Foto: Mladinski svet Slovenije
Foto: Mladinski svet Slovenije

V Kongresnem centru Brdo je bila sklepna prireditev projekta Prostovoljec leta. V natečaj je letos prispelo 112 prijav, od tega 88 za posameznike in 24 za projekte. Mladinski svet (MSS) pa je podelil nazive najprostovoljec in najprostovoljka v dveh starostnih skupinah, najprostovoljski projekt, najmladinska voditeljica in najmladinski projekt, poleg tega pa še dve priznanji za posebne dosežke.

Najprostovoljski projekt je postal projekt Lahko berljiva ustava republike Slovenije, ki je nastal v sodelovanju Študentske sekcije društva specialnih in rehabilitacijskih pedagogov Slovenije in Zveze Sožitje. Gre za 5-letni projekt, v katerem so si izvajalci zadali cilj približati vsebino slovenske ustave vsem tistim skupinam ljudi, ki jo težje razumejo, mladim, starejšim, osebam z motnjami v duševnem razvoju, drugim osebam s posebnimi potrebami, nepismenim (z ilustracijami). Prevedli so jo celo v znakovni jezik za gluhe.

Kdo so najprostovoljci?

Najprostovoljka v starosti do 29 let je postala Julija Kordež s Prevalj, in sicer na predlog Zveze slovenske podeželske mladine. Izbrana je bila zaradi izjemno obširnega dela v okviru podeželske mladine, tako na lokalni kot nacionalni ravni.

Najprostovoljec v starosti do 29 let pa je postal Jakob Osredkar iz Ljubljane na predlog Zavoda Nefiks. Njegovo obsežno delovanje v letu 2021 je vključevalo vodenje številnih dejavnosti za mlade, izvedbo delavnic, razvedrilnih dejavnosti za mlade, projekt Evropske solidarnostne enote, glasbene večere, počitniške programe…

Najprostovoljka v starosti nad 30 let je postala Marjetica Stojanović Verdinek iz Podvelke na predlog Slovenskega društva Hospic. Predlagatelj jo je opisal kot izjemno pri opravljanju svojega dolgoletnega humanitarnega dela z umirajočimi in žalujočimi, hkrati pa tudi svoja znanja in izkušnje deli z izobraževanjem in vključevanjem novih prostovoljcev.

Najprostovoljec v starosti nad 30 let je postal Dejan Sotirov iz Šentvida pri Stični na predlog Eternie, društva za pomoč mladim z motnjo pozornosti in hiperaktivnostjo. Po besedah predlagateljev prostovoljec edini v Sloveniji že 10 let deluje na področju obravnave mladih z motnjo pozornosti in hiperaktivnostjo, pred tem pa je več let deloval na področju obravnave zapornikov, odvisnikov in drugih socialno izključenih skupin.

V t. i. mladinskih kategorijah sta priznanji šli Pii Oražem iz Mengša za najmladinsko voditeljico ter Mladinskemu centru Krško za najmladinski projekt – Noč čarovnic 2021.

MSS je podelil tudi dve priznanji za posebne dosežke, in sicer Mariki Haler iz Domžal – na predlog Medgeneracijskega centra Bistrica – za dolgoletno dejavnost na glasbenem področju, predvsem pa za izvajanje projekta za starejše S pesmijo do boljšega spomina. Drugi nosilec priznanja za posebne dosežke pa je postal Branko Lepičnik na predlog občine Črna na Koroškem, s katero redno sodeluje pri obravnavi vprašanj s področja življenja invalidov, starejših in drugih ranljivih skupin.