Golden State v Teksasu že na pragu velikega finala

Košarkarji Dallas Mavericks so izgubili tudi tretjo tekmo konferenčnega finala zahoda z Golden State Warriors, tokrat pred svojimi navijači (100:109).
Fotografija: Luka Dončić v prodoru ob Juanu Toscano-Andersonu na tretji tekmi konferenčnega finala v Dallasu. FOTO: Tom Pennington/AFP

Golden State Warriors so vodili večji del tekme, v prvi četrtini že za 12 točk, a so se domačini vrnili in tudi sami v drugi četrtini povedli z devetimi točkami naskoka (42:33). Sledil je nov preobrat v režiji bojevnikov, ki so do konca tretje četrtine spet vodili za več kot 10 točk (največ 14), pred zadnjimi 12 minutami igre je bilo na semaforju 68:78. Prednost gostov je v zadnji četrtini v nekem trenutku skopnela na šest točk, a ni bila nikoli zares ogrožena.

»Ljubim položaj, v katerem smo. Ljubim dejstvo, da je naša ekipa prišla in nocoj zmagala. Čutili smo, da je to tista zmaga, ki jo moramo dobiti. Ko prideš sem z vodstvom 2:0, moraš izkoristiti voljni moment,« je bil zadovoljen trener Golden Stata Steve Kerr.

Luka Dončić, prvi strelec tekme (40 točk, 11 skokov, 3 asistence, met 11:23), je z nekaj koši in asistencami ter z delnim izidom 11:2 v zadnjih napadih približal Dallas na pet točk zaostanka. A nato je odločilno trojko nato dosegel Jordan Poole (99:107) in ugasnil tudi zadnji žarek upanja domači ekipi. Stephen Curry je dosegel 31 točk in jim dodal še 11 asistenc, spet je blestel Andrew Wiggins s 27 točkami in 11 skoki. Spencer Dinwiddie s 26 in Jalen Brunson z 20 točkami (dodal je še 5 skokov) sta najzvesteje sledila Dončiću v ekipi Mavs, kjer pa so povsem zatajili denimo Maxi KleberReggie Bullock (oba brez točke), Dwight Powell (3 točke) ...

Pred Wigginsom klobuk snel tudi Dončić

Četrta, morda že odločilna tekma bo v sredo ob 3.00 po slovenskem času spet v Dallasu. Nobeno moštvo v zgodovini lige NBA v končnici še ni nadoknadilo zaostanka z 0:3 v zmagah. Dončić je v zaključku prve četrtine ob zvoku sirene zadel z več kot devetih metrov in poskrbel za navdušenje na tribunah, a je bil to eden redkih metov z razdalje, ki je zadel cilj v ekipi Mavericks, ki je zgrešila prvih sedem poskusov za tri točke in končala z izkoristkom 13:45. Bullock in Kleber sta zgrešila vse svoje mete z razdalje (skupno 0:15).

»Malce me je zadel, a to je bilo navdušujoče. Ne bom lagal. Spet sem si ogledal posnetek in si rekel: 'Oh!' To je bilo precej neverjetno. Želel bi si, da bi tudi meni uspeli takšni lahki koši,« se je na svoj račun znal pošaliti Dončić, govoril je o zverinskem zabijanju Wigginsa z eno roko, ki ga je položilo na tla sredi zadnje četrtine. Sodniki koša niso priznali zaradi udarca s komolcem, a so po protestu Kerra točki vendarle prišteli za vodstvo s 93:83.

Dončić je po tekmi poudaril, da četrta tekma še zdaleč ne bo le formalnost. »Ni še konec, a ne bo lahko,« je po poročanju STA dejal 23-letni slovenski zvezdnik. »Bojevniki ti ne bodo ničesar podarili. Nihče ni verjel, da lahko pridemo do konferenčnega finala. Dejstvo je, da bojevniki igrajo odlično. Vsak igralec dobro opravlja svojo vlogo na igrišču. Že dolgo igrajo skupaj, mislim, da igrajo dobro košarko, zato vem, da bo zelo težko,« je še povedal Dončić in dodal: »Zadnje tri tekme so bile res težke.«

Golden State je tako le še zmago oddaljen od napredovanja v veliki finale lige NBA. Zmagovalec finala zahoda se bo pomeril z zmagovalcem finala vzhodne konference, Bostonom ali Miamijem, floridska ekipa v zmagah vodi z 2:1.

»To je bila odlična ekipna zmaga,« je dejal Curry: »Ko imaš prednost 2:0 in zmagaš na gostovanju, ti to da popoln nadzor. To je ogromna prednost. Seveda nam je jasno, da dela še nismo opravili do konca, vendar je dober občutek zavedanje, da se lahko že v torek poigramo in poskušamo dokončati delo.«

Četrta tekma bo v torek prav tako v Dallasu, statistika pa ne govori v prid Dončićeve ekipe, saj se do zdaj v končnici v 75-letni zgodovini še nobeni ni uspelo vrniti po zaostanku z 0:3. Trener bojevnikov Kerr je po tekmi pohvalil Curryjevo predstavo: »Steph je bil danes briljanten. Res odlično opravlja obrambne naloge, nato pa na visoki ravni igra še v napadu. Izjemno ga je opazovati.«