Manila, 08. 09. 2023 16.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
A.M., M.J., STA
318

Košarkarska reprezentanca Nemčije se je uvrstila v finale letošnjega svetovnega prvenstva na Japonskem, Filipinih in v Indoneziji, potem ko je na drugi polfinalni tekmi v Manili premagala ZDA s 113:111. Nemci se bodo v finalu pomerili s Srbi, ki so v prvem polfinalu ugnali Kanadčane s 95:86.

Nemci so s pametno in preudarno predstavo na kolena položili favorizirane Američane in se prvič v svoji zgodovini uvrstili v veliki finale na svetovnem prvenstvu. Pred tem je najboljšo uvrstitev na tovrstnih tekmovanjih dosegli v ZDA 2002, ko so po zmagi nad Novozelandci osvojili bronasto kolajno. Nemci so temelje za zmago postavili v drugem polčasu, ko so povsem zasenčili izbrance ameriškega selektorja Steva Kerra. Dobrih pet minut pred koncem tekme so si priigrali 12 točk naskoka (106:94). Američani so v zadnjem delu tekme uprizorili silovit napad, na krilih svojega najbolj razpoloženega igralca Anthonyja Edwardsa so se v 37. minuti približali na vsega tri točke (103:106).

Po minuti odmora nemškega selektorja Gordieja Herberta so Nemci v ključnih minutah dvoboja prikazali izjemno zrelo predstavo. Minuto in 35 sekund pred zadnjim zvokom sirene je njihova prednost znašala le točko (108:107). V izdihljajih tekme so si s pravočasno doseženimi točkami Andreasa Obsta in ideologa igre Dennisa Schröderja priigrali šest točk naskoka (113:107), velik kapital v točkah pa nato ubranili do konca dvoboja.

Nemčija vs ZDA
Nemčija vs ZDA FOTO: Sofascore.com

V nemški izbrani vrsti je bil na današnji tekmi najbolj učinkovit Obst s 24 točkami. Franz Wagner je za zmago prispeval 22, Daniel Theis 21, Schroder pa 17 točk in devet podaj. Pri Američanih je Edwards dosegel 23, Austin Reaves pa 21 točk. "V naši ekipi je dvanajst odličnih fantov, ki se nikoli ne predajo, ob tem pa so tudi zelo zabavni," je po zgodovinski polfinalni zmagi nad Američani dejal Franz Wagner, nato pa je zvezdnik moštva Orlando Magic v ligi NBA dodal: "Uspel nam je velik met. Andi Obst je bil danes neverjeten, njegove sijajne predstave enostavno ni možno opisati z besedami."

V soboto bo zadnjič na turnirju nastopila slovenska izbrana vrsta, ki se bo v tekmi za sedmo mesto, kar je tudi njena doslej najvišja uvrstitev na mundialih, pomerila proti Italiji.

Srbija - Kanada
Srbija - Kanada FOTO: AP

Srbi so se poigravali s Kanadčani
Srbski košarkarji so v četrtfinalnem obračunu povsem nadigrali Litvo, medtem ko so Kanadčani ugnali Slovence. Tudi danes so Srbi nadaljevali v podobnem slogu in dobro omejili prvega zvezdnika severnoameriške zasedbe Shaija Gilgeousa-Alexandra.

Srbska izbrana vrsta je v tekmo krenila odločno in si hitro priigrala nekaj točk naskoka ter ob koncu prve četrtine vodila s 23:15. V drugi četrtini so Srbi nadaljevali v istem tempu. Tik pred odhodom na glavni odmor so Evropejci vodili z 52:37, kar je bila tudi njihova najvišja prednost (+15) v prvem polčasu.

Srbija vs Kanada
Srbija vs Kanada FOTO: Sofascore.com

V nadaljevanje so Kanadčani, ki so danes v vodstvu preživeli manj kot tri minute in njihova prednost ni znašala več kot tri točke, krenili odločneje in se začeli Srbom približevati. Zaostanek so nekajkrat znižali na sedem točk, a se je srbska reprezentanca pred iztekom četrtine znova oddaljila ter po metu za tri točke Vanje Marinkovića povedla za +13 (75:62).

Sklepno četrtino so znova bolje začeli Srbi, po treh točkah Marka Gudurića so prišli do najvišje prednosti +17 (80:63) na dvoboju. Posledično so Kanadčani počasi postajali bolj živčni in so v svojih napadih začeli hiteti, Srbi pa so še naprej zadevali svoje mete. Severnoameriška zasedba se tako ni mogla več dovolj približati in Srbija si je priigrala prvo vstopnico za finale.

Za Srbijo je 23 točk dosegel Bogdan Bogdanović, 16 sta jih prispevala Ognjen Dobrić in Nikola Milutinov, ki je zraven pobral še 10 skokov. V kanadski izbrani vrsti je 23 točk dosegel R. J. Barrett, Dillon Brooks mu je pomagal s 16, Gilgeous-Alexander pa s 15 točkami in devetimi podajami. "Še nikoli v življenju nisem videl česa podobnega, tolikšne količine energije. To je neverjetno. Soigralcem lahko zaželim le, da bi se danes in jutri dobro naspali, da bomo lahko ta ritem ohranili tudi v finalu," je po dvoboju dejal Gudurić.

"Čestitke Srbiji, državi, trenerju in igralcem. Odigrali so odlično tekmo, izjemno trdo in fizično. V napadu smo bili v redu, v obrambi pa smo bili grozni. Na tekmo se nismo dobro pripravili. Na naslednji bomo igrali za medaljo, vem, da je zdaj za vse to zelo čustveno, a vem, da bodo fantje naredili vse potrebno, da bi dobili medaljo," pa je poraz opisal glavni trener Kanade Jordi Fernandez.