Slovenija

Levica zaskrbljena zaradi predlagane reorganizacije nujne medicinske pomoči

Ljubljana, 12. 12. 2022 19.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V Levici so zaskrbljeni zaradi predloga za reorganizacijo mreže nujne medicinske pomoči, po katerem bi se ponekod zdravniki ob terenskih intervencijah pripeljali iz drugega kraja, urgentne ambulante pa bi bile ukinjene. V stranki menijo, da bi koncesionarji kot del javne mreže morali sodelovati pri izvajanju nujne medicinske pomoči.

Ker delovna skupina utemeljuje ukrep s pomanjkanjem razpoložljivih zdravnikov, so v Levici na Ministrstvo za zdravje naslovili vprašanje, koliko zdravnikov s koncesijo ne izpolnjuje zakonske dolžnosti opravljanja nujne medicinske pomoči.

Kot so zapisali v stranki, so koncesionarji namreč v skladu z Zakonom o zdravniški službi obvezani opravljati nujno medicinsko pomoč, za to pa so plačani enako kot zdravniki iz javnih zdravstvenih ustanov. A, kot so izpostavili v Levici, tudi izjave ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana kažejo, da zdravniki koncesionarji večinoma ne sodelujejo pri nujni medicinski pomoči.

"Če so koncesionarji res del javne mreže, kot se vztrajno poudarja, potem nas zanima, zakaj ne sodelujejo pri izvajanju nujne medicinske pomoči in o kakšnem izpadu je govora," jih zanima v Levici.

Rešilec
Rešilec FOTO: POP TV

Po oceni Levice tudi koncentriranje obremenitev na 32 urgentnih centrih, ob čemer so urgence že zdaj polno obremenjene, vodi v slabšo obravnavo. "Odzivni čas bi se lahko podaljšal, še posebej v pogojih razgibane geografije ali slabe cestne infrastrukture, zaradi česar bi bili pacienti lahko življenjsko ogroženi," menijo.

Sprašujejo se, ali je ukrep res smiseln, "še posebej zato, ker število zaposlenih zdravnikov družinske in urgentne medicine iz leta v leto narašča".

V Levici se bojijo, da bo krčenje obsega nujne medicinske pomoči slovensko zdravstvo pripeljalo v položaj, "v katerem bodo občine in država še bolj odvisne od vključevanja zasebnih interesov v sistem, saj bo treba nastale luknje v pokritosti sproti krpati". "Zaradi pomanjkanja investicij v javne zavode bodo zraven pristopili zasebniki s koncesijo ter nadalje izčrpavali zdravstveno blagajno," so navedli.

V Levici ministrstvo zato pozivajo, naj premisli, "ali je nadaljnji pretok javnega denarja v zasebne žepe edini način, da pacienti pridejo do zdravstvene oskrbe". Prav tako ga pozivajo, naj najprej zagotovi izpolnjevanje zakonsko določenih obveznosti, ki jih imajo zdravniki s koncesijo do javnega zdravstvenega sistema.

Po predlogu reorganizacije mreže nujne medicinske pomoči, za katerega na ministrstvu poudarjajo, da je še v fazi usklajevanja, bi bile v vseh zdravstvenih domovih od 7. do 20. ure ob delavnikih organizirane akutne ambulante za nujna in neodložljiva stanja, torej nekakšne dežurne ambulante. V urgentnih in satelitskih urgentnih centrih bi takšne ambulante delovale neprekinjeno, torej tudi ponoči in ob koncih tedna. Zdajšnje dežurne ambulante bi bile v zdravstvenih domovih, ki ne bi postali sateliti, ponoči in čez vikende torej ukinjene.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Con-vid 1984
21. 12. 2022 18.49
Jaz sem pa zaskrbljen, nad dejstvom, da je ta stranka sploh še v parlamentu
heizenberg
13. 12. 2022 11.37
+2
V času diktatorja in zločinca Tita teh težav ni bilo. Zdravniki so delali, lopovi so bili pod ključem, pokojnine je ščitil SDK.
123soba
13. 12. 2022 08.33
+5
V Sloveniji ni nikogar, ki bi naredil red v tem kaosu. Pišem tole tu gor vsaj že 10x. Ukiniti koncesionarje, zdravniki naj bodo privat ali v javnem zdravstvu - kombinacija odpade. Zmanjšati na minimum število oseb, ki se ne ukvarjajo s pacienti. Strokovni direktorji, izvršni direktorji, vodje takšne in drugačne,.. kaznovati korupcijo,... Po končani kadrovski reorganizaciji, pa zdravnike izločiti od administratorjev, policajev, vojske, šolnikov in jih pošteno plačati. A to je res nemogoče?
M_teoretik
12. 12. 2022 21.48
+1
Vprašanje o nudenju nujne medicinske pomoči koncesionarjev je na mestu!? Če jih financira država morejo izbirat le profitibilne paciente. To bi lahko počeli zasebniki, ne pa dvoživke!?
M_teoretik
12. 12. 2022 21.48
Antena
12. 12. 2022 21.36
-1
Levica nikoli ni zaskrbljena razen za svoj obstoj kateri pa se izteka hahaha
heizenberg
13. 12. 2022 11.35
-1
Pejd nazaj v Trstenjakovo klet, kamor spadaš
Mekenzi
12. 12. 2022 21.36
+2
Stranka Levica bi mogla bit, pravica, obiska do zdravnika