkem položaju, izgubljali z 0:1, a v drugem polčasu prišli do preobrata, s katerim so začasno, vsaj do ponedeljkove tekme Kopra in Kalcer Radomelj, spet prevzeli vodstvo na prvenstveni lestvici. Hkrati so Kidričane dokončno poslali v drugo ligo.

Tekma se začela s slovesnostjo. Od mariborskih navijačev se je namreč poslovil legendarni mariborski napadalec Marcos Tavares, ki je dobil nekaj priložnostnih daril, vodstvo kluba pa je javno objavilo, da bo "upokojilo" njegovo številko devet in po njemu poimenovalo zahodno tribuno stadiona Ljudski vrt.

Kljub spodbudnem začetku in nekaj poskusom s streli, pa so do takrat dobro razpoloženi Mariborčani hitro doživeli šok. Borbeni gosti so izvedli protinapad, po desni strani je prodrl Tomislav Turčin, podal žogo pred vrata, kjer se je med dvema mariborskima branilcema do žoge dokopal Nigerijec Chinwendu Johan Nkama in jo z glavo zabil v mrežo. V tem trenutku so imeli domači igralca manj na igrišču, saj se je poškodoval Antoine Makoumbou, Aleš Mertelj, ki je tekmo vodil namesto odsotnega trenerja Radovana Karanovića, pa ga še ni zamenjal.

Po doseženem golu so imeli gosti še eno priložnost, Haris Kadrić je streljal mimo gola, Mariborčani pa so bili najbližje zadetku v 25. minuti, ko je od daleč poskusil Rok Kronaveter, toda vratar David Nwolokor se je izkazal s parado, podobno tisti v peti minuti, ko je preprečil veselje Janu Repasu.

V drugem polčasu je v igro pri Mariboru vstopil Đorđe Ivanović, Srbu se je takoj tudi ponudila priložnost, toda streljal je čez gol, uspešnejši pa je bil v 57. minuti, ko se je za las izognil nedovoljenemu položaju, sam stekel pred vratarja ter ga tudi premagal.

Mariborčani niso potrebovali veliko časa do popolnega preobrata, z nekaj sreče so do njega prišli v 62. minuti. Po zamenjavi glavnega sodnika, zaradi poškodbe je Dejana Balažiča zamenjal Martin Matoša, je Martin Milec z desne strani skušal poslati žogo pred vrata, Karlo Plantak je nesrečno preusmeril žogo, ki je presenetila neodločnega vratarja Kidričanov in končala za njegovim hrbtom.

A to še ni bilo vse od juriša domačih nogometašev. V 68. minuti se je njihova agresivnost izplačala, Aljaž Antolin je tekmecem ukradel žogo, prišel sam pred vratarja, ki je bil še enkrat nemočen.

Sreča je Mariborčane obdarila tudi nekaj minut pozneje, ko je Mario Musa z glavo zadel prečko, njihovega vratarja z močnim strelom ni premagal niti Kadrić.

V 85. minuti je še zadnjič v igro vstopil Tavares, ki je pet minut pozneje prvič zaigral še skupaj s svojim sinom Marcosom Tavaresem ml.

S prostega strela je tudi poskušal doseči še svoj zadnji gol, toda to mu je preprečil Nwolokor.

Maribor bo v zadnjem, odločilnem krogu za prvaka gostoval pri Muri, Aluminij, ki več nima možnosti za dodatne kvalifikacije, pa bo gostil Tabor Sežano.

Marcos Tavares Video Šport Najboljši strelec v zgodovini slovenske lige komaj zadržal solze

Ljubljančani do zmage v gosteh

Nogometaši Tabora že pred tekmo niso imeli možnosti, da bi si zagotovili osmo mesto in s tem neposreden obstanek v ligi, iskali pa so vsaj točko, ki bi jim dokončno zagotovila dodatne kvalifikacije. A proti Bravu, ki so ga letos dvakrat že premagali, toda obakrat v Ljubljani, te niso osvojili, tako da so vsaj še nekaj ur, do tekme Maribora in Aluminija, trepetali.

Varovanci Dušana Kosića so imeli večji del tekme terensko premoč, a so izvedli zelo malo nevarnih napadov. Na sredini igrišča jim jim je manjkalo domišljije, zvezni igralci napadalcem niso omogočili veliko priložnosti. Tudi Ljubljančani niso blesteli, a so znali izkoristiti praktično edino neodločnost sežanske obrambe in z golom Gregorja Bajdeta prišli do zmage.

Gregor Bajde | Avtor: facebook NK Bravo facebook NK Bravo

Sežanci so tekmo začeli napadalno, Rodrigue Bongongui je imel po podaji Vida Kodermana v 11. minuti priložnost, da jih tudi popelje v vodstvo, a je žoga po njegovem strelu zletela mimo leve vratnice.

Edini gol je padel v 28. minuti, ko je Mark Spanring z leve strani podal žogo v sredino Bajdetu, ki je bil s hrbtom obrnjen proti golu, vendar je žogo dobro sprejel, se obrnil ter s strelom v nasprotni kot premagal vratarja Jana Koprivca.

Štiri minute pozneje bi Ljubljančani lahko povišali vodstvo, Leon Sever je dobro izvedel prosti strel, Koprivec je žogo odbil, vendar le do Matije Kavčiča, katerega poskus pa je sežanski vratar spet ubranil.

Gledalci so pričakovali, da bo drugi polčas bolj bogat z zanimivimi dogodki, a so se v pričakovanjih zmotili. Primorci, ki so drugi del začeli s tremi novimi igralci, so imeli še izrazitejšo premoč, toda ta je bila jalova. Redko so prihajali v kazenski prostor, še takrat, ko so, pa je bila gostujoča obramba na mestu. Tako je v 66. minuti blokirala strel Marka Krivičića, v 80. minuti pa je nevaren strel Žige Ovseneka vratar Gal Lubej Fink, ki je debitiral v dresu Brava, odbil v kot, po katerem je Klemen Nemanič z glavo slabo streljal.

Edino polpriložnost za goste je zapravil Spanring.