V Kijevu je že zapadel sneg. Foto: Reuters
V Kijevu je že zapadel sneg. Foto: Reuters

Kluge je poudaril, da je uničene ali poškodovane več kot polovica vse energetske infrastrukture v Ukrajini, deset milijonov prebivalcev pa je trenutno brez električne energije. Predstavniki WHO-ja so do zdaj našteli tudi 703 napade na zdravstveno infrastrukturo v državi.

"Temperatura se v nekaterih ukrajinskih mestih lahko pozimi spusti tudi do –20 stopinj Celzija, ukrajinski zdravstveni in energetski sistem pa se spopadata z najhujšimi dnevi v tej vojni do zdaj. Edina rešitev je, da se spopadi končajo v tem trenutku. Naj povem preprosto – to zimo bo šlo za golo preživetje," je dejal Kluge po poročanju BBC-ja na novinarski konferenci v Kijevu.

Dodal je, da več sto bolnišnic in zdravstvenih domov po državi ne more več delovati, saj zaradi ruskih napadov nimajo vode, elektrike ali drugih energentov za normalno delovanje. Poleg tega porodnišnice potrebujejo inkubatorje, krvne banke hladilnice, intenzivne postelje pa ventilatorje, a vse te naprave so brez električne energije neuporabne. Zaradi tako brezupnih razmer bi lahko v iskanju varnosti in toplote od doma odšli še trije milijoni ljudi.

Novorojenček v eni izmed kijevskih poroodnišnic. Foto: Reuters
Novorojenček v eni izmed kijevskih poroodnišnic. Foto: Reuters

Kluge je zelo zaskrbljen tudi zaradi 17.000 bolnikov, okuženih z virusom HIV, v Donecku, saj jim grozi, da bodo v kratkem ostali brez zdravil, ki so zanje življenjskega pomena. Večina Donecka je namreč pod ruskim nadzorom, zato je Kluge pozval k oblikovanju takojšnjega zdravstvenega koridorja tako v okupiranih kot na novo osvobojenih ozemljih. Skrbi ga tudi širjenje novega koronavirusa. "Stopnja precepljenosti v Ukrajini je zelo nizka – mnogi niso prejeli niti osnovnega cepljenja, tako da je na milijone Ukrajincev brez zaščite," je dejal.

V Kijevu je že zapadel sneg, zato je na ulicah videti le malo ljudi. Jedrska elektrarna Zaporožje, ki je običajno zagotavljala več kot 25 odstotkov ukrajinskih potreb po električni energiji, ne dela več.

Predstavnik Kremlja Dimitrij Peskov je medtem izjavil, da namen "posebne operacije", kot Rusija imenuje invazijo v Ukrajini, ni zamenjava oblasti v Kijevu. "Ne, to ni eden izmed ciljev, predsednik je že govoril o tem," je dejal.

Pravoslavni samostan Kijevsko-Pečerska lavra. Foto: Reuters
Pravoslavni samostan Kijevsko-Pečerska lavra. Foto: Reuters

Ukrajina izvedla racijo v pravoslavnem samostanu

Ukrajinska obveščevalna služba SBU pa je sporočila, da je v Kijevu izvedla racijo v zgodovinskem pravoslavnem samostanu Kijevsko-Pečerska lavra zaradi suma, da v objektu delujejo ruski agenti. Kremelj je racije že obsodil in opozoril, da je Ukrajina že dolgo v vojni z Rusko pravoslavno cerkvijo.

Po navedbah SBU-ja je bila racija izvedena "v okviru dela za preprečevanje subverzivnih dejavnosti ruskih varnostnih služb v Ukrajini". Namen je bil preprečiti, da bi samostan postal središče ruskega sveta, da bi se uporabljal za skrivanje obveščevalnih skupin in za skladiščenje orožja, piše v izjavi SBU-ja.

Oboroženi policisti so v jutranjih urah preverjali osebne dokumente in preiskovali torbe vseh vernikov, preden so jim dovolili vstop v samostan. SBU pa je pozneje v ločeni izjavi sporočil, da so podobne varnostne ukrepe izvedli tudi v dveh drugih samostanih in škofiji v regiji Rivne na severozahodu Ukrajine.

Rusija je racije že obsodila, tiskovni predstavnik Kremlja Peskov pa je dejal, da to razumejo kot novo vojaško akcijo proti ruskemu pravoslavju. Racije je obsodil tudi tiskovni predstavnik Ruske pravoslavne cerkve Vladimir Legojda in opozoril, da gre pri tem predvsem za ustrahovanje ukrajinskih vernikov.

"Molimo za vernike, ki postajajo žrtve brezpravja, in pozivamo vse sočutne ljudi, naj storijo vse, kar je mogoče, da se to preganjanje ustavi," je zapisal na družbenih omrežjih.

Kijevsko-Pečerska lavra iz 11. stoletja je uvrščena na Unescov seznam svetovne dediščine in je sedež Ukrajinske pravoslavne cerkve. Leta 2018 sta se dve ukrajinski pravoslavni cerkvi odcepili od Moskve ter se združili v Ukrajinsko pravoslavno cerkev.

Maja pa je Ukrajinska pravoslavna cerkev pretrgala vezi z Rusko pravoslavno cerkvijo in razglasila popolno samostojnost in neodvisnost od Moskve, saj se ne strinja s stališčem moskovskega patriarha Kirila glede vojne v Ukrajini.