Šport > Kolesarstvo
8520 ogledov

Poglejte si, kako so centimetri ločili Tadeja od nove skupne zmage na Touru

Jonas Vingegaard Profimedia
Van Aert je dobil kronometer na predzadnji dan Toura, medtem ko je Jonas Vingegaard potrdil skupno zmago. A šlo je za centimetre...

Belgijec Wout Van Aert je zmagovalec kronometra, predzadnje etape kolesarske dirke po Franciji. Na 40,7 km dolgi razgibani trasi od Lacapelle-Marivala do Rocamadourja je slavil pred neuradnim zmagovalcem Toura, Dancem Jonasom Vingegaardom (oba Jumbo-Visma) in slovenskim asom Tadejem Pogačarjem (UAE Team Emirates).

Van Aert je traso z okoli 430 višinskimi metri premagal v času 47:59, s čimer je izboljšal prvi pravi mejnik, ki ga je v Rocamadourju postavil svetovni prvak in na koncu petouvrščeni Filippo Ganna (Ineos Grenadiers) s časom 48:41.

Tadej Pogačar Dirka po Franciji Šport Pogačar izjemen na kronometru, toda Danec je bil premočan

Na progi so Belgijcu pretili predvsem najboljši trije v skupnem seštevku. Pogačar je bil na prvem vmesnem času sedem sekund počasnejši od Vingegaarda, ter sekundo hitrejši od Van Aerta. Pri drugem je nekoliko popustil in za vodilnim Dancem zaostal 20 sekund. Pogačarju pa je za sedem sekund ušel tudi Valižan Geraint Thomas (Ineos Grenadiers), ki bo v nedeljo v Parizu stal na najnižji stopnički zmagovalnega odra.

Pri zadnjem vmesnem času je imel Pogačar 22 sekund zaostanka za Vingegaardom, 20 za Van Aertom in 17 za Thomasom, slednji pa je v zadnjem delu najbolj popustil in končal na četrtem mestu. V zadnjem delu je nekaj časa izgubil tudi Vingegaard, ki je na spustu skoraj padel in priletel v ostre skale, a je ohranil ravnotežje in na koncu drugo mesto v etapi. Za Van Aertom je zaostal 19 sekund, Pogačar pa na tretjem mestu 27.

Vingegaard je sicer pred začetkom obljubljal, da ne bo tvegal preveč, na koncu pa je vse do zadnjih dveh kilometrov pritiskal na vso silo in postavljal najboljše čase, vse skupaj pa bi se skoraj končalo s tragedijo. Na spustu med obema današnjima vzponoma je namreč narobe ocenil enega izmed zavojev ter pri tem skoraj trčil v skalnato steno. Pogačarja so tako centimetri delili od tretje zaporedne zmage na Dirki po Franciji, a se je Jonas vendarle rešil ter potrdil skupno zmago. Jutrišnja etapa bo namreč zgolj formalnost, preden se bodo sprinterji udarili za etapno zmago.

"Zelo solidno tretje mesto, mislim, da sem lahko kar zadovoljen, glede na to za katerima dvema sem zaostal. Dobro sem odpeljal, startal in končal ter sem zelo zadovoljen z današnjim nastopom. Še jutri Elizejske poljane in Toura bo konec," je v izjavi za RTV Slovenija dejal Pogačar, ki ga je Danec Vingegaard na tej dirki nekoliko presenetil.

"Mogoče me je malenkost presenetil, ampak to mi daje le še večjo motivacijo za naslednje leto. Jonas je precej napredoval, tudi ekipa Jumbo-Visma je bila zelo močna, vse se jim je super poklopilo. Iz napak letošnje dirke se bomo dosti naučili in z dvignjeno glavo in veliko motivacijo krenili naslednjim ciljem naproti," je še dodal 23-letnik s Klanca pri Komendi.

O morebitnem presenečenju in kakšnem napadu v zadnji, sicer bolj paradni etapi, ne razmišlja. "Ne vem, če bo kakšno presenečenje. Zadnji dve leti je bilo kar težko na Elizejskih poljanah, saj v zadnjih krogih kar precej 'leti' po tistih grdih kockah. Poskusil bom uživati, kolikor se da in že komaj čakam zaključno parado," je letos drugi na Touru sklenil za RTV Slovenija.

Tadej Pogačar | Avtor: Profimedia Profimedia

Vingegaard bo tako v nedeljo prvič slavil na dirki vseh dirk, prvič pa bo rumeno majico odnesla tudi njegova ekipa Jumbo-Visma. Poleg zelene majice Van Aerta so po zaslugi 25-letnega Danca osvojili še pikčasto za najboljšega hribolazca. Belo najboljšega mladega kolesarja je še tretjič zapovrstjo osvojil Pogačar.

V nedeljo bo na vrsti le še sklepna ravninska etapa v Parizu do Elizejskih poljan (115,6 km), kjer se bodo za zmago bržčas udarili najboljši sprinterji in kjer bodo kasneje ob sončnem zahodu okronani vsi nosilci majic ter najboljša ekipa tega Toura Ineos Grenadiers.