Slovenija

Invalidi v primežu komisije, ki bi jim lahko ukinila osebnega asistenta

Polona Krušec
21. 6. 2022, 19.10
Deli članek:

Peticija civilne iniciative Osebna asistenca je razkrila, da imajo invalidi ta hip velike skrbi, saj se jim »dogaja nedopustna, nezakonita in sprevržena diskriminacija«.

Dreamstime
Upravičenci osebne asistence so na trnih, saj se bojijo, da bi pravico množičneje izgubljali.
Predvsem to skrbi civilno iniciativo
Osebna asistenca Revizija naj po njihovo ne bi več ocenjevala invalidnosti oziroma tega, česar oseba ne zmore, temveč kaj zmore in kaj so njena močna področja, »predvsem je poudarek na aktivnosti. Tako se dogaja, da uporabniki ostajajo brez asistence samo zato, ker niso dovolj aktivni, jo pa nujno potrebujejo za svoje osnovne življenjske potrebe. Primerljivih storitev, ki bi omogočale samostojnost in neodvisnost oziroma življenje po lastni izbiri, kot jo omogoča OA, trenutno ni,« so opozorili in dodali, da glavno načelo konvencije o pravicah invalidov med drugim govori o spoštovanju osebne samostojnosti, ki vključuje svobodo izbire, polno in učinkovito sodelovanje in vključenost v družbo, o spoštovanju različnosti, nediskriminaciji in enakosti možnosti.

Tako so zapisali na spletno stran Peticija.online, kjer državljani objavljajo svoje pobude in zanje zbirajo podporo javnosti z namenom, da bi dosegli spremembe – izboljšave, tam, kjer so po njihovem mnenju potrebne. 

Kaj se dogaja? Iniciativa sporoča, da naj bi nekaterim invalidom ukinjali z odločbo že podeljeno pravico o osebni asistenci (OA), in to ne glede na to, ali je stanje invalida nespremenjeno ali celo slabše. »To početje je treba nemudoma ustaviti, saj je nedopustno, da invalidne osebe puščajo same brez OA, ki jo nujno potrebujejo.«

To pravi ministrstvo

Omenjajo revizijo pravice do OA, ki jo izvaja komisija v pristojnosti Inštituta za socialno varstvo RS. Kot kaže, je to posledica nedavne spremembe zakonodaje. Lani oktobra so namreč poslanci sprejeli Zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o osebni asistenci (novela zakona), ki naj bi po besedah vlade izboljšal in odpravljal anomalije izvajanja osebne asistence in uvedel strokovno komisijo za oceno upravičenosti do osebne asistence v okviru Inštituta Republike Slovenije za socialno varstvo.

»Prizadevanja ministrstva s sprejeto novelo zakona vodijo k čim boljšemu izvajanju osebne asistence v korist uporabnikom,« je o zakonu zapisano na vladni spletni strani, in še »na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti se zavedamo, da je zakon o osebni asistenci življenjskega pomena za zagotavljanje neodvisnega življenja invalidov in njihovega vključevanja v družbo. Se pa je pri izvajanju zakona v praksi pokazalo, da so v zakonu preveč splošno in nedosledno opredeljene posamezne rešitve, in zato prihaja do nejasnosti in nepravilnosti pri izvajanju,« so utemeljevali novelo in sklenili, da bo predstavljala »izboljšanje izvajanja osebne asistence in hkrati odpravili anomalije«. 

Ocena upravičenosti

Sekretarka Skupnosti centrov za socialno delo mag. Darja Kuzmanič Korva je za naš časnik potrdila, da je po novem na delu komisija v pristojnosti Inštituta za socialno varstvo RS, ki izvaja revizijo pravice do OA. »To pa zato, ker menijo, da je bila v preteklosti ta pravica preširoko interpretirana ter ni zajela le uporabnikov, ki potrebujejo osebno asistenco, temveč tudi tiste, ki bi praviloma morali biti vključeni v druge storitve ali programe, predvsem v sistem dolgotrajne oskrbe,« je dejala.

Izpostavila je, da v zadnjem času koordinatorji invalidskega varstva s terena poročajo o težavah uporabnikov, ki se jim spreminja status. »Poleg tega prihaja do zaostankov pri reševanju vlog, zato so pričakovanja države, da naj bi bili koordinatorji sito, ki bi vloge pregledali in ocenili, ali nekomu pravica pripada ali ne.«

Pomirjajo, vendar ...

STA
Sekretarka Skupnosti centrov za socialno delo mag. Darja Kuzmanič Korva

Na Inštitutu za socialno varstvo RS so zagotovili, da nihče, ki potrebuje OA, ne bo ostal brez nje, in da je poglaviten cilj revizije odkrivanje zlorab, na primer ko nekdo, ki mu OA pripada po kapi, po njej okreva in asistence ne potrebuje več, tega ne naznani pristojnim in še vedno koristi OA. Dejali so tudi, da so pogoji za uveljavljanje pravice nekoliko strožji, vendar nam ministrstvo, ki tolmači novo zakonodajo, pojasnil o novih kriterijih do zaključka včerajšnje redakcije ni posredovalo. Naše vprašanje za omenjen organ je bilo tudi, koliko od trenutnih uporabnikov OA, ki jih je skupno 4000, je asistenco po reviziji že izgubilo in kdo bo poskrbel zanje – kakšno pomoč bodo dobili.

Samo nekaj dni časa

Neuradno smo od osebe, ki ima svojca, uporabnika OA, izvedeli, da je seznanjen z vsaj osmimi osebami, ki so asistenco izgubile. Večinoma tako, da jih je komisija pozvala, naj v petih dneh od njihovega poziva dostavijo vso potrebno dokumentacijo (zdravstvene izvide in preostalo – vse, kar izkazuje upravičenost do OA), a tega niso storile, saj v tako kratkem času vsega potrebnega niso mogle zbrati.